Президент Шавкат Мирзиёев жойларда ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши, бунёдкорлик ишлари билан яқиндан танишиш мақсадида 4 февраль куни Фарғона вилоятига келди.
Ташриф дастури жуда тиғиз ва мазмунан бой. Биринчи манзил – Олтиариқ туманидаги “Файзли боғлар сари” узумчилик кооперацияси бўлди.
Олтиариқликлар деҳқончилиги, омилкорлиги билан танилган. Уларга ер берилса, ўзини ҳам, элини ҳам бой қилади. Лекин, бошқа маҳсулотларга нисбатан даромади камлигига қарамай, бу туманда ҳам пахта ва ғалла кўп экилар эди. Давлатимиз раҳбарининг қишлоқ хўжалигини таркибий ўзгартириш, бозорбоп экинлар экишга қаратилган сиёсати қўли гул деҳқонлар ва ёшларга катта имконият очди.
Президент келган кооперациянинг 6 гектарлик токзори ўрнида илгари пахтадан 20, ғалладан 25 центнер ҳосил олинар эди. Ўтган йили бу ерда боғ яратилиб, “ҳусайни”, “келин бармоқ”, “ризамат” навли узум кўчатлари экилган. Қатор ораларида помидор, бодринг, кўкатлар, қалампир ва бошқа сабзавотлар етиштирилмоқда. Томчилатиб суғориш тизими жорий қилинган.
Энг муҳими, бу майдон 51 нафар ёшга, жумладан, хориждан қайтиб келган меҳнат муҳожирларига ажратиб берилган. Улар плёнка остига сабзавотлар экиб, йилига тўрт мартагача ҳосил олиши мумкинлигини айтишди.
– Ҳар бир ёш ҳақида ота-онаси қандай қайғурса, мен ҳам шундай қайғураман, – деди Шавкат Мирзиёев улар билан суҳбатда. – Ёшларни тезроқ иш билан таъминлаш учун катта имкониятларимиздан бири ҳозирча шу. Ҳаётда ўрнини топган инсонда ўзига ишонч, интилиш пайдо бўлади. Бугун ёшларга даромад манбаи яратиб, иш ўргатиб, тетапоя қилсак, 2-3 йилдан кейин ҳеч кимга қарам бўлмайди – банкда ҳисоб-рақами бўлади, уй олади, яхши яшайди, болаларини яхши тарбиялайди.
Президент ёшларга ўқиб-ўрганиб, фаолиятини яхшилаш бўйича маслаҳатлар берди.
– Ҳаёт – кураш, рақобат. Бу курашда ким кучли бўлади? Ақлли, билимли, меҳнат қилган. Бугун ёшлар давлатимизнинг эътиборини ҳис этиши, кўп ўқиб, кун сайин билимини ошириб, ривожланишда давом этиши керак, – деди давлатимиз раҳбари.
Ерларни ажратиб бериш орқали Фарғона вилоятида 200 минг нафар ёшнинг бандлигини таъминлаш бўйича кўрсатмалар берилди.
“Файзли боғлар сари” узумчилик кооперациясининг умумий ер майдони қарийб 130 гектар. Шундан 40 гектар майдонда токзор, 90 гектар майдонда интенсив боғ барпо этилган. 2 минг тонна сиғимли музлаткичли омбор, юк машиналари бор. Етиштирилган маҳсулотларнинг катта қисмини экспорт қилиш режалаштирилган.
Шу ерда Фарғона вилоятида қишлоқ хўжалиги соҳасида амалга ошириладиган лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.
Давлатимиз раҳбари журналистлар билан жонли мулоқот қилди.
– Сизлар менга кўмакчи ва елкадошсиз. Мен сизларни ютуғимизни ҳам, камчилигимизни ҳам халқимизга адолатли етказаётган куч деб биламан. Сизлардан бир нарсани илтимос қилмоқчиман: изланишдан эринманглар. Адолатни халққа етказишдан қўрқманглар. Нимага десангиз, ортингизда Президент турибди. У замонлар ўтиб кетди. Фақат адолат, адолат ва ҳақиқат. Қанча кўп ҳақиқатни етказа олсак, шунча кўп манфаат бўлади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президент Шавкат Мирзиёев Риштон туманида қурилган Халқаро кулолчилик марказини бориб кўрди.
Илгари риштонлик кулоллар ўз уйида, тор устахоналарда ишларди. Хорижлик туристлар учун шароит йўқ эди. Ҳисоб-китобларга кўра, ўтган йили туманга 15 мингдан ортиқ хорижий сайёҳ келган. Агар қўшни Қирғизистон орқали Россия ва бошқа мамлакатлардан келиб, Риштондан ўтадиган туристларни ҳам қўшса, бу рақам яна бир неча мингга ортади. Бу туманнинг сайёҳлик салоҳияти юқорилигидан далолат.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 17 ноябрдаги фармонидан кейин ҳунармандчиликни ривожлантириш ва ҳунармандлар учун кенг имкониятлар яратила бошланди. Мазкур фармонга мувофиқ, ўтган йилларда Қўқон ва Марғилон шаҳарларида ҳунармандчилик марказлари қурилган эди. Риштондагиси кулолчилик йўналишида бўлди.
Агар Марғилон атлас ва адраслари, Қўқон ёғоч ўймакорлиги ва наққошлик мактаблари билан машҳур бўлса, Риштон қадимий кулолчилик санъати билан дунёга танилган. Бу ерда тайёрланган сопол идишлар ўзига хос дизайни, экологик тозалиги билан ажралиб туради. Риштон кулолчилик маҳсулотларининг ярмидан кўпи ташқи бозорда харидоргир.
Пандемия даврида аҳолининг уйда ўтириб, ҳунармандчилик билан шуғулланиши ва даромад топишига кўмаклашиш мақсадида қисқа муддатда туманда Халқаро кулолчилик маркази барпо этилди. Бу ерда 20 та икки қаватли кулоллар хонадони, Риштон тарихи музейи, банк хизматлари маркази қурилган. Уйларнинг биринчи қаватида устахона ва савдо дўкони жойлашган, иккинчи қаватда ҳунармандлар оиласи яшайди.
Хонадонларнинг ҳар бирида 6 ўринли меҳмонхона ҳам мавжуд. Чет эллик сайёҳлар бу ерда яшаб, кулолларнинг иши билан танишиши мумкин.
Марказ фойдаланишга топширилиши билан 250 га яқин иш ўрни яратилди. Кулолчилик маҳсулотлари Бирлашган Араб Амирликлари, Чехия, Туркия, Россия, Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон каби давлатларга экспорт қилинмоқда.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон халқ устаси Алишер Назиров устахонасида бўлди. Кўргазмага қўйилган кулолчилик буюмларини кўздан кечирди.
– Бу идишларда меҳнат билан, юрак билан бирга тарих ҳам бор. Ҳамма йўналишларда миллий анъаналаримизни тиклаяпмиз. Сопол буюмлар ҳам миллий қадриятимиз. Уларни яна оммалаштириб, ҳар бир хонадонга киритиш керак. Уларни чет элликлар жуда қадрлайди. Чунки чиройли, сифатли, экологик тоза. Юртимиздаги ҳар бир уйда мана шундай идишлар бўлса, ҳам миллий ифтихор, ҳам маънавият бўлади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президент таниқли кулоллар Музаффар Саидов ва Шарофиддин Юсупов хонадонига ҳам кириб, улар билан самимий суҳбатлашди.
Кулолларга айланма маблағ ва имтиёзлар бериш, бошқа ҳудудларимизда дўконлар очишига кўмаклашиш, мамлакатимизнинг хориждаги элчихоналарида кўргазма-савдо расталари ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Халқаро кулолчилик марказида “Ҳунарманд” уюшмасининг туман бўлими, ўқув маркази ҳам жойлашган.
Қурилиш жараёнида шу ердаги Хўжа Рушноий мақбараси обод қилинган эди. Давлатимиз раҳбари ушбу мақбарани ҳам зиёрат қилди.
Шу ерда вилоятда “маҳаллабай” тизими асосида ёшлар ва аёлларни иш билан таъминлаш, камбағалликни қисқартиришга қаратилган чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Президентга Бағдод тумани мисолида уч бўғинли “маҳаллабай” ишлаш тизими тақдимот қилинди. Ушбу уч бўғинли тизимда ҳар бир маҳаллага тижорат банкларининг масъул ходимларидан иборат доимий вакил бириктирилади. Улар маҳалла раислари билан бирга хонадонлардаги аҳволни, ишсизлар сони, уларнинг қизиқишлари, ҳудуднинг “ўсиш нуқталари”, мавжуд тадбиркорлик субъектлари фаолиятини кенгайтириш масалаларини ўрганиб боради.
Ушбу ўрганишлар чоғида ишлаб чиқилган таклифлар иккинчи босқичда ҳар бир сектор қошида иқтисодий комплекс ходимларидан тузиладиган бошқарув офисларига берилади. Бошқарув офисларида ўша ҳудуддаги тижорат банклари раҳбарлари, бандлик ва меҳнат муносабатлари, солиқ, молия, иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш бўлимларининг масъул ходимлари аниқланган муаммо ва таклифлар асосида ҳар бир маҳаллани ривожлантириш бўйича “Йўл хариталари” ишлаб чиқади ва уларнинг ижроси юзасидан тегишли чора-тадбирларни кўради.
Учинчи босқичда туманларда ҳокимларнинг биринчи ўринбосари бошчилигида мувофиқлаштирувчи гуруҳ ташкил этилади. Улар ишлаб чиқилган “Йўл харитаси”ни тасдиқлаб, унинг ижроси бўйича ҳар чоракда маҳаллий кенгашларга ҳисобот беради, маҳалла раислари билан бирга бошқарув офислари фаолиятини муҳокама қилиб боради.
Шавкат Мирзиёев ушбу уч босқичли тизимни бутун мамлакатимизга жорий этиш бўйича топшириқ берди. Ўз уйида тикувчилик цехи очиб, маҳалла хотин-қизларини иш билан таъминлаган учкўприклик аёллар, нодавлат ўқув марказлари раҳбарлари билан мулоқот қилди. Улар фаолиятини кенгайтириши учун логистикага қулай жойда замонавий комплекс қуриб бериш бўйича мутасаддиларга вазифа қўйди.
Фарғона вилоятида 400 дан зиёд қўшма ва хорижий корхоналар фаолият кўрсатмоқда. Истиқболли лойиҳалар асосида инвестицияларнинг ўзлаштирилиши натижасида қишлоқларга саноат кириб, кўплаб янги иш ўринлари яратилмоқда.
Фарғона туманининг Лоғон қишлоғидаги “Vodiy-Shoes” масъулияти чекланган жамият шаклидаги қўшма корхона иш бошлаганига кўп вақт бўлгани йўқ. Бу ерда тайёрланаётган эркаклар, аёллар ва болалар пойабзаллари қисқа вақтда ички ва ташқи бозорда ўз харидорларини топди. Маҳсулотлар пишиқ-пухталиги, бежирим кўриниши билан ажралиб туради. Шунингдек, корхонада ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари учун махсус пойабзаллар ишлаб чиқарилади.
Давлатимиз раҳбари ушбу корхона фаолияти билан ҳам танишди, тайёр маҳсулотлар намуналарини кўздан кечирди.
Қайд этиш лозимки, Президентимизнинг Фарғона вилоятига аввалги ташрифлари чоғида ушбу корхона лойиҳаси тақдимот қилинган эди. Давлатимиз раҳбари, аввало, тайёрланадиган маҳсулотлар экспортбоп ва сифатли бўлиши лозимлигини таъкидлаб, энг замонавий ускуна ва технологиялар олиб келиш, корхонада ишлайдиган ёшларни ўқитиш бўйича топшириқлар берганди.
Қўшма корхона ўтган йили фойдаланишга топширилди. 4,1 гектар майдонга эга қўшма корхонада умумий қиймати 16 миллион доллардан зиёд лойиҳа амалга оширилиб, Италия, Туркия ва Германиядан замонавий ускуна ва технологиялар олиб келинди.
