Президент Шавкат Мирзиёев 15 декабрь куни ёшлар сиёсатида амалга оширилган ишлар ва келгуси йилдаги устувор вазифалар бўйича ҳисобот билан танишди.
Бу борадаги чора-тадбирлар 7 та йўналишда амалга оширилди. Давлатнинг алоҳида эътиборига муҳтож 396 минг нафар ёшлар мутасадди раҳбарларга бириктирилиб, улар билан индивидуал ишлаш орқали 331 мингининг ҳаётда ўз ўрнини топишига кўмаклашилди. Жумладан, 94 минг нафарининг бандлиги таъминланди, 56 минги касб-ҳунарларга ўқитилди.
“Ёшлар дафтари” орқали кўрсатиладиган ёрдам турлари сони 30 тага етди, мурожаатларни кўриб чиқиш муддати эса 30 кундан 5 кунгача қисқарди.
Жорий йилда ёшлар етакчилари тавсияси билан 338 минг нафар йигит-қизга 444 миллиард сўмлик ёрдам кўрсатилди. Хусусан, талабаларнинг шартнома маблағлари тўланди, хорижий тиллар ва замонавий касбларга ўқитиш харажатлари қоплаб берилди. Ишсиз ёшларга меҳнат қуроллари ажратилди.
Ҳар бир маҳаллада “Ёшлар бандлиги дастури” амалга оширилиб, жорий йилда 236 минг нафар ишсиз йигит-қиз ва 189 минг нафар мактаб битирувчисининг бандлиги таъминланди.
“Беш ташаббус олимпиадаси” бу йилдан бошлаб 4 та йўналишда –маҳалла, мактаб, профессионал таълим ва олийгоҳлар тизимида ўтказилиб, жами 12 миллион нафар ёшлар қамраб олинди. Унда ғолиб бўлган ёшларнинг маҳаллаларида жами 623 та спорт майдончаси барпо этилди.
Истеъдодларни қўллаб-қувватлаш мақсадида Тошкент шаҳридаги Ёшлар ижод саройида кечаю-кундуз фаолият юритадиган илк “Креатив парк” фойдаланишга топширилди. “Заковат” ва бошқа интеллектуал ўйинларга 2 миллион нафар ёшлар жалб қилинди.
Президентимизга Навоий вилоятида барпо этилган Тўдакўл халқаро шахмат мактаби тўғрисида ҳам маълумот берилди.
Замонавий инфратузилма билан таъминланган ушбу мактаб йил давомида 1 минг 700 нафар ўғил-қизни ўқитиш ва 7,5 минг нафар ёшни турли тадбирлар билан қамраб олиш имкониятига эга. У ерда жаҳон ва Осиё чемпионатлари, универсиада каби халқаро мусобақаларни ўтказиш учун барча шарт-шароит яратилган.
Давлатимиз раҳбари ушбу мактабга халқаро гроссмейстерларни олиб келиб, олис ҳудудлардаги иқтидорли болаларни ҳам жалб қилиш, улар учун шахмат бўйича қисқа муддатли оромгоҳлар ташкил қилиш ва тегишли сертификатлар беришни йўлга қўйиш бўйича кўрсатмалар берди. Шунингдек, у мамлакатимиздаги барча умумтаълим мактаблари учун тажриба ва методика манбаи бўлиши кераклиги, шахмат дарсларини олиб бориш жараёнини рақамлаштириш лозимлиги кўрсатиб ўтилди.
Йиғилишда ёшлар билан ишлаш борасида 2024 йилга мўлжалланган устувор вазифаларга ҳам эътибор қаратилди.
Ҳар бир ҳудуд, вазирлик ва идоралар тизимида ёшлар билан ишлаш бўйича янгича ёндашув жорий этилади. Ёшлар етакчиси тавсияси билан бериладиган ёрдам турлари трансформация қилиниб, асосий эътибор уларни замонавий касб-ҳунарга ўргатишга қаратилади.
Болаларнинг кўникмалари, қизиқишлари ва истеъдодини ривожлантириш, уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш мақсадида Ўзбекистон болалар ташкилотини тузиш таклифи билдирилди. Ёшлар муаммоларини ўрганиш ва истиқболли кадрлар тайёрлаш борасидаги илмий-тадқиқот ва таҳлилий ишларни такомиллаштириш зарурлиги қайд этилди.
“Ибрат фарзандлари” лойиҳаси орқали хорижий тилларни ўрганаётган ёшлар сони 1 миллион нафарга, “Мутолаа” дастури орқали ёш китобхонлар сони 1,5 миллион нафарга етказиш чоралари кўрилади. Бунинг учун ҳудудларда қўшимча инфратузилма барпо этилиб, ёшларнинг бўш вақтини мазмунли ташкил этиш, иқтидор ва истеъдодини рўёбга чиқариш учун янада кенг шароитлар яратилади.

Президент Шавкат Мирзиёев 15 декабря ознакомился с отчетом о проделанной в текущем году работе и приоритетных задачах на следующий год в области молодежной политики.
За минувший период реализованы меры по 7 направлениям. За ответственными руководителями закреплены 396 тысяч молодых людей, нуждающихся в особом внимании государства, через индивидуальную работу 331 тысяче из них оказано содействие в реализации своего потенциала. В частности, трудоустроены 94 тысячи человек, 56 тысяч обучены профессиям.
Количество видов помощи, оказываемой через «молодежную тетрадь», увеличено до 30, а срок рассмотрения обращений за помощью сократился с 30 дней до 5 дней.
В этом году по рекомендации лидеров молодежи 338 