Кичик бизнес ва тадбиркорликни ривожлантириш бўйича янги тизим жорий этилади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 23 июль куни кичик бизнес ва тадбиркорликни янада ривожлантириш масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик иқтисодиётни ривожлантириш, аҳоли бандлиги ва даромадларини оширишда муҳим омилдир. Ушбу соҳа вакилларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш мақсадида охирги икки ярим йилда Президентнинг элликдан ортиқ фармон ва қарорлари қабул қилинди.
Жумладан, тадбиркорлик фаолиятини давлат рўйхатидан ўтказиш, турли рухсатномалар олиш ва бошқа кўплаб хизматлар тартиб-қоидалари соддалаштирилди. Бу борада қулайлик яратиш учун Давлат хизматлари агентлиги ва унинг жойлардаги марказлари ташкил этилди. Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил (Бизнес-омбудсман) лавозими жорий қилинди.
Барча ҳудудларда тадбиркорлар мурожаатларини қабул қилиб, ҳал этишга кўмаклашадиган Бош вазир қабулхоналари ташкил этилди. Вазирлар Маҳкамаси ҳузурида Тадбиркорлик фаолиятини ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси фаолияти йўлга қўйилиб, унга 200 миллиард сўм ва 50 миллион доллар маблағ ажратилди. Тижорат банклари томонидан тадбиркорларга ажратилаётган кредитлар ҳажми ошди.
Бундай амалий чоралар ўз натижасини бермоқда. Кичик бизнес мамлакатимиз ялпи ички маҳсулотининг қарийб 60 фоизини, саноат маҳсулотлари ҳажмининг учдан бирини, қишлоқ хўжалиги маҳсулотининг 98 фоизини, инвестицияларнинг ярмини таъминламоқда. Кўпгина вилоятларда экспортнинг 70-90 фоизи айнан кичик бизнесга тўғри келади. Жорий йилнинг 6 ойида тадбиркорлик субъектлари сони 60 мингтага ортган.
Йиғилишда ушбу кўрсаткичлар ислоҳотларнинг дастлабки натижалари экани таъкидланиб, асосий эътибор ҳанузгача учраётган муаммоларни ҳал этишга қаратилди.
Давлатимиз раҳбари вилоят, туман, шаҳар ҳокимлари ва уларнинг биринчи ўринбосарлари мутлақо янгича ишлаб, 70 фоиз вақтини ҳудудда тадбиркорликни ривожлантиришга сарфлаши кераклигини таъкидлади.
Барча даражадаги ҳокимлар ва уларнинг биринчи ўринбосарлари фаолиятига янги ташкил этилган ёки фаолияти қайта тикланган кичик корхоналар ва уларда яратилган иш ўринлари сонидан келиб чиққан ҳолда баҳо бериб, рағбатлантириш бўйича янги тизим жорий этиш вазифаси қўйилди.
Баҳо беришда корхоналарнинг яшовчанлик кўрсаткичи асосий мезонлардан бири бўлиши кераклиги белгиланди. Яъни, ташкил этилаётган корхоналарнинг камида 50 фоизи кейинги 3 йил давомида ишласа, ҳоким ва унинг тадбиркорлик бўйича биринчи ўринбосари, Савдо-саноат палатасининг ҳудудий бўлимлари раҳбарларини қўшимча моддий рағбатлантириш назарда тутилмоқда.
Вазирлар Маҳкамаси, Адлия вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлигига ушбу янги тизимни жорий қилиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда Президентнинг Сирдарё вилоятига ўтган ҳафтадаги ташрифи доирасида Ховос туманини “Тадбиркорлик ҳудуди”га айлантириш бўйича таклиф этилган ташаббусни амалга ошириш масаласи ҳам кўриб чиқилди.
Иқтисодиёт ва саноат вазири бошчилигидаги Республика ишчи гуруҳи ҳар бир туманнинг салоҳиятидан келиб чиқиб, кичик бизнесни ривожлантириш йўналишлари бўйича таклифлар ишлаб чиқиши зарурлиги қайд этилди. Ушбу таклифлар асосида тадбиркорларга уларни амалга ошириш, кредит, ер ва бино ажратиш, инфратузилмага улаш каби барча масалаларда кўмаклашилади.
Видеоселектор йиғилишида саноат соҳасидаги кичик бизнес субъектлари ва йирик корхоналар ўртасида кооперацияни кенг йўлга қўйиш зарурлиги таъкидланди.
Масалан, автомобилсозлик ва қишлоқ хўжалиги машинасозлиги тармоқлари ўрганилганда тадбиркорлик субъектлари ва йирик саноат корхоналари ўртасида кооперация деярли йўқлиги, оқибатда юртимизда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар ва бутловчи қисмлар импорт қилинаётгани маълум бўлган. Ачинарлиси, айрим саноат корхоналари кичик ишлаб чиқарувчилар у ёқда турсин, харидорлар талаби билан ишлашни ҳам билмайди.
Шу боис Иқтисодиёт ва саноат вазирлигига ўнта йирик саноат тармоғи, жумладан, қишлоқ хўжалиги машинасозлиги, электротехника, қурилиш материаллари, кимё, автосаноат корхоналари билан кичик бизнес ўртасида саноат кооперациясини йўлга қўйиш вазифаси юклатилди.
Шунингдек, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда кооперация ярмаркалари ўтказиш, маҳсулот ва хизматлар ўз эгасини топиши учун “Ягона электрон кооперация биржа портали”ни ташкил этиш бўйича топшириқлар берилди.
Йиғилишда тадбиркорлик ривожига тўсиқ бўлаётган яна бир муаммо – лойиҳаларни жойлаштириш учун ер ажратиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Бу тизим ҳанузгача очиқ-ошкора ишламаётгани кўрсатиб ўтилди. Мисол учун, 3 минг 500 гектар майдон “Ер-электрон” ахборот тизимига тақдим этилган бўлса-да, шундан 1 минг 300 гектари ёки 37 фоизи савдога қўйилган, холос.
Шу боис, мутасаддиларга ер ажратиш масаласини идоралар билан келишиш, бинони рўйхатдан ўтказиш жараёнларини тубдан соддалаштириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Банкларнинг тадбиркорлик субъектларига хизмат кўрсатишини яхшилаш ва ажратилаётган кредитлар самарадорлигини ошириш масаласига ҳам эътибор қаратилди.
Ҳозирда кредит олиш истагидаги тадбиркорнинг мурожаати 3 босқичда, яъни туман – вилоят – республика даражасида кўриб чиқилади. Банкнинг марказий идораси розилик бермаса, тадбиркор кредит ололмайди. Оқибатда бу жараён айрим ҳолларда ойлаб чўзилиб кетяпти.
Шу боис, банкларда кредит ажратиш масалаларини бир ва икки поғонага ўтказиш, 70-100 нафар ходим ишлайдиган филиаллар ўрнига 10-15 нафар штатдан иборат ихчам банк хизматлари марказларини кўпайтириш лозимлиги таъкидланди.
Тадбиркорларнинг кредит фоиз ставкаларига оид фикрлари муҳокама қилинар экан, кредитлар бўйича кафолат бериш ва фоизларни қисман қоплаш мақсадида ташкил қилинган Тадбиркорлик фаолиятини ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси фаолиятини кучайтириш муҳимлиги айтилди.
Тадбиркорларнинг бино-иншоотларини бузиш ва бунинг учун компенсация тўлаш борасида тизимли ёндашув йўқлиги танқид қилинди.
Албатта, жойларда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари давомида айрим биноларнинг бузилиши табиий ҳол. Бироқ, аҳоли пунктларини истиқболда ривожлантириш режаларини ҳисобга олмасдан, катта ҳудудларда жойлашган иншоотлар бузиб юборилаётгани оқибатида жуда кўп миқдорда компенсация тўловлари келиб чиқмоқда. Ҳокимликлар бузиладиган биноларнинг ўрнида янги корхоналарни қуриш бўйича инвесторларни топиб, компенсация тўлови уларнинг ҳисобидан тўланишини таъминламаётгани сабабли ушбу харажатлар давлат бюджети зиммасига тушмоқда.
Барча ҳокимларни қатъий огоҳлантираман – асосли зарурат бўлмаган ҳолда тадбиркорларга тегишли мол-мулкни бузишга умуман йўл қўйилмаслиги зарур ва шарт, деди давлатимиз раҳбари.
Адлия ва молия вазирликлари, Савдо-саноат палатасига Бизнес-омбудсман иштирокида мол-мулкни бузиш ва компенсация тўлаш тартибларини янада такомиллаштириш юзасидан таклиф киритиш вазифаси қўйилди.
Йиғилишда суд тизимининг кичик бизнес субъектлари мурожаатларига ёндашуви хусусида ҳам сўз борди.
Маълумки, хорижий тажрибада 70 фоиз низолар судгача ҳал этилади. Чунки ишларни судда кўриб чиқиш катта харажат ва кўп вақт талаб этувчи жараён ҳисобланади.
Шу нуқтаи назардан тадбиркорлар билан бевосита ишлайдиган давлат идораларида низоларни судгача ҳал этиш тузилмаларини ташкил этиш зарурлиги таъкидланди. Адлия вазирлиги, Олий суд ва Савдо-саноат палатасига муқобил ҳакамлик судлари фаолияти ва медиация институтини кенгайтириш масалаларини назарда тутувчи қарор лойиҳасини ишлаб чиқиш топширилди.
Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги тизимида Тадбиркорлик ва кичик бизнесни ривожлантириш агентлиги ташкил этиш таклифи билдирилди. Янги агентлик мазкур соҳани юксалтириш бўйича давлат сиёсатини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш учун масъул бўлади. Тадбиркорлик фаолиятини ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси фаолиятини ҳам мувофиқлаштириб боради.
Фақат катта корхоналар қуриб, аҳоли бандлиги ва даромадларини ошириш, бюджет тушумларини кўпайтириш масалаларини тўлиқ ҳал эта олмаймиз. Турмуш даражасини юксалтиришнинг энг муҳим йўли тадбиркорлик ва кичик бизнесни ривожлантиришдир, деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар юзасидан мутасадди вазирлик ва идоралар раҳбарлари, ҳокимлар сўзга чиқди.

Будет внедрена новая система развития малого бизнеса и предпринимательства
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 23 июля состоялось видеоселекторное совещание по вопросам дальнейшего развития малого бизнеса и предпринимательства.
Малый бизнес и частное предпринимательство – важный фактор развития экономики, повышения занятости и доходов населения. С целью всесторонней поддержки субъектов этой сферы за последние два с половиной года были приняты более 50 указов и постановлений Президента.
В частности, упрощены государственная регистрация предпринимательской деятельности, получение разрешений и многие другие процедуры. Для большего удобства созданы Агентство государственных услуг и его центры на местах. Внедрен институт Уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства (Бизнес-омбудсмана).
Во всех регионах налажена деятельность приемных Премьер-министра для рассмотрения обращений предпринимателей. При Кабинете Министров создан Государственный фонд поддержки развития предпринимательской деятельности, которому выделено 200 миллиардов сумов и 50 миллионов долларов. Расширилось также кредитование предпринимателей со стороны коммерческих банков.
Эти практические меры дают свои результаты. Малый бизнес производит почти 60 процентов валового внутреннего продукта, треть промышленной продукции, 98 процентов сельскохозяйственной продукции, а также обеспечивает половину инвестиций. Во многих областях на долю малого бизнеса приходятся 70-90 процентов экспорта. В течение 6 месяцев нынешнего года число субъектов предпринимательства выросло на 60 тысяч.
На совещании отмечалось, что это первые результаты реформ. Основное внимание уделено решению наблюдающихся на местах проблем.
Президент отметил, что хокимы областей, районов, городов и их первые заместители должны работать совершенно по-новому и 70 процентов своего времени уделять развитию предпринимательства.
Поставлена задача внедрить новую систему, при которой работа хокимов всех уровней и их первых заместителей будет оцениваться исходя из числа новых или возобновивших деятельность малых предприятий, а также созданных на них рабочих мест.
Дополнительным критерием оценки предложено считать показатель “живучести” предприятий. Иными словами, намечено премировать хокима и его первого заместителя, руководителей территориальных подразделений экономики и Торгово-промышленной палаты при условии, если не менее 50 процентов новых предприятий не прекратят деятельность в течение последующих 3 лет.
Кабинету Министров, Министерству юстиции, Министерству экономики и промышленности даны указания по внедрению соответствующего порядка.
На совещании обсужден также вопрос реализации инициативы о превращении Хавастского района в “зону предпринимательства”, которая была выдвинута в ходе недавней поездки Президента в Сырдарьинскую область.
Отмечалось, что Республиканская рабочая группа во главе с министром экономики и промышленности должна разработать предложения по направлениям развития малого бизнеса исходя из специфики и потенциала каждого района. На основе указанных предложений предпринимателям будет оказываться содействие в таких вопросах, как реализация проектов, получение кредитов, земли, зданий и сооружений, подключение к инфраструктуре.
На совещании указано на необходимость широкого налаживания промышленной кооперации между субъектами малого бизнеса и крупными предприятиями.
К примеру, итоги изучения индустрии автомобилестроения и сельскохозяйственного машиностроения показывают, что кооперация между субъектами малого бизнеса и крупными промышленными предприятиями практически отсутствует, в результате импортируются продукция и комплектующие части, которые и так производятся в нашей стране. Более того, некоторые промпредприятия не способны работать не то что с малыми производителями, но даже с потребительским спросом.
В связи с этим Министерству экономики и промышленности даны указания по налаживанию промышленной кооперации предприятий десяти крупных отраслей, в числе которых сельскохозяйственное машиностроение, электротехника, индустрия стройматериалов, химическая, автомобильная промышленность, с субъектами малого бизнеса.
Поставлена задача организовать совместно с Министерством по развитию информационных технологий и телекоммуникаций кооперационные ярмарки, а также создать Единую электронную кооперационную биржу товаров и услуг.
Отдельное внимание уделено еще одной препятствующей развитию предпринимательства проблеме – вопросу выделения земли для размещения проектов.
Отмечалась сохраняющаяся непрозрачность этой процедуры. В частности, из предложенных 3,5 тысячи гектаров земельных участков на электронные торги по разным причинам выставлено лишь 1,3 тысячи гектаров или 37 процентов.
В связи с этим поручено кардинально упростить процессы межведомственного согласования земельных вопросов, регистрации зданий.
Отмечалась необходимость улучшения банковского обслуживания субъектов предпринимательства и повышения эффективности кредитования.
В настоящее время заявления предпринимателей на получение кредита рассматриваются в 3 этапа – на районном, областном, республиканском уровнях. Кредит не выдается предпринимателю без согласия центрального офиса банка. Вследствие этого данный процесс иногда растягивается на месяцы.
С учетом этого отмечено, что необходимо сократить процесс рассмотрения заявок на кредиты до одной или двух ступеней, а также увеличить число компактных банковских отделений на местах со штатом в 10-15 человек вместо филиалов с персоналом на 70-100 человек.
При обсуждении мнения предпринимателей о высоких процентных ставках по кредитам указано на важность усиления работы Государственного фонда поддержки развития предпринимательской деятельности, который организован как раз для предоставления залога под кредиты и частичного покрытия процентов.
Подвергнуто критике отсутствие системного подхода в вопросах сноса зданий и сооружений предпринимателей, а также выплаты компенсации.
В процессе осуществляемой на местах созидательной работы некоторые здания и сооружения попадают под снос. Однако из-за масштабных сносов, проводимых зачастую без учета перспективного развития населенных пунктов и соответствующих расчетов, возникают колоссальные суммы компенсационных выплат. При этом хокимияты, привлекая инвесторов к строительству предприятий на месте сносимых сооружений, не обязывают их выплачивать компенсации за свой счет, и эти расходы ложатся на плечи государства.
Строго предупреждаю всех хокимов – сносить принадлежащее предпринимателям имущество без обоснованной надобности абсолютно недопустимо, сказал глава государства.
Перед министерствами юстиции и финансов, Торгово-промышленной палатой поставлена задача разработать совместно с Бизнес-омбудсманом и внести предложения о дальнейшем совершенствовании порядка сноса и компенсации имущества.
На совещании уделено внимание вопросам обращений субъектов малого бизнеса в судебные органы.
В зарубежной практике 70 процентов споров решаются в досудебном порядке, так как судебное рассмотрение является продолжительным и затратным процессом.
В связи с этим отмечалась необходимость создания в государственных органах, непосредственно работающих с предпринимателями, структур по досудебному разрешению споров. Министерству юстиции, Верховному суду и Торгово-промышленной палате поручено разработать проект постановления, предусматривающего расширение деятельности альтернативных арбитражных судов и института медиации.
Предложено организовать в системе Министерства экономики и промышленности Агентство по развитию предпринимательства и малого бизнеса и наделить его полномочиями по разработке и реализации государственной политики в данной сфере. Оно также будет координировать работу Государственного фонда поддержки развития предпринимательской деятельности.
Мы не сможем полностью решить вопросы занятости и повышения доходов населения, увеличения поступлений в бюджет, строя лишь крупные предприятия. Самое важное направление работы по повышению уровня жизни – развитие предпринимательства и малого бизнеса, отметил Шавкат Мирзиёев.