Иқтисодиётни ривожлантириш бўйича белгиланган вазифалар натижадорлиги таҳлил қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 12 сентябрь куни давлат бюджетига тушумларни кўпайтириш бўйича амалга оширилаётган ишларни тўлиқ бажариш, 9 ой ва йил якуни бўйича белгиланган макроиқтисодий кўрсаткичларга эришиш, пахта-тўқимачилик соҳасида кластерларни жорий этишни жадаллаштириш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Бугунги йиғилишимизда мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича белгиланган устувор вазифа ва мақсадли параметрларни бажариш ҳолатини муҳокама қилиб, яна қўшимча резервларни ишга солиш чораларини кўришимиз, йил якунигача 3,5 ой вақт бўлса-да, келгуси йил режаларини ҳозирданоқ белгилаб олишимиз керак, деди Шавкат Мирзиёев.
Чунки иқтисодий ўсиш – бу биринчи навбатда янги корхоналарни қуриш ва кенгайтириш, йўл-транспорт, ишлаб чиқариш ва инфратузилмани ривожлантириш, янги иш ўринлари яратиш, инфляция ва нархларни жиловлаш ҳамда одамларни иш билан таъминлаш деганидир.
Биз бу борада охирги 2 йил мобайнида жуда улкан ислоҳотларни, кўплаб йирик инвестиция лойиҳаларини амалга оширдик ва давом эттирмоқдамиз. Ушбу устувор вазифаларни ва фуқароларимиз ҳаётини янада яхшилаш юзасидан зиммамизга олган мажбуриятларни муваффақиятли бажаришимиз учун республика ва маҳаллий бюджетларга қўшимча даромадни кўпайтиришимиз зарур.
Шунингдек, иқтисодиёт тармоқлари ва ҳудудларни ривожлантириш учун қабул қилинган инвестиция дастурларини изчил амалга оширишимиз керак.
Иқтисодиётни модернизация қилиш ва барқарор ривожлантириш учун етарли валюта тушумини таъминлаш, бунинг учун маҳсулотларимиз рақобатбардошлигини ошириб, уларнинг экспортини кўпайтиришимиз даркор. Қишлоқ хўжалиги соҳасида замонавий бозор муносабатларини кенг жорий этиш мақсадида пахта-тўқимачилик кластерларини ривожлантиришга алоҳида эътибор беришимиз керак, деди давлатимиз раҳбари.
Йиғилишда шу борада амалга оширилган ишлар натижалари таҳлил қилиниб, зарур чора-тадбирлар белгилаб олинди.
Президентимизнинг жорий йил бошида берган топшириғига мувофиқ, бюджетга қўшимча даромад тушириш бўйича резервлар излаб топилиб, уларни сафарбар қилиш чоралари кўрилган эди. Бунинг натижасида 8 ойда давлат бюджетига ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 21 фоиз кўп даромад туширилди. Жумладан, маҳаллий бюджетларга тушумларнинг ўсиши 22 фоизни ташкил этди.
Шавкат Мирзиёев қўшимча даромадларни янада ошириш имкониятлари мавжудлигини таъкидлаб, мутасаддиларга бу борада аниқ манбалар ва чора-тадбирларни белгилаш бўйича топшириқлар берди.
Маҳаллий ҳокимликлар ихтиёрида қолаётган қўшимча даромадларни самарали ва мақсадли сарфлаш масаласига ҳам эътибор қаратилди.
Йиғилишда жорий йилнинг 9 ойи ва йил якуни бўйича белгиланган макроиқтисодий кўрсаткичларга эришиш, нарх-наво ўсишининг олдини олиш, инвестицияларни ўзлаштириш, экспортни кенгайтириш масалалари муҳокама этилди.
Давлатимиз раҳбари мақсадли ва прогноз параметрларига эришишда муаммо мавжуд бўлган соҳа ва тармоқларда ишларни жадаллаштириш, белгиланган кўрсаткичларни таъминлаш зарурлигини таъкидлади.
