Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев бугун Урганч шаҳридаги технопаркда бўлди.
Ҳудудлардаги «ўсиш нуқталари»ни ишга солиш, тадбиркорлар учун қулай шароитлар яратиш мақсадида барча шаҳар ва туманларда кичик саноат зоналари, технопарклар ташкил этилмоқда.
«Урганч» технопарки жорий йил май ойида фойдаланишга топширилган эди. Қисқа вақтда бу ерда иккита корхона фаолият бошлади. Улар кийим-кечак ишлаб чиқарувчи «Oq oltin mega tekstil» ҳамда металлдан турли маҳсулотлар тайёрлайдиган «Great Khorezm” ширкатларидир.
Президентимиз текстил корхонаси маҳсулотларини кўздан кечирди.
Мазкур ширкатга Германия, Италия, Туркия каби давлатлардан келтирилган тикувчилик дастгоҳлари ўрнатилган. Болалар ва катталар кийимлари, жинси шим каби 100 дан ортиқ турдаги маҳсулотлар ишлаб чиқарилиб, 75 фоизи экспортга йўналтирилмоқда.
Корхонада Урганч ва Хива шаҳарлари, Янгиариқ, Хонқа ва Урганч туманларидан 400 нафар хотин-қиз меҳнат қилмоқда. Давлатимиз раҳбари улар билан суҳбатлашди.
– Сизларни кўрганимдан, мана шундай ҳунар эгаллаб, ўзларингга ёққан фабрикада ишлаётганларингдан хурсандман. Одамларни, айниқса, аёллар ва ёшларни иш билан таъминлаш бўйича катта ҳаракатлар қиляпмиз. Бугун-эрта Хоразмда юриб, маблағлар бериб, режалар тузишдан мақсад ҳам шу, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз уйда ўтирган аёлларни касаначилик асосида ҳам ишга жалб этиш муҳимлигини таъкидлади.
Бугунги кунда технопаркнинг қолган блокларига ҳам ускуналар олиб келинмоқда. Мажмуа тўлиқ ишга тушгач, йилига қарийб 87 миллиард сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилиши, 5,8 миллион долларлик экспорт қилиниши мўлжалланган.
Шу ерда Хива шаҳри ва Гурлан тумани мисолида инфратузилмани яхшилаб, туризм ва тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш, камбағалликни қисқартириш лойиҳалари муҳокама қилинди.

Шавкат Мирзиёев посетил технопарк, организованный в городе Ургенче.
В целях активации «точек роста» в регионах, создания благоприятных условий для предпринимателей во всех городах и районах создаются малые промышленные зоны и технопарки.
Технопарк “Ургенч” сдан в эксплуатацию в мае этого года. Вскоре здесь заработали два предприятия – “Oq oltin mega tekstil” по изготовлению одежды и “Great Khorezm” по производству различных металлических изделий.
Глава государства ознакомился с продукцией текстильного предприятия.
Здесь установлено швейное оборудование из Германии, Италии и Турции. Предприятие выпускает одежду для детей и взрослых более 100 наименований, в том числе из джинсовой ткани. На экспорт идет 75 процентов товаров.
На предприятии трудятся 400 женщин из Ургенча и Хивы, Янгиарыкского, Ханкинского и Ургенчского районов. Глава государства побеседовал с коллективом.
— Рад встретиться с вами, видеть, что у вас есть профессия, занимаетесь любимым делом на фабрике. Мы прилагаем большие усилия для обеспечения работой людей, особенно женщин и молодежи. Именно в этом цель моей поездки в Хорезм, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент подчеркнул важность трудоустройства женщин также на основе надомничества.
Сегодня в остальные блоки технопарка доставляется оборудование. Ожидается, что после выхода на полную мощность комплекс будет выпускать товары на около 87 миллиардов сумов и экспортировать на 5,8 миллиона долларов в год.
Здесь же рассмотрены проекты по улучшению инфраструктуры, развитию туризма и предпринимательства, обеспечению занятости, сокращению бедности на примере города Хивы и Гурленского районов.