Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2 февраль куни мамлакатимиздаги сиёсий партиялар раҳбарлари билан учрашди.
Очиқ мулоқот чоғида партияларнинг жамиятимиз сиёсий-ижтимоий ҳаётидаги ўрни ва ролини ошириш масалалари, бугунги кунда улар олдида турган асосий вазифалар ҳақида атрофлича фикр алмашилди.
Давлат ва жамият ҳаётига доир кенг кўламли ислоҳотларни амалга оширишда, халқимиз ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишда сиёсий партияларнинг ўрни катталиги таъкидланди.
Мамлакатимизда ҳудудларни комплекс ривожлантириш, аҳоли фаровонлигини ошириш, камбағалликни қисқартиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Иқтисодий-ижтимоий соҳаларни қамраб олган кўплаб дастурлар амалга оширилмоқда. Тадбиркорликни ривожлантириш, аҳолини иш билан таъминлаш устувор вазифа этиб белгиланган. Бу борадаги ишларнинг ижросини назорат қилиш Олий Мажлис палаталари ва маҳаллий кенгашларга улкан масъулият юклайди.
Учрашувда ижтимоий соҳалар, айниқса, таълим ва соғлиқни сақлаш тизимини ривожлантириш масалаларига алоҳида тўхталиб ўтилди. Сиёсий партиялар ўз депутатлари орқали жойлардаги ижтимоий-иқтисодий муаммоларни ўрганиши, уларнинг ечими бўйича таклифлар бериши, айниқса, таъсирчан Парламент ва жамоатчилик назоратини олиб бориши муҳимлиги қайд этилди.
Партиялар ўз электорати, айниқса, ёшлар, хотин-қизлар ва нуронийлар билан ишлаш, уларнинг ҳаётий муҳим манфаатларини таъминлашга кўмаклашиши зарурлиги ҳақида якдил фикр билдирилди.
Ҳар бир партия ўз дастурий мақсадларини Парламентга фаол олиб чиқиши, ўз фракциялари орқали қонунчилик ташаббусларини илгари суриши ва қонунлар ижросини таъминлашни назоратига олиши зарурлиги ҳақида фикр алмашилди.
Мулоқот жараёнида сиёсий партиялар фаолияти бугунги замон талабларидан келиб чиққан ҳолда, чуқур таҳлил қилиниб, уларнинг ишини такомиллаштириш ва самарасини ошириш бўйича фикр-мулоҳазалар, амалий таклифлар билдирилди.
Учрашувда Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати –Ўзбекистон либерал-демократик партияси, “Миллий тикланиш” демократик партияси, Халқ демократик партияси, “Адолат” социал-демократик партияси ҳамда Экологик партия, Олий Мажлис Сенати ва Қонунчилик палатаси раҳбарлари иштирок этди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 2 февраля провел встречу с лидерами политических партий страны.
В ходе открытого диалога состоялся обстоятельный обмен мнениями по вопросам повышении роли и места партий в общественно-политической жизни нашего общества, основных задачах, стоящих перед ними сегодня.
Была отмечена важная роль политических партий в реализации масштабных реформ в жизни государства и общества, защите прав и интересов граждан.
В нашей стране особое внимание уделяется комплексному развитию регионов, повышению благосостояния населения, сокращению бедности. Реализуются многие программы, охватывающие вопросы экономического и социального развития. В числе приоритетов определены развитие предпринимательства, обеспечение занятости населения. Контроль за ходом этой работы возлагает огромную ответственность на палаты Олий Мажлиса и местные кенгаши народных депутатов.
На встрече были затронуты вопросы развития социальных сфер, особенно образования и здравоохранения. Отмечалась важность того, чтобы политические партии через свой депутатский корпус изучали социальные и экономические проблемы на местах, выдвигали предложения по их решению, а также осуществляли действенный парламентский и общественный контроль.
Выражено единое мнение о том, что партиям следует более шире работать со своим электоратом, особенно молодежью, женщинами и представителями старшего поколения, содействовать обеспечению их жизненно важных интересов.
Участники обсудили необходимость активного продвижения каждой партией своих программных целей в парламенте, выдвижения законодательных инициатив через свои фракции, установления контроля за обеспечением исполнения законов.
В ходе встречи высказаны мнения и практические предложения касательно глубокого анализа деятельности политических партий в свете современных требований, совершенствования и повышения эффективности их работы.
Во встрече приняли участие лидеры Движения предпринимателей и деловых людей — Либерально-демократической партии Узбекистана, Демократической партии «Миллий тикланиш», Народно-демократической партии, Социал-демократической партии «Адолат» и Экологической партии, руководство Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса.