Шавкат Мирзиёев: Бухоро вилоятини хотин-қизлар масалалари бўйича энг намунали ҳудудга айлантиришимиз керак
Давлатимиз раҳбари Бухоро вилоятига ташрифи доирасида Когон туманидаги “Тараққиёт” маҳалла фуқаролар йиғини марказида бўлди.
Йиғин биноси янги лойиҳа асосида барпо этилган бўлиб, унда фуқароларнинг ўзини-ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича Когон тумани кенгаши фаолият юритмоқда. Бу ерда жорий этилган Аёллар ижтимоий мослашув маркази оғир аҳволга тушиб қолган хотин-қизлар ва болаларга маънавий-психологик, тиббий ва ҳуқуқий кўмак кўрсатиш билан шуғулланади.
Кенг ва шинам хонада жойлашган, Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонаси электрон базасига уланган замонавий кутубхона аҳоли, айниқса ёшлар учун маърифат масканидир. Марказ яқинида жойлашган иккита сунъий қопламали майдон ҳамда тренажерлар зали маҳалла болалари ва ўсмирларининг бўш вақтини мазмунли ўтказишига хизмат қилади.
Шунингдек, фуқаролар йиғинида яқинда мамлакатимизда энг намунали деб топилган ҳамда “Nexia 3” русумли автомобиль билан тақдирланган замонавий ички ишлар таянч пункти ҳам фаолият юритмоқда. Маҳалла маркази ҳудудида барпо этилган кундузги стационар ва тантаналар зали ҳам аҳоли хизматида.
Ташриф чоғида бугунги кунда Бухоро вилоятида 35 мингдан зиёд аёллар иш билан таъминланмагани, хотин-қизлар жиноятчилиги сақланиб қолаётгани кўрсатиб ўтилди.
Президентимиз бу ҳолат миллий менталитетимизга ётлиги, буюк тарих ва юксак салоҳиятга эга бўлган Бухорога мутлақо ярашмаслигини таъкидлади.
– Жорий йил охиригача аёлларнинг ижтимоий муаммоларини ҳал қилиш, иш билан таъминлаш, жиноятчилик содир этмаслиги учун зарур чораларни кўриб, Бухоро вилоятини хотин-қизлар билан боғлиқ барча масалалар бўйича энг намунали ҳудудга айлантиришимиз керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бунинг учун Хотин-қизлар қўмитаси, «Оила» илмий-амалий маркази, маҳалла ва ички ишлар органлари биргаликда ишлаши, ҳар бир аёл билан суҳбатлашиб, муаммолари бўлса, керакли ёрдам бериши зарурлигини таъкидлади.
Кўплаб муаммоларга, аёлнинг жиноятга қўл уришига ажримлар сабаб бўлаётгани, унинг олдини олиш учун ёшларнинг, ота-оналарнинг масъулиятини ошириш, бу борадаги қонунчиликни такомиллаштириш кераклиги қайд этилди.
Шавкат Мирзиёев маҳалла маркази ходимлари, шу ердаги интеллектуал клуб аъзолари бўлган ёшлар билан мулоқот қилди.

Шавкат Мирзиёев: мы должны превратить Бухарскую область в самый образцовый регион по вопросам женщин
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках поездки в Бухарскую область посетил сход граждан махалли «Тараккиёт» Каганского района.
Здание схода возведено по новому проекту, здесь разместился и Каганский районный совет по координации деятельности органов самоуправления граждан. Среди нововведений в комплексе – Центр социальной адаптации женщин, который призван оказывать морально-психологическое содействие, медицинскую и юридическую помощь женщинам и детям в периоды трудностей.
Размещенная в просторном зале современная библиотека, электронная база которой соединена с базой Национальной библиотеки Узбекистана имени Алишера Навои, служит очагом просвещения для населения, особенно молодежи. Местом занимательного и полезного времяпровождения местных детишек и юношей стали расположенные за зданием махаллинского центра два футбольных поля с искусственным покрытием, а также тренажерный зал.
Сход граждан также имеет современный опорный пункт внутренних дел, который накануне был признан лучшим в стране и награжден автомобилем «Nexia 3».
В ходе посещения отмечалось, что сегодня более 35 тысяч женщин в Бухарской области не обеспечены работой, имеется женская преступность.
Президент отметил, что эта ситуация чужда нашему национальному менталитету и совершенно не к лицу Бухаре, имеющей богатую историю и огромный потенциал.
— До конца текущего года нам следует решить социальные проблемы женщин, трудоустроить их, принять необходимые меры, чтобы они не совершали преступления, и превратить Бухарскую область в самый образцовый регион, где эффективно решаются все вопросы, волнующие женщин, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства отметил, что для этого Комитет женщин, Научно-практический центр «Оила», махалля и органы внутренних дел должны тесно взаимодействовать, беседовать с каждой женщиной и оказывать необходимую помощь при выявлении проблем.
Отмечалось, что причиной многих проблем, совершения женщинами преступлений становятся разводы, для их предотвращения важно повышать ответственность молодежи, родителей, усовершенствовать соответствующее законодательство.
Шавкат Мирзиёев побеседовал с работниками махаллинского центра, юными членами действующего здесь интеллектуального клуба.