Корея Республикасида Шавкат Мирзиёевнинг Ўзбекистон Республикаси Президенти лавозимидаги фаолиятининг биринчи йили ҳақида корейс тилида “Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев” номли китоб 50 минг нусхада чоп этилди.
Жорий йил 20 ноябрь куни нашр этилган ушбу китоб 8 бўлим, 320 саҳифадан иборат бўлиб, кўплаб суратлар билан бойитилган.
Нашрда Шавкат Мирзиёевнинг аввал Ўзбекистон Республикаси Президенти вазифасини бажарувчи, сўнг Президент сифатидаги фаолияти ҳақида батафсил маълумот берилган. Давлатимиз раҳбарининг мамлакатимиз ва хорижда сўзлаган нутқлари, жумладан, Президент лавозимига киришиш маросими, Конституция байрами, Янги йил байрами, БМТ Бош ассамблеяси сессиясидаги нутқидан иқтибослар келтирилган.
Китобда Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан барча соҳаларда бошланган жуда муҳим ислоҳотлар таҳлилига катта эътибор қаратилган. Иқтисодиётнинг либераллашуви, хорижий инвестицияларни жалб қилиш ва ҳимоялаш бўйича аниқ чора-тадбирлар, валюта бозорини либераллаштириш, аҳолининг ижтимоий ҳимояси, вилоятларга нисбатан янги сиёсат, сўз эркинлиги ва конституциявий ҳуқуқ тамойилларини ҳимоя қилиш, буларнинг барчаси Президент Мирзиёев ташаббуси билан бошланган янги ислоҳотларнинг дастлабки натижаларидир.
Китобнинг “2017-2021 йилларда Ўзбекистонни ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси” номли бобида ушбу дастур чуқур таҳлил қилган.
Шунингдек, Ўзбекистон Президентининг ташқи сиёсатдаги минтақавий ҳамкорликнинг янги суръатига туртки бўлган, Ўзбекистоннинг қўшни давлатлар билан алоқаларини янги босқичга олиб чиққан ташаббуслари ҳақида сўз юритилган. Ўтган бир йил давомида Президент Шавкат Мирзиёевнинг хорижий давлатларга ташрифи, Ўзбекистонга ташриф буюрган бир неча давлат раҳбарлари ҳамда нуфузли халқаро ташкилотлар етакчилари билан бўлиб ўтган музокаралари ҳақида атрофлича маълумот берилган.
Корейс миллатига мансуб ватандошларимизнинг Ўзбекистонда истиқомат қилаётганига 80 йил тўлди ва бу сана мамлакатимизда кенг нишонланди. Китобда Ўзбекистон ва Корея Республикаси ўртасидаги кўп йиллик савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар ҳамкорликка ҳам кенг ўрин ажратилган.
Китоб “Uz Kor Economy Media Group” томонидан чоп этилган. Унинг муаллифи машҳур журналист ва ёзувчи Чо Чоль Хён.

В Республике Корея тиражом 50 тысяч экземпляров издана книга на корейском языке под названием «Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев», которая рассказывает о первом годе деятельности Шавката Мирзиёева на посту Президента Узбекистана.
Книга, изданная 20 ноября 2017 года, состоит из 320 страниц текста и фотографий, разбитых на восемь отдельных глав.
В книге подробно рассказывается о деятельности Шавката Мирзиёева на посту, сначала исполняющего обязанности Президента, а затем Президента Республики Узбекистан. Даются выдержки из его выступлений на различных церемониях и мероприятиях как внутри Узбекистана, так и за его пределами, такие как церемония вступления в должность Президента, празднование Дня конституции, новогоднее поздравление, выступление на сессии Генеральной ассамблеи ООН.
Большое внимание уделено анализу реформ во всех сферах, инициированных Президентом Шавкатом Мирзиёевым, таких как либерализация экономики, конкретные меры по привлечению и защите иностранных инвестиций, либерализация валютного рынка, социальная защита населения, новая политика по отношению к регионам страны, реформы в сфере образования и здравоохранения, отстаивание принципов свободы слова и защиты конституционных прав граждан, благодаря новому курсу, взятому Президентом Мирзиёевым.
Данная программа реформ глубоко проанализирована в главе книги «Стратегия действий по развитию Узбекистана на 2017-2021 годы».
Рассказывается о внешнеполитических инициативах Президента Узбекистана, давших новый импульс региональному сотрудничеству, и поднявших взаимоотношения Узбекистана с соседними странами на качественно новый уровень. Также дается подробная информация о состоявшихся за прошедший год зарубежных визитах Президента Шавката Мирзиёева, а также о его встречах и переговорах с главами государств и авторитетных международных организаций, посетивших Узбекистан.
Исполнилось 80 лет проживанию корейской диаспоры в Узбекистане, эта дата была широко отмечена в нашей стране. В книге особое внимание уделяется многолетнему сотрудничеству между Узбекистаном и Республикой Кореей в торгово-экономической и гуманитарной сферах.
Книга издана издательством «UzKor Economy Media Group». Ее автором является известный журналист и писатель Чо Чоль Хён.