Лоғон, Каптархона, Вазиё, Аввал каби қишлоқларда яшовчи ўнлаб ёшлар малакали мутахассислар ёрдамида касбга ўқитилди. Энг муҳими, бугун улар бу ердаги замонавий технологияларни бемалол бошқармоқда.
Корхона маҳсулотлари асосан маҳаллий хомашёдан тайёрланади. Фақат пойабзал таг қисми учун махсус қўшимча Германиядан олиб келинади.
Айни пайтда 2 мингдан зиёд иш ўрни яратилган. Уларнинг асосий қисмини маҳаллий ёшлар ташкил этади. Корхонада биринчи босқичда йилига 1 миллион жуфт пойабзал ишлаб чиқарилмоқда. Асосан маҳаллий хомашёдан фойдаланилгани учун таннархи ҳам арзон. Шу боис ички бозорда импорт ўрнини босиб, хорижники билан рақобатлашмоқда. Экспорт мўлжали – 12 миллион доллар.
Иккинчи босқичда корхона қувватини 2 миллион жуфтга етказиш режалаштирилган. Шу мақсадда яқин атрофдаги 18 та маҳалла хотин-қизлари касаначилик асосида ишга жалб қилинади. Натижада 5 мингдан ортиқ аёлларнинг бандлиги таъминланади.
Президент шу ердаги тўқимачилик корхонасини ҳам кириб кўрди. «Баҳодир Лоғон» пахта-тўқимачилик кластерига қарашли мазкур ширкат йилига 10 минг тонна маҳсулот тайёрлаш қувватига эга. Япония, Туркия, Германия ва Швейцариядан ускуналар келтирилиб, ип-калава ва мато ишлаб чиқариш йўлга қўйилган. 480 кишининг бандлиги таъминланган, шундан 300 нафари ёшлар.
Бу биринчи босқич бўлиб, 2022 йилда иккинчи босқични амалга ошириш режалаштирилган. Унинг натижасида 1 минг 800 та янги иш ўрни яратиб, экспорт салоҳиятини 16 миллион доллардан ошириш мақсад қилинган.
Давлатимиз раҳбари хомашёни қайта ишлашни янада кенгайтириб, тайёр маҳсулотлар турини кўпайтириш, энг муҳими, бозор топиш зарурлигини таъкидлади.
Шу ерда Фарғона вилоятида 2021-2022 йилларда амалга ошириладиган инвестиция лойиҳалари тақдимоти ўтказилди.
Президент Шавкат Мирзиёев 2019 йил 6 майда Фарғона вилоятида бўлганида тошдан қоғоз ишлаб чиқариш лойиҳаси тақдимот қилинган эди. Бугунги кунда ушбу лойиҳа Фарғона шаҳрида «Fergana stone paper» корхонаси бўлиб амалга ошди.
Хитойдан ноёб технология олиб келиниб, йилига 9 минг тонна қоғоз тайёрлаш қувватига эга бўлди. Президент ташрифи арафасида ушбу корхона синов режимида ишга туширилди.
Тошдан ясалган қоғоз бир қанча афзалликларга эга. Биринчидан, целлюлоза қоғоз тайёрлаш учун жуда кўп сув сарфланади, заҳарли моддалар борлиги туфайли бу сув яроқсиз бўлиб қолади. Тошдан қоғоз ишлаб чиқаришда эса сув ишлатилмайди.
Иккинчидан, мустаҳкамлиги, чидамлилиги оддий қоғозга нисбатан юқори. Ўзидан сув ўтказмайди, доғ юқмайди. Шу боис тошдан олинган қоғоз матбаачиликда, қадоқ ва гулқоғоз ишлаб чиқаришда жуда қулай. Ташқи бозорда харидоргир.
Корхонада 60 киши иш билан таъминланди. Давлатимиз раҳбари иш жараёнини, қоғоз сифатини кўрди.
– Қоғоз тайёрлаш қадимий ҳунармандчилик йўналишларимиздан бири. Ўз даврида Самарқанд қоғози дунёга машҳур бўлган. Бу корхона – тарихий анъаналарнинг саноат даражасида қайта тикланиши, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз Фарғона вилоятида ишлаб чиқарилаётган импорт ўрнини босувчи саноат маҳсулотларини ҳам кўздан кечирди.

Президент Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ, создательной работой 4 февраля прибыл в Ферганскую область.
Программа поездки очень плотная и насыщенная. Первым пунктом назначения стала виноградарская кооперация «Файзли боглар сари» в Алтыарыкском районе.
Местные жители славятся высокой культурой земледелия и садоводства. Занимаясь этой деятельностью, они способны обеспечить благосостояние как свое, так и соседей. Однако, несмотря на низкую по сравнению с другими культурами доходность, в районе в большом объеме выращивались хлопчатник и пшеница. Политика главы нашего государства, направленная на структурные изменения в сельском хозяйстве и выращивание востребованных рынком культур, открыла перед дехканами и молодежью большие возможности.
В кооперации, которую посетил Президент, прежде на 6 гектарах выращивали по 20 центнеров хлопка и 25 центнеров зерна. В прошлом году здесь разбили виноградник и посадили виноград сортов «хусайни», «келин бармак» и «ризамат». Между рядами выращивают помидоры, огурцы, зелень, перец и другие овощи. Внедрена система капельного орошения.
Самое главное, в кооперации выделены наделы 51 молодому человеку, в том числе вернувшимся из-за рубежа трудовым мигрантам. Они могут выращивать овощи под пленкой и собирать до четырех урожаев в год.
— Каждый молодой человек дорог мне так же, как и его родителям, — сказал в беседе с ними Шавкат Мирзиёев. — На данный момент это одна из больших возможностей для быстрого обеспечения занятости молодежи. У человека, который находит свое место в жизни, крепнет уверенность в себе, он начинает стремиться к большему. Если сегодня мы создадим источник дохода для молодых людей, обучим их работе, поможем встать на ноги, через 2-3 года они не будут ни от кого зависеть – у них будет счет в банке, они обзаведутся домом, будут хорошо жить, хорошо воспитывать детей.
Президент посоветовал молодежи больше учиться и совершенствовать свою деятельность.
— Жизнь – это борьба, конкуренция. Кто будет силен в этой борьбе? Тот, кто умен, образован, трудится. Сегодня молодые люди должны чувствовать внимание нашего государства, много читать, приумножать свои знания и продолжать развиваться, — сказал глава государства.
Даны указания по трудоустройству в Ферганской области 200 тысяч молодых людей за счет выделения им земельных наделов.
Общая площадь виноградарской кооперации «Файзли боглар сари» составляет около 130 гектаров. Из них 40 гектаров занимают виноградники, 90 гектаров – интенсивные сады. Имеются морозильный склад вместимостью 2 тысячи тонн, погрузочная техника. Планируется экспорт большей части выращенной продукции.
Здесь же состоялась презентация сельскохозяйственных проектов, которые будут реализованы в Ферганской области.
Состоялась беседа главы государства с журналистами.
— Вы мои помощники и соратники. Я считаю вас силой, справедливо доводящей до народа и наши успехи, и наши недостатки. Вот, о чем хочу попросить вас: не ленитесь, всегда стремитесь к изысканиям. Не бойтесь говорить народу о справедливости, так как за вами стоит Президент. Прежние времена уже прошли. Нужны только справедливость, справедливость и истина. Чем больше люди будут знать истину, тем больше будет выгоды, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил Международный центр керамики, построенный в Риштанском районе.
В прошлом риштанские гончары работали в собственных домах, в небольших мастерских. Не было условий для иностранных туристов. По расчетам, в прошлом году в районе побывало более 15 тысяч иностранных туристов. Если добавить к ним туристов, которые прибывают в Риштан из России, соседнего Кыргызстана и других стран, эта цифра увеличится еще на несколько тысяч. Это свидетельствует о высоком туристическом потенциале района.
