Давлатимиз раҳбари шу йил 22 ноябрь куни “Ўзбекнефтгаз” акциядорлик жамиятида бўлганида истиқболли геология майдонларини ўзлаштириш бўйича вазифалар қўйган эди.
Бугун бўлиб ўтган йиғилишда соҳа мутасаддилари ушбу вазифалар ижроси, 2024 йилга мўлжалланган геология-қидирув ва ишлаб чиқариш дастури бўйича ахборот берди.
Қайд этилганидек, бу ишлар икки йўналишда – ҳам мавжуд конларда газ қазиб олиш ҳажмини сақлаб қолиш, ҳам янги захираларни аниқлаш бўйича олиб борилмоқда. Охирги йилларда геология-қидирув ишлари 2-3 километрдан 4-5 километр чуқурликкача туширилди. Бунинг натижасида янги газ захиралари аниқланди, қўшимча 4,4 миллиард куб метр газ қазиб олинди.
Шунингдек, халқаро консалтинг компанияси жалб қилиниб, кўплаб истиқболли қудуқларни ишга тушириш имкони топилди.
Буни давом эттириб, келгуси йилда 3,5 минг квадрат километр майдонда сейсмик ишлар олиб бориш ҳамда янги қидирув қудуқлари қуриш режалаштирилган.
Йиғилишда бунинг учун хорижий инвестициялар жалб этиш, тармоқ корхоналарини айланма маблағ билан таъминлаш масаласи кўриб чиқилди.
Илғор технологияларни олиб келиб, 6-7 километр чуқурликда геологик бурғулашга ўтиш масалалари муҳокама қилинди.
Энергия манбаларини изчил етказиб бериш, шу билан бирга, ҳудудлар ва йирик корхоналар кесимида тўлов интизомини таъминлаш муҳимлиги таъкидланди.

Посетив 22 ноября этого года акционерное общество «Узбекнефтегаз», глава нашего государства определил задачи по освоению перспективных геологических участков.
На состоявшемся сегодня совещании ответственные руководители сферы доложили о ходе исполнения этих задач, представили информацию о программе геологоразведочных и производственных работ на 2024 год.
Отмечалось, что работы ведутся по двум направлениям –поддержание объемов добычи газа на существующих месторождениях и выявление новых запасов. В последние годы глубина геологических исследований увеличена с 2-3 километров до 4-5 километров. В результате были обнаружены новые запасы газа, добыто дополнительно 4,4 миллиарда кубометров этого сырья.
Также привлечена международная консалтинговая компания, при содействии которой удалось выявить множество перспективных участков.
В продолжение этой работы в следующем году планируется провести сейсмические работы на площади 3,5 тысячи квадратных километров и пробурить новые разведочные скважины.
На совещании обсужден вопрос привлечения иностранных инвестиций и обеспечения оборотным капиталом предприятий отрасли.
Рассмотрены пути перехода к геологическому бурению на глубину 6-7 километров с привлечением передовых технологий.
Подчеркнута важность бесперебойных поставок энергоносителей, а также обеспечения платежной дисциплины в регионах и на крупных предприятиях.