Давлатимиз раҳбари Янгиариқ туманидаги “Yan Tex Invest” масъулияти чекланган жамият фаолияти билан танишди.
Бу корхона бўш ётган бинолардан самарали фойдаланиш, уларни хусусийлаштириб, тадбиркорликни ривожлантиришга қаратилган иқтисодий сиёсатнинг яққол мисоли. Мазкур иншоот ҳам узоқ йиллар қаровсиз ётган эди. Асакабанк томонидан 16 миллион доллардан зиёд маблағ йўналтирилиб, бино замонавий қилиб тикланди, Хитой, Жанубий Корея ва Италиядан ускуналар келтириб ўрнатилди.
Бугун бу ерда газлама мато ва чойшаб ишлаб чиқариш йўлга қўйилган. 200 дан ортиқ иш ўрни очилган.
Корхона йилига 12 миллион погоно метр газлама мато ва 600 минг комплект чойшаб ишлаб чиқариш, 6 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилиш салоҳиятига эга.
Президент янги корхонадаги тўқув жараёнини кўздан кечирди.
Энди ип-газлама тўқиш ҳажмини ошириш ҳамда Урганч шаҳрида матога ранг берувчи корхона очиш бўйича иш олиб борилмоқда. Шу тариқа, иккинчи босқичда матони бўяш, уни қадоқлаш, Россия ва бошқа мамлакатларга экспорт қилишга эришилади.
Шу ерда маҳаллабай ишлаш бўйича янги тизимни йўлга қўйиш масалалари муҳокама қилинди. Унга кўра, туманлардаги иқтисодий комплекс ходимлари ҳар бир маҳаллага бириктирилиб, ўз соҳасига доир масалаларни ҳал қилиб боради.
– Маҳалла раисларини сайлаймиз, улардан кўп нарсани талаб қиламиз, – деди Шавкат Мирзиёев. – Лекин бунинг учун маҳаллий раҳбарлар нима қиляпти, деган саволга аниқ жавоб йўқ. Энди давлат идоралари ходимларининг моддий манфаатдорлиги одамларнинг розилигидан келиб чиқиб белгиланадиган тизим қиламиз. Солиқ, молия, бандлик, инвестиция, тадбиркорлик ва бошқа масалаларга масъул раҳбарлар маҳаллаларда ишлайди. Маҳалла раислари ўз ҳудудидаги муаммолар бўйича уларга талаб қўяди. Ислоҳотларни энг қуйи тизимда бажаришнинг асоси шу. Буни одамлар ҳис қилиши керак.
Мутасаддиларга ушбу тизимни ҳаётга татбиқ этиш, Давлат бошқаруви академияси томонидан маҳалла раисларини шу бўйича ўқитиш юзасидан топшириқлар берилди.

Глава государства ознакомился с деятельностью общества с ограниченной ответственностью «Yantex Invest» в Янгиарыкском районе.
Это предприятие является наглядным примером экономической политики, направленной на эффективное использование пустующих зданий, их приватизацию и развитие предпринимательства.
Данное сооружение долгие годы находилось в запустении. Здание приобрело современный облик после инвестиции Асакабанка на сумму более 16 миллионов долларов и установки оборудования из Китая, Южной Кореи и Италии.
Сегодня здесь налажено производство тканей и постельных принадлежностей. Создано более 200 рабочих мест.
Предприятие способно изготавливать 12 миллионов погонных метров ткани и 600 тысяч комплектов постельного белья в год, а также экспортировать продукцию на сумму 6 миллионов долларов.
Президент ознакомился с технологическим процессом на новом предприятии.
Сейчас ведутся работы по увеличению объемов выпуска и открытию фабрики по окраске тканей в городе Ургенче. Таким образом, на втором этапе будут налажены покраска, упаковка и экспорт ткани в Россию и другие страны.
Здесь же обсуждены вопросы создания новой системы работы в разрезе махаллей. Она предусматривает закрепление сотрудников экономического комплекса районного уровня за махаллями и решение вопросов по соответствующей части.
— Мы избираем председателей махаллей, многого от них требуем, — сказал Шавкат Мирзиёев. — Но нет однозначного ответа на вопрос о том, чем заняты руководители госорганов на местах. Теперь создадим систему, в которой материальная обеспеченность сотрудников государственных органов будет определяться довольством людей. Руководители, отвечающие за налоги, финансы, занятость, инвестиции, предпринимательство и другие вопросы, будут работать в махаллях. Председатели махаллей будут предъявлять им требования по проблемам на их территории. Это основа для проведения реформ в низовой системе. Люди должны почувствовать это.
Ответственным лицам даны поручения по внедрению этой системы, обучению председателей махаллей в Академии государственного управления.