После принятия указа Президента Республики Узбекистан от 17 ноября 2017 года начато создание широких возможностей для развития ремесленничества и деятельности мастеров. В соответствии с этим документом были построены центры ремесленничества в Коканде и Маргилане. Новый центр в Риштане посвящен его знаменитой школе гончарного искусства.
Если Маргилан славится своим атласом и адрасом, Коканд – художественной резьбой по дереву, то Риштан известен в мире своим древним гончарным искусством. Изготовленная здесь керамическая посуда отличается оригинальным дизайном, экологичностью. Более половины керамических изделий Риштана пользуется спросом на внешнем рынке.
В целях содействия населению для надомных занятий ремесленничеством и получения дохода в период пандемии за короткий срок в районе был построен Международный центр керамики. Здесь возведены 20 двухэтажных домов, музей истории Риштана, центр банковских услуг. На первых этажах домов расположены мастерские и магазины, а на вторых этажах проживают семьи мастеров.
В каждом из домов имеются также гостиные, рассчитанные на прием 6 человек. Здесь могут поселиться и познакомиться с работой гончаров иностранные туристы.
С открытием центра создано около 250 рабочих мест. Керамическая продукция экспортируется в Объединенные Арабские Эмираты, Чехию, Турцию, Россию, Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и другие страны.
Глава государства посетил мастерскую народного мастера Узбекистана Алишера Назирова. Он осмотрел выставленные гончарные изделия.
— В этих изделиях – не только тяжелый труд и душа мастера, но и наша история. Мы возрождаем национальные традиции по всем направлениям. Гончарные издения тоже наши национальные ценности. Нужно еще больше популяризовать керамику, нести ее в каждым дом. Кроме того, ее очень ценят за рубежом. Потому что она красивая, качественная, экологически чистая. Если в каждом доме нашей страны будут такие изделия, их можно будет считать предметами национальной гордости и источниками духовности, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент также посетил дома известных гончаров Музаффара Саидова и Шарофиддина Юсупова, тепло побеседовал с ними.
Ответственным лицам дано указание предоставить гончарам оборотные средства и льготы, оказать им содействие в открытии магазинов в других регионах, организовать выставочные и торговые стенды в посольствах нашей страны за рубежом.
В Международном центре керамики расположены районное отделение ассоциации «Хунарманд» и учебный центр.
В процессе строительства также был благоустроен расположенный здесь мавзолей Ходжи Рушнои. Глава государства посетил мавзолей.
Состоялось обсуждение мер, направленных на обеспечение работой молодежи и женщин области, сокращение бедности в разрезе махаллей.
Вниманию Президента на примере Багдадского района была преставлена презентация трехэтапной системы работы в разрезе махаллей. В этой трехэтапной системе к каждой махалле прикрепляется постоянный представитель из числа ответственных работников коммерческих банков. Они совместо с председателями махаллей будут изучать положение семей, количество безработных, их интересы, “точки роста” территории, вопросы расширения деятельности субъектов предпринимательства.
Разработанные во время таких изучений предложения на втором этапе будут представлены офисам управления, состоящим из работников экономического комплекса при каждом секторе. В офисах управления руководители коммерческих банков, ответственные работники центров занятости населения, отделов налоговой инспекции, финансов, экономического развития и сокращения бедности на основе выявленных проблем и предложений разработают “дорожную карту” по развитию каждой махалли и примут соответствующие меры по ее исполнению.
На третьем этапе в районах под руководством первых заместителей хокимов будут созданы координационные группы. Они утвердят разработанную “дорожную карту” и по ее исполнению ежеквартально будут отчитываться перед местными Кенгашами, совместно с председателями махаллей будут обсуждать деятельность офисов управления.
Шавкат Мирзиёев дал поручение по внедрению этой трехэтапной системы по всей стране.
Президент пообщался с жительницами Учкуприкского района, открывшими швейные мастерские в своих домах и обеспечившими работой женщин махалли, руководителями негосударственных учебных центров. Для расширения их деятельности перед ответственными лицами поставлена задача построить для швей современный комплекс в удобном с точки зрения логистики месте.
В Ферганской области функционирует более 400 совместных и иностранных предприятий. В результате освоения инвестиций в рамках перспективных проектов в селах появляются промышленные производства, создаются многочисленные рабочие места.
