Президентимизнинг топшириғига мувофиқ, коронавирус тарқалишининг олдини олишга кўмаклашиш учун Тожикистон Республикасига инсонпарварлик ёрдами жўнатилди.
Ер шарида жиддий ташвиш ва хавотир уйғотаётган пандемия дунё бўйлаб авж олганидан буён Ўзбекистон инфекция тарқалишининг олдини олишга кўмаклашиш учун Хитой, Эрон, Афғонистонга инсонпарварлик ёрдамлари кўрсатди.
Давлатимиз раҳбари номидан ён қўшни ва азалий биродар тожик халқига юборилган дўстона ёрдам ҳам кўз илғамас офатни бартараф этиш учун биринчи навбатда эҳтиёж сезиладиган тиббий буюм ва воситалар ҳамда озиқ-овқат маҳсулотидан таркиб топган.
– Инсоният учун умумий офатга айланган ушбу касалликка барча давлатлар баҳамжиҳат бўлиб курашса, хавфу хатарни тезроқ бартараф этиш мумкин, – дейди Сурхондарё вилояти Фавқулодда вазиятлар бошқармаси бошлиғи ўринбосари Ж.Абраматов. – Бу масалага Ўзбекистон алоҳида эътибор билан қарамоқда. Ён қўшнимиз Тожикистонга кўрсатилган ёрдам ҳам ана шундай эзгу мақсадга йўналтирилгани билан аҳамиятлидир.
Яқин дўст тожик халқига юборилган инсонпарварлик юкида эпидемияга қарши курашда зарур бўладиган ҳимоя комбинезонлари ва кўзойнаклари, суюқ натрий гипохлориди, респираторлар, қўлқоп ҳамда пирометрлар, шунингдек, ун маҳсулотлари бор.

Гуманитарная помощь Таджикистану
По заданию Президента, с целью содействия  предупреждению распространения коронавируса  в Республику Тадлжикистан направлена гуманитарная помощь.
Со времени пандемии коронавируса, охватившей весь Земной шар,  для  содействия  предупреждению распространения  инфекции Узбекистан оказал  гуманитарную помощь  Китаю, Ирану и Афганистану.
Дружеская помощь,  направленная от имени главы нашего государства ближнему соседу и древнему братскому таджикскому народу,   состоит  из медицинских изделий, в первую очередь необходимых для устранения невидимого бедствия, и продовольственной продукции.
– Мы быстрее преодолеем эту напасть, ставшую трагедией для всего человечества, если против нее все государства будут бороться сплоченно, — сказал  заместитель начальника  управления по чрезвычайным ситуациям Сурхандарьинской области    Ж.Абраматов. – Узбекистан с особым внимание относится к этому вопросу.  Оказанная  соседнему Таджикистану  помощь тоже значительна направленностью на эту благородную цель.
Направленный  дружескому таджикскому народу гуманитарный груз — защитные комбинезоны, и очки, жидкий  гипохлорид натрия, респираторы, перчатки, пирометры, мучная продукция.