Беларусь Президенти Мустақиллик майдонига ташриф буюриб, ҳурриятимиз, порлоқ истиқболимиз ва эзгу ниятларимиз рамзи бўлган Мустақиллик ва эзгулик монументи пойига гул қўйди.
Александр Лукашенко ушбу муҳташам майдон Ўзбекистоннинг тинчликсевар сиёсатини, халқимизнинг бунёдкорлик ва фаровонлик йўлидаги эзгу интилишларини акс эттирувчи ноёб мажмуа эканини алоҳида таъкидлади.
Шундан сўнг олий мартабали меҳмон Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов ҳайкали пойига гул қўйиб, Буюк Йўлбошчимиз хотирасига ҳурмат бажо келтирди.
Ташрифнинг асосий тадбирлари 13 сентябрга мўлжалланган.
Аввал хабар қилинганидек, Шавкат Мирзиёев ва Александр Лукашенконинг Кўксарой қароргоҳида бўлиб ўтадиган музокараларида Ўзбекистон билан Беларусь ўртасидаги икки томонлама ҳамкорликка доир кенг кўламли масалаларни муҳокама қилиш, сиёсий мулоқотни, савдо-иқтисодий, инвестиция, фан ва таълим, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва ривожлантиришнинг узоқ муддатли истиқболга мўлжалланган асосий йўналишларини белгилаб олиш режалаштирилган.
Ўзбекистон ва Беларусь Президентлари минтақавий ва халқаро сиёсатнинг долзарб масалалари юзасидан ҳам фикр алмашадилар.
Олий даражадаги музокаралар якунида давлат раҳбарларининг Қўшма баёноти, Ўзбекистон ва Беларусь ўртасидаги кўп қиррали дўстона алоқаларга янги суръат бағишлашга қаратилган салмоқли давлатлараро, ҳукуматлараро ва идоралараро келишувлар ва бошқа ҳужжатлар имзоланиши кутилмоқда.
Ташриф дастуридан Тошкент қишлоқ хўжалиги техникаси заводидаги «Амкодор-Агротехмаш» қўшма корхонасининг очилиш маросими, «Беларусда ишлаб чиқарилган» миллий кўргазмаси, шунингдек, атоқли беларусь адиби Якуб Колас хотирасига атаб бунёд этилган ёдгорликни зиёрат қилиш ва бошқа тадбирлар ўрин олган.

Президент Беларуси прибыл в Узбекистан
Президент Беларуси посетил площадь Мустакиллик и возложил цветы к монументу Независимости и гуманизма, являющемуся символом нашей свободы, светлого будущего и благородных устремлений.
Александр Лукашенко особо отметил, что эта величественная площадь является уникальным комплексом, отражающим миролюбивую политику Узбекистана, приверженность нашего народа к созиданию и благополучию.
Затем высокий гость возложил цветы к подножию памятника Первому Президенту Республики Узбекистан Исламу Каримову.
Основные мероприятия визита намечены на 13 сентября.
Как сообщалось ранее, в ходе предстоящих встреч и переговоров Шавката Мирзиёева и Александра Лукашенко в резиденции Куксарой планируется обсудить широкий круг вопросов двусторонней повестки дня, определить ключевые направления укрепления и развития политического диалога, взаимовыгодного сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, научно-образовательной, культурно-гуманитарной и других сферах на долгосрочную перспективу.
Президенты Узбекистана и Беларуси также обменяются мнениями по актуальной региональной и международной проблематике.
По итогам узбекско-белорусского саммита предполагается подписать Совместное заявление глав государств, весомый пакет межгосударственных, межправительственных, межведомственных соглашений и других документов, предусматривающих придание новой динамики дружественным, многоплановым связям между Узбекистаном и Беларусью.
В рамках визита состоятся также церемония открытия совместного предприятия «Амкодор-Агротехмаш» на Ташкентском заводе сельскохозяйственной техники, национальная выставка «Сделано в Беларуси», а также посещение улицы Якуба Коласа, где установлен памятник этому выдающемуся белорусскому поэту, другие мероприятия.