РАСМИЙ БАЁНОТ: Ўзбекистонда 896 фуқаро коронавирус касаллигига чалинган, 12 беморнинг аҳволи оғир Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Санитария-эпидемиология назорати давлат инспекцияси бошлиғи, Республика бош давлат санитария инспектори Нурмат Отабеков:
– Мамлакатимизда айни дақиқаларга келиб, коронавирус касаллиги билан рўйхатга олинган беморлар сони 896 нафарни ташкил этди. Вирусология илмий-текшириш институтидан олинган маълумотга кўра, ушбу институт клиникасида даволанаётган 97 беморнинг 30 нафарида пневмония клиник белгилари кузатиляпти, 6 нафарининг аҳволи оғир, 1 нафарининг аҳволи нисбатан оғир. Эпидемиология-микробиология ва юқумли касалликлар илмий текшириш институтида даволанаётган 104 бемордан 5 нафарининг аҳволи оғир, деб баҳоланяпти.
Мамлакатимизда коронавирус касаллигига чалинганларни даволаш бўйича самарали ишлар амалга ошириляпти. Шу пайтга қадар 66 бемор соғайиб, реабилитация марказларига ўтказилди. Бу каби тадбирлар давом этади, деган умиддамиз. Бир жиҳатни ёдингизга солмоқчиман: ҳозирда 80 мингдан кўпроқ фуқаро тиббий кузатув остига олинган. Улардан олинган намуналар Вирусология лабораторияларида текширилиб турибди.
Лекин биз хотиржамликка берилишимиз керак эмас. Касаллик кун сайин ортиб бораётганини кузатиб турибсиз. Демак, сизга кўчага чиқмаслик, уйда қолиш тавсия этилади. Қандайдир зарурат юзасидан кўчага чиқиб, мулоқот қилсангиз масофани сақланг. Прокуратура ходимларининг тавсиясига кўра, ким билан мулоқотда бўлганингизни ёзиб боринг. Бу билан сиз мутахассисларга касаллик тарқалганлик даражасини аниқлашда кўмаклашган бўласиз.
Коронавирусга қарши курашишга жалб қилинган барча соҳа мутахассислари меҳнатини қадрлайлик! Қачонки, карантин тадбирларига сўзсиз итоат қилар эканмиз, вазиятни барқарор ушлаб қолишимиз мумкин бўлади.

Официальное заявление: заражены 896 человек, состояние 12 - тяжелое
Начальник Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического надзора при Кабинете Министров, главный государственный санитарный инспектор Республики Нурмат Отабеков отмечает:
– Количество зарегистрированных больных с коронавирусной инфекцией составляет 896 человек. В соответствии с полученными сведениями из Научно-исследовательского института вирусологии, у 30 больных из 97 лечащихся в клинике института наблюдаются признаки пневмонии. Состояние шести человек оценивается как тяжелое, одного – относительно тяжелое.
Из 104 больных, проходящих лечение в Научно-исследовательском институте эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний, состояние пяти пациентов оценивается как тяжелое.
В нашей стране осуществляется эффективная работа по лечению больных коронавирусом. К настоящему времени выздоровели и переведены в реабилитационные центры 66 человек. Надеемся, что такая тенденция будет продолжаться. Хочу напомнить об одном аспекте: под медицинским наблюдением находятся более 80 тысяч граждан. Полученные у них образцы проверяют в вирусологических лабораториях.
Нельзя предаваться беспечности. День от дня увеличивается количество заболевших. Значит всем рекомендовано не выходить на улицу, оставаться дома.
Если выходите на улицу по необходимости, держите дистанцию. По рекомендации сотрудников прокуратуры записывайте, с кем общаетесь.
Давайте ценить труд специалистов всех сфер, привлеченных к борьбе с коронавирусом! Строго соблюдая карантинные меры, мы сможем обеспечить стабильную ситуацию.