28 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркман халқининг миллий етакчиси, Туркманистон Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедовнинг телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Суҳбат аввалида Ўзбекистон Президенти ва Туркман халқининг миллий етакчиси, Туркманистон Халқ Маслаҳати Раиси бир-бирини яқинлашиб келаётган Янги йил байрами билан дилдан қутлаб, қардош халқларимизга тинчлик-осойишталик, фаровонлик ва равнақ тилакларини билдирдилар.
Давлатимиз раҳбари Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедовга ўзининг самимий саломи ва энг эзгу тилакларини йўллади.
Ўзбекистон билан Туркманистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва чуқурлашган стратегик шериклик муносабатларини янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди. Илгари эришилган, шу жумладан парламентлараро мулоқот доирасидаги келишувлар ижросининг бориши муҳокама қилинди.
Томонлар барча устувор йўналишларда ўзаро манфаатли ҳамкорлик сезиларли фаоллашганини катта мамнуният билан қайд этдилар.
Ўзаро савдо ҳажми ошмоқда – 2023 йил якуни билан товар айирбошлаш 1 миллиард доллардан ортади. Пойтахт Тошкент ва Ашхобод шаҳарларида савдо уйлари очилди, биргаликда “Шовот-Тошовуз” чегараолди савдо зонасини барпо этиш бўйича ишлар давом этмоқда.
Саноат, энергетика, қишлоқ хўжалиги, транспорт соҳаларида икки мамлакат етакчи корхоналарининг кооперацияси кучаймоқда, ҳудудлараро алоқалар кенгаймоқда. Жорий йилда Ҳукуматлараро комиссия ва Ишбилармонлар кенгашининг навбатдаги йиғилишлари муваффақиятли ўтказилди.
Қўшма маданий-гуманитар тадбирлар, шу жумладан Маданият кунлари ва ижодий жамоаларнинг сафарлари ўтказилмоқда.
Марказий Осиёдаги минтақавий ҳамкорликнинг амалий жиҳатлари юзасидан ҳам фикр алмашилди. 2024 йилга мўлжалланган учрашувлар режаси кўриб чиқилди.

28 декабря состоялся телефонный разговор между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Национальным лидером туркменского народа, Председателем Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
В начале беседы Президент Узбекистана и Национальный лидер туркменского народа, Председатель Халк Маслахаты Туркменистана тепло поздравили друг друга с наступающим Новым годом, искренне пожелав двум братским странам и народам мира, благополучия и процветания.
Глава нашего государства передал приветствия и наилучшие пожелания Президенту Туркменистана Сердару Бердымухамедову.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и углублённого стратегического партнерства. Рассмотрен также ход реализации ранее достигнутых договорённостей, в том числе в рамках межпарламентского диалога.
Стороны с глубоким удовлетворением отметили заметную активизацию взаимовыгодного сотрудничества по всем приоритетным направлениям.
Растут объемы взаимной торговли – по итогам 2023 года товарооборот превысит 1 миллиард долларов. В столицах – городах Ташкенте и Ашхабаде открыты торговые дома, ведётся совместная работа по созданию приграничной торговой зоны «Шават-Дашогуз».
Усиливается кооперация ведущих предприятий двух стран в области промышленности, энергетики, сельского хозяйства, транспорта, расширяются межрегиональные контакты. В этом году успешно проведены очередные заседания Межправительственной комиссии и Делового совета.
Проводятся совместные мероприятия в рамках культурно-гуманитарной программы, в том числе Дни культуры, гастроли творческих коллективов и другие.
Состоялся также обмен мнениями по важным аспектам регионального сотрудничества в Центральной Азии. Был рассмотрен график встреч на 2024 год.