Прошло немного времени с начала деятельности совместного предприятия в форме ООО “Vodiy Shoes” в селе Логон Ферганского района. Производимая здесь мужская, женская и детская обувь за короткое время нашла своих покупателей на внутреннем и внешнем рынках. Продукция отличается качеством, прочностью и дизайном. Вместе с тем на предприятии изготавливается специальная обувь для работников правоохранительных органов.
Глава нашего государства ознакомился с деятельностью данного предприятия, осмотрел образцы готовой продукции.
Нужно отметить, во время прежних поездок главы государства в Ферганскую область была представлена презентация проекта этого предприятия. Глава государства отмечал, что производимая продукция прежде всего должна быть экспортоориентированной и качественной, дал поручение по поставке современного оборудования, обучению молодежи, которая будет работать на предприятии.
Совместное предприятие, занимающее 4,1 гектара, было введено в эксплуатацию в прошлом году. Здесь реализован проект стоимостью 16 миллионов долларов, задействованы современное оборудование и технологии из Италии, Турции и Германии.
Десятки молодых людей, проживающих в кишлаках Логон, Каптархона, Вазиё, Аввал, обучались профессии с помощью квалифицированных специалистов. Главное, сегодня они свободно управляют современными технологиями предприятия.
Для производства продукции в основном используется местное сырье. Только специальные добавки для подошвы обуви поставляются из Германии.
В настоящее время создано более 2 тысяч рабочих мест. Большую их часть занимают местные юноши и девушки. В рамках первого этапа налажено производство 1 миллиона пар обуви. В результате использования в основном местного сырья себестоимость продукции низкая. Благодаря этому продукция конкурирует с зарубежными аналогами и замещает импорт. Ориентир по экспорту – 12 миллионов долларов.
На втором этапе планируется увеличить производительность предприятия до 2 миллионов пар. Для этого жительниц 18 близлежащих махаллей трудоустроят на основе надомничества. В результате будет обеспечена занятость более 5 тысяч женщин.
Глава государства посетил также расположенное здесь текстильное предприятие. Этот кооператив, входящий в состав хлопково-текстильного кластера «Баходир Логон», обладает способностью выпускать 10 тысяч тонн продукции в год. Здесь установлено оборудование из Японии, Турции, Германии и Швейцарии, налажены производство и покраска пряжи и ткани. Работой обеспечены 480 человек, в том числе 300 молодых людей.
Это – первый этап, реализация второго этапа по развитию предприятия запланирована на 2022 год. В результате намечено создать 1 тысячу 800 новых рабочих мест и наладить экспорт продукции в объеме 16 миллионов долларов.
Глава государства указал на необходимость углубления переработки сырья, расширения ассортимента продукции, самое важное, выхода на перспективные рынки.
Здесь же прошла презентация инвестиционных проектов, которые будут реализованы в Ферганской области в 2021-2022 годах.
Во время поездки Президента Шавката Мирзиёева в Ферганскую области 6 мая 2019 года был представлен проект по производству бумаги из камня. Результатом реализации данного проекта стало предприятие «Fergana stone paper» в Фергане. Здесь на основе уникальной технологии из Китая налажено производство 9 тысяч тонн такой бумаги в год. Предприятие запущено в пилотном режиме накануне визита Президента.
Каменная бумага имеет ряд преимуществ. Во-первых, для ее изготовления вода не используется. Во-вторых, у такой бумаги выше прочность и долговечность. Она стойка к влаге и загрязнению. Поэтому каменную бумагу удобно использовать в полиграфии, производстве упаковки и обоев. Она пользуется высоким спросом на внешнем рынке.
На предприятии трудятся 60 человек. Глава государства ознакомился с технологическим процессом, поинтересовался качеством выпускаемой бумаги.
— Изготовление бумаги – одно из древних направлений нашего ремесленничества. В свое время самаркандская бумага славилась на весь мир. Это предприятие – восстановление исторических традиций на промышленном уровне, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент также ознакомился с производимыми в Ферганской области импортозамещающими промышленными товарами.