Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар Олий судлари раисларининг бўлажак ўн иккинчи мажлиси доирасида 24 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий суди раиси К.Комилов билан Қозоғистон Республикаси Олий суди раиси К.Мамининг учрашуви бўлиб ўтди.
Мулоқот чоғида Ўзбекистон Республикаси билан Қозоғистон Республикаси ўртасидаги ўзаро манфаатли ва кенг кўламли ҳамкорлик барча йўналишда, жумладан, суд-ҳуқуқ соҳасида ҳам изчил ривожланиб бораётгани таъкидланди. Мамлакатларимиз раҳбарларининг мунтазамлик касб этган учрашувларида эришилган келишувлар бунда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан қабул қилинган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ мамлакатимизда ҳуқуқий демократик давлат, адолатли фуқаролик жамияти барпо этиш, суд ҳокимиятининг чинакам мустақиллигини, фуқаролар ҳуқуқ ва эркинликларининг ишончли ҳимоясини таъминлаш борасида кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилаётгани қайд этилди.
Давлатимиз раҳбарининг 2016 йил 21 октябрдаги «Суд-ҳуқуқ тизимини янада ислоҳ қилиш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш кафолатларини кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ҳамда 2017 йил 21 февралдаги «Ўзбекистон Республикаси суд тизими тузилмасини тубдан такомиллаштириш ва фаолияти самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармонлари бу борадаги ишлар кўламини янада кенгайтиришда муҳим ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қилаётир.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий суди ва Қозоғистон Республикаси Олий суди ўртасида Ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзоланди. Мазкур ҳужжат икки мамлакат суд ҳокимияти олий органлари ўртасида ҳамкорлик ва ўзаро англашувнинг ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлаш, қонун устуворлигини таъминлаш бўйича саъй-ҳаракатлар самарадорлигини оширишга хизмат қилади.
Меморандум доирасида суд тизимини инсон ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишнинг муҳим институти сифатида такомиллаштиришни илмий-таҳлилий ҳамда ахборот жиҳатидан таъминлаш орқали суд-ҳуқуқ ислоҳотларини амалга оширишга кўмаклашиш билан боғлиқ тадбирлар кўзда тутилган.
Ўзбекистон Республикаси Олий суди раиси К.Комилов шу куни Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар Олий судлари раисларининг ўн иккинчи мажлисида иштирок этиш учун мамлакатимизга келган Тожикистон Республикаси Олий суди раиси Ш.Шоҳиён ва Қирғизистон Республикаси Олий суди раиси А.Токбаева билан ҳам учрашувлар ўтказди.
Тадбирлар давомида меҳмонларга Ўзбекистонда суд-ҳуқуқ тизимини янада демократлаштириш ва эркинлаштириш, суд, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи ва назорат органлари фаолияти самарадорлигини ошириш борасида изчил олиб борилаётган ислоҳотлар тўғрисида маълумот берилди. Томонлар келгусида ўзаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, соҳада қўшма лойиҳаларни амалга ошириш, мунтазам тажриба алмашиб туришдан манфаатдор эканини қайд этди.

В рамках предстоящего двенадцатого совещания председателей Верховных судов государств-членов Шанхайской организации сотрудничества 24 октября состоялась встреча председателя Верховного суда Республики Узбекистан К.Комилова с председателем Верховного суда Республики Казахстан К.Мами.
На встрече было отмечено последовательное развитие взаимовыгодного и масштабного сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан во всех направлениях, в том числе в судебно-правовой сфере. В этом важное значение имеют договоренности, достигнутые в ходе регулярных встреч глав наших государств.
Подчеркивалось, что в соответствии с принятой по инициативе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах осуществляются широкомасштабные реформы по дальнейшему развитию в нашей стране правового демократического государства, справедливого гражданского общества, обеспечению подлинной независимости судебной власти, надежной защите прав и свобод граждан.
Указы главы нашего государства «О мерах по дальнейшему реформированию судебно-правовой системы, усилению гарантий надежной защиты прав и свобод граждан» от 21 октября 2016 года и «О мерах по коренному совершенствованию структуры и повышению эффективности деятельности судебной системы Республики Узбекистан» от 21 февраля 2017 года служат важной правовой основой в дальнейшем расширении масштабов работы в этом направлении.
В рамках мероприятия подписан Меморандум о сотрудничестве между Верховным судом Республики Узбекистан и Верховным судом Республики Казахстан. Данный документ послужит укреплению правовых основ сотрудничества и взаимопонимания между высшими органами судебной власти двух стран, повышению эффективности усилий по обеспечению принципа верховенства закона.
В рамках меморандума предусмотрено осуществление мероприятий, связанных с содействием судебно-правовым реформам через научно-аналитическое и информационное обеспечение совершенствования судебной системы как ключевого института в защите прав и законных интересов человека.
Председатель Верховного суда Республики Узбекистан К.Комилов в этот же день также провел встречи с прибывшими в нашу страну для участия в двенадцатом совещании председателей Верховных судов государств-членов Шанхайской организации сотрудничества председателем Верховного суда Республики Таджикистан Ш.Шохиёном и председателем Верховного суда Республики Кыргызстан А.Токбаевым.
В ходе мероприятий гостям была представлена информация о последовательно реализуемых в Узбекистане реформах по дальнейшей демократизации и либерализации судебно-правовой системы, повышению эффективности деятельности судебных, правоохранительных и контролирующих органов. Стороны выразили готовность к дальнейшему укреплению взаимного сотрудничества, реализации совместных проектов, регулярному обмену опытом.