Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қатар Давлати Амири шайх Тамим бин Ҳамад Ол Соний учрашув ўтказдилар.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Амир ҳамда дўст Қатар халқини миллий байрами – Мустақиллик куни билан самимий қутлади.
Қатар Амири, ўз навбатида, Коррупция қарши курашиш бўйича халқаро мукофотни топшириш маросими Тошкент шаҳрида юксак савияда ташкил этилгани ҳамда кўрсатилаётган илиқ меҳмондўстлик учун мамлакатимиз етакчисига миннатдорлик билдирди.
Икки мамлакат ўртасидаги сиёсий мулоқотни янада мустаҳкамлаш, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва маданий-гуманитар ҳамкорликни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Барча даражаларда фаол мулоқот ва алмашинувлар давом этаётгани мамнуният билан қайд этилди. Жорий йилда Тошкент ва Доҳа шаҳарларида икки мамлакат дипломатик ваколатхоналари очилди. Ўзаро савдо ҳажми ошмоқда, Қатарнинг етакчи компаниялари иштирокида йирик лойиҳалар бошланди.
Учрашувда янги қўшма инвестиция лойиҳаларини, шу жумладан “яшил” энергетика, саноат, қишлоқ хўжалиги, инфратузилмани ривожлантириш, банк-молия, таълим, соғлиқни сақлаш, туризм соҳаларида илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.
Транспорт ва логистика борасидаги ҳамкорликни янада кенгайтириш йўллари кўриб чиқилди. Хусусан, Қатар томони Трансафғон темир йўлини барпо этиш лойиҳасини тўлиқ қўллаб-қувватлади.
2024 йилда Доҳа шаҳрида қўшма Ҳукуматлараро комиссия ва Ишбилармонлик кенгашининг биринчи йиғилишларини, икки мамлакат бизнес форумини ташкил этиш муҳимлиги қайд этилди.
Томонлар келгуси йилда маданий-гуманитар тадбирларни ўтказиш масалаларини ҳам муҳокама қилдилар.
Эришилган келишувлар ўз вақтида ижро этилишини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон ва Қатар етакчилари икки мамлакат ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари даражасида Мувофиқлаштириш кенгашини тузиш лозимлигини таъкидладилар.
Давлатимиз раҳбарининг Ўзбекистонда БМТ шафелигида Коррупцияга қарши курашиш бўйича минтақавий марказ ташкил этиш ташаббуси қўллаб-қувватланди.

Состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Эмиром Государства Катар шейхом Тамимом бин Хамадом Аль Тани.
В начале беседы глава Узбекистана искренне поздравил эмира и дружественный народ Катара с национальным праздником – Днем независимости.
В свою очередь, Эмир Катара поблагодарил лидера нашей страны за высокий уровень организации в городе Ташкенте церемонии вручения Международной премии в области борьбы с коррупцией, а также оказываемое теплое гостеприимство.
Были обсуждены вопросы дальнейшего укрепления политического диалога, расширения торгово-экономического, инвестиционного и культурно-гуманитарного сотрудничества между двумя странами.
С удовлетворением отмечены продолжающиеся интенсивные контакты и обмены на всех уровнях. В этом году открылись дипломатические миссии двух стран в городах Ташкенте и Дохе. Растут объемы взаимной торговли, начата реализация крупных проектов с участием ведущих катарских компаний.
Особое внимание уделено продвижению новых совместных инвестиционных проектов, в частности в сферах «зеленой» энергетики, промышленности, сельского хозяйства, развития инфраструктуры, банковско-финансовом секторе, в области образования, здравоохранения, туризма.
Рассмотрены пути дальнейшего расширения сотрудничества в области транспорта и логистики. В частности, катарская сторона выразила полную поддержку проекту строительства Трансафганской железной дороги.
Подчеркнута важность организации первых заседаний совместной Межправительственной комиссии, Делового совета и бизнес-форума в феврале 2024 года в городе Дохе.
Стороны также обсудили вопросы проведения культурно-гуманитарных мероприятий в следующем году.
В целях обеспечения своевременного исполнения договоренностей лидеры Узбекистана и Катара выступили за создание Координационного совета на уровне глав внешнеполитических ведомств двух стран.
Поддержана инициатива главы нашего государства о создании в Узбекистане под эгидой ООН Регионального центра по борьбе с коррупцией.