БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг дин ва эътиқод эркинлиги масаласи бўйича махсус маърузачиси бошчилигидаги делегацияси жорий йил 2-12 октябрь кунлари мамлакатимизда бўлди. Делегация раҳбари Аҳмад Шаҳид ташриф якунлари бўйича ЎзА мухбирига қуйидагиларни сўзлаб берди:
– Аввало, самимий қабул учун Президент Шавкат Мирзиёевга чуқур миннатдорлик билдираман. Ўзбекистон Президенти билан мамлакатда турли миллат ва элат вакиллари, турли динга эътиқод қилувчилар ҳуқуқ ва эркинликларини янада мустаҳкамлаш, уларнинг қонуний манфаатларини таъминлаш каби кўплаб масалаларни муҳокама қилдик.
Биз Ўзбекистоннинг турли ҳудудларида бўлдик, вазирлик ва идоралар, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, оддий одамлар билан суҳбатлашдик. Юртингизда ҳукм сураётган тинчлик ва барқарорлик, миллатлараро ва диний бағрикенгликнинг нақадар мустаҳкам эканлигига гувоҳ бўлдик.
Шуни мамнуният билан таъкидлашим керакки, Ўзбекистонда бу йўналишда катта ютуқларга эришилган. Ислом илми ва маърифатига беқиёс ҳисса қўшган буюк алломалар қадамжолари обод этилиб, аҳоли ва меҳмонлар мазкур муқаддас масканларни эмин-эркин зиёрат қилмоқда.
Ўзбекистонда миллатлараро ва динлараро тотувликни таъминлаш бўйича ноёб тизим яратилган. 130 дан ортиқ миллат ва элат, 16 диний конфессия вакиллари тинч-тотув яшамоқда. Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари, фуқароларнинг дин ва эътиқод эркинлиги қонунчилик асосида кафолатланган.
Ушбу ташрифимиз натижалари Ўзбекистон ва БМТ ўртасидаги ҳамкорлик муносабатларини юксак босқичга кўтаришга, янги имкониятлар ва йўналишлар очишга хизмат қилишига ишонамиз.

Делегация во главе соСпециальным докладчиком Совета ООН по правам человека по вопросу о свободе религии и убеждений 2-12 октября текущего года находилась с визитом в нашей стране. Глава делегации Ахмед Шахид по итогам визита рассказал корреспонденту УзА следующее:
– Прежде всего, выражаю глубокую признательность Президенту Шавкату Мирзиёеву за теплый прием. С Президентом Узбекистана мы обсудили многие вопросы, касающиеся дальнейшего укрепления прав и свобод проживающих в стране представителей разных наций и народностей, исповедующих различные религии, обеспечения их законных интересов.
Мы посетили различные регионы Узбекистана, побеседовали с представителями министерств и ведомств, государственных и общественных организаций, простыми людьми. Мы стали свидетелями царящих в стране мира и стабильности, утвердившейся прочной атмосферы межнационального согласия и религиозной толерантности.
Следует с удовлетворением отметить, что в Узбекистане достигнуты большие результаты в этом направлении. Благоустроены места поклонения великих ученых и мыслителей, внесших огромный вклад в исламскую науку и просветительство, жители страны и ее гости свободно совершают паломничество к этим святыням.
В Узбекистане создана уникальная система по обеспечению межнационального и межрелигиозного согласия. В мире и согласии живут представители более 130 наций и народностей, 16 религиозных конфессий. В стране на законодательной основе гарантированы права человека, свобода религии и убеждений граждан.
Убеждены, что итоги нашего визита послужат поднятию на высокий уровень сотрудничества между Узбекистаном и ООН, открытию новых возможностей и направлений.