Жорий йилда ишга туширилиши мўлжалланган объектларни фойдаланишга топшириш ва инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ҳолати таҳлил қилинди.
Ҳар бир инвестиция лойиҳасини кўриб чиқиб, қолоқлик мавжуд бўлганларини жадаллаштириш, бунга тўсиқ бўлаётган муаммоларни ҳал қилиш, ишлаб чиқаришни тезроқ бошлаш муҳимлиги таъкидланди. Шунингдек, 2019 йилги инвестиция дастури лойиҳасини шакллантиришни якунлаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Ўзбекистон Президентининг 2018 йил 11 сентябрда қабул қилинган “Ҳудудларда тадбиркорлик ташаббуслари ва лойиҳаларини жадал амалга оширишни ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига мувофиқ, энди жойларда инвестиция лойиҳаларини амалга оширишга тўсқинлик қилаётган муаммоларни ечиш, уларни жадаллаштириш бўйича ишлар мутлақо янги ёндашув асосида ташкил этилади. Ҳар бир ҳудудга ишчи гуруҳлар бориб, жорий йил охиригача лойиҳа таклифидан тортиб, то уни амалга оширишгача бўлган жараёнда маҳаллий ҳокимликлар ва ташаббускорларга кўмаклашади.
Йиғилишда ушбу ҳудудий ишчи гуруҳларнинг фаолиятини самарали ташкил этиш бўйича топшириқлар берилди.
Экспорт масаласи муҳокама қилинар экан, 9 ой якуни билан экспорт ҳажми 2017 йилнинг мос даврига нисбатан 19 фоиз ошиши кутилаётгани қайд этилди. Президент ҳар бир экспортчи корхона ва экспорт қилинадиган маҳсулот тури бўйича кўмак бериш чора-тадбирларини ишлаб чиқиш, уларни амалга оширишни таъминлаш лозимлигини таъкидлади.
Такрорий экинлардан кутилаётган 607 минг тонна экспортбоп маҳсулотлар, шунингдек, сентябрь-октябрь ойларида иссиқхоналарда етиштириладиган сабзавотни экспорт қилиш бўйича чора-тадбирлар белгиланди.
Давлатимиз раҳбари бозорларда нархлар ошишига йўл қўймаслик зарурлигини таъкидлаб, 501 минг тоннадан зиёд қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини захира қилиш ва уларни қиш-баҳор ойларида халқ эҳтиёжига мутаносиб равишда ички бозорга чиқариш бўйича кўрсатмалар берди.
Йиғилишда пахта-тўқимачилик кластерлари фаолиятини кенгайтириш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Жорий йилда 20 та туманда 164 минг гектар майдонда кластер усулида пахта етиштириш йўлга қўйилиб, бу тажриба дастлабки натижаларини бера бошлади.
Илгари марказлашган маблағлар ҳисобига бажарилган мелиорация ва ирригация ишлари, қишлоқ хўжалиги техникасини сотиб олиш каби тадбирларни эндиликда кластерлар ўз маблағлари ҳисобидан бажараяпти. Томчилатиб ва пластик қувурлар орқали суғоришда ҳам кластерлар илғор.
Энг муҳими, кластерлардаги пахта ҳосилдорлиги бошқа фермер хўжаликларига нисбатан 5-10 центнер юқори бўлиши кутилмоқда.
Ўзини оқлаётган бу тизимни янада кенгайтириш мақсадида келиб тушган таклифлар кўриб чиқилиб, ишлаб чиқариш қувватлари ва молиявий имконияти мавжуд бўлган 44 та ташаббускор танлаб олинди. 2019 йилда 61 та кластер томонидан жами пахта майдонларининг 51 фоизида пахта етиштириш режалаштирилмоқда.
Келгусида пахта етиштирувчи 133 та тумандан 70 таси тўлиқ кластер тизимига ўтади. Янги ташкил этилаётган кластерлар томонидан 41 та корхона ташкил этилиб, 23 мингга яқин иш ўрни яратилади.
Янги қувватларни ташкил этиш ва кластерлар фаолиятини йўлга қўйиш натижасида, 2019 йилда ишлаб чиқарилаётган пахта толасининг 78 фоизи ўзимизда қайта ишланади. Бу 2017 йилга нисбатан 2 маротаба кўп дегани. 2020 йилга бориб, пахта толасини тўлиқ қайта ишлашга ўтилади. Тайёр маҳсулотларни ишлаб чиқариш улуши 40 фоиздан камида 60 фоизга етказилади.
Шунинг учун кластерлар фаолиятига ҳар томонлама ёрдам беришимиз зарур. Пахтачиликда қишлоқ хўжалигининг келажаги, унинг иқтисодий самарадорлиги кластерлар билан боғлиқ. Кластерлар аграр соҳани жадал ривожлантиришнинг локомотиви бўлиши керак, деди Шавкат Мирзиёев.
Жорий йилда пахта-тўқимачилик кластерларига берилган барча имтиёзларни кейинги йилларда ташкил этиладиган кластерларга ҳам татбиқ этиш, кластерлар фаолиятини янада кенгайтириш зарурлиги таъкидланди.
2019-2023 йилларда қишлоқ хўжалигида томчилатиб суғориш тизимини босқичма-босқич жорий этиш дастурини ишлаб чиқиш, соҳага халқаро молия ташкилотларининг имтиёзли кредитларини жалб қилиш бўйича топшириқлар берилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 12 сентября провел совещание, посвященное вопросам реализации задач по увеличению поступлений в Государственный бюджет, достижения макроэкономических показателей по итогам 9 месяцев текущего года, ускорения внедрения кластеров в хлопково-текстильной отрасли.
На сегодняшнем совещании нам необходимо обсудить состояние выполнения приоритетных задач и целевых параметров по социально-экономическому развитию страны, определить важнейшие меры по задействованию дополнительных резервов за те 3,5 месяца, которые остались до конца текущего года, сказал Шавкат Мирзиёев.
Экономический рост – это прежде всего строительство новых предприятий, развитие дорожно-транспортной, производственной и иной инфраструктуры, создание новых рабочих мест, обуздание инфляции и цен, трудоустройство людей.
За последние 2 года мы осуществили и осуществляем огромные реформы, множество крупных инвестиционных проектов.
Для успешного выполнения этих приоритетных задач и взятых обязательств по дальнейшему улучшению жизни наших граждан необходимо увеличить дополнительные поступления в республиканский и местные бюджеты.
Следует последовательно продолжать реализацию инвестиционных программ, принятых для развития отраслей экономики и регионов.
Необходимо обеспечить поступление достаточной валюты для модернизации и устойчивого развития экономики, а для этого – повышать конкурентоспособность нашей продукции и увеличивать ее экспорт. Нужно уделять особое внимание развитию хлопково-текстильных кластеров для широкого внедрения современных рыночных отношений в сельское хозяйство, сказал глава государства.
На совещании проанализированы результаты проведенной в этом направлении работы, определены необходимые меры.
В соответствии с поручением Президента в начале текущего года были изысканы резервы для дополнительных поступлений в бюджет, приняты меры по их мобилизации. В результате за 8 месяцев этого года в бюджет поступили средства на 21 процент больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В частности, рост в местных бюджетах составил 22 процента.
Шавкат Мирзиёев отметил наличие возможностей для дальнейшего увеличения доходов и поручил ответственным лицам определить конкретные источники и меры в этом направлении.
Было уделено внимание и вопросам эффективного и целевого расходования дополнительных доходов, остающихся в распоряжении хокимиятов на местах.
На совещании обсуждены вопросы достижения макроэкономических показателей по итогам 9 месяцев и до конца текущего года, предотвращения роста цен, освоения инвестиций, расширения экспорта.
Глава государства отметил необходимость ускорения работы в сферах и отраслях, в которых существуют проблемы с достижением целевых и прогнозных параметров, обеспечения достижения намеченных показателей.
Проанализировано состояние сдачи в эксплуатацию объектов и реализации инвестиционных проектов, намеченных на текущий год.
Подчеркнута важность повторного анализа каждого инвестиционного проекта, ускорения отстающих в реализации, решения препятствующих этому проблем, скорейшего начала производства. Даны указания по формированию проекта инвестиционной программы на 2019 год.
В соответствии с принятым 11 сентября 2018 года постановлением о мерах по организации ускоренной реализации предпринимательских инициатив и проектов в регионах решение проблем, препятствующих реализации инвестиционных проектов в регионах, будет осуществляться на основе совершенно нового подхода. За каждым регионом будут закреплены рабочие группы, которые с выездом на места будут содействовать хокимиятам и инициаторам в процессе от разработки до реализации проекта.
На совещании поручено организовать эффективную деятельность этих региональных рабочих групп.
При обсуждении вопросов экспорта отмечалось, что по итогам 9 месяцев ожидается его увеличение на 19 процентов по сравнению с соответствующим периодом 2017 года.
Президент подчеркнул необходимость разработки и обеспечения исполнения мер по содействию каждому предприятию-экспортеру, по каждому виду экспортируемой продукции.
Определены меры по экспорту ожидаемого в размере 607 тысяч тонн урожая повторных культур, а также овощей, заготавливаемых в сентябре-октябре в теплицах.
Говоря о сельском хозяйстве, глава государства отметил необходимость недопущения роста цен на рынках. Дал указания запасти более 501 тысячи тонн сельхозпродукции и поставлять ее на внутренний рынок в зимне-весенние месяцы в соответствии с запросами населения.
На совещании особое внимание уделено вопросам расширения деятельности хлопково-текстильных кластеров.
В текущем году в 20 районах на площади в 164 тысячи гектаров налажена кластерная заготовка хлопка, этот эксперимент начал приносить первые результаты.
Мелиоративные и ирригационные работы, закупка сельскохозяйственной техники и другие мероприятия, прежде выполнявшиеся за счет централизованных средств, теперь осуществляются за счет собственных средств кластеров. Кластеры заняли передовое место и в сфере внедрения капельного орошения и орошения с использованием пластиковых труб.
Самое важное, как ожидается, урожайность хлопчатника в кластерах будет на 5-10 центнеров выше по сравнению с фермерскими хозяйствами.
С целью дальнейшего расширения этой оправдывающей себя системы, рассмотрев поступившие предложения, было отобрано 44 инициатора, обладающих необходимыми производственными мощностями и финансовыми возможностями. В 2019 году планируется заготавливать хлопок в 61 кластере, охватывающем 51 процент всех хлопковых полей.
В следующем году 70 из 133 районов полностью перейдут на кластерную систему. Новые кластеры организуют 41 предприятие и создадут около 23 тысяч новых рабочих мест.
В результате создания новых мощностей и организации деятельности кластеров в 2019 году в стране будет перерабатываться 78 процентов заготовленного хлопкового волокна, что вдвое больше, чем в 2017 году. К 2020 году будет совершен переход к полной переработке хлопкового волокна. Доля готовой продукции будет доведена с 40 до как минимум 60 процентов.
Поэтому нам необходимо всесторонне помогать деятельности кластеров. От них зависит будущее сельского хозяйства, его экономическая эффективность. Кластеры должны стать локомотивом ускоренного развития аграрной отрасли, сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалась необходимость распространения всех льгот, предоставленных в текущем году хлопково-текстильным кластерам, на кластеры, организуемые в последующие годы, дальнейшего расширения их деятельности.
Даны поручения по разработке программы поэтапного внедрения капельного орошения в сельском хозяйстве на 2019-2023 годы, привлечению в отрасль льготных кредитов международных финансовых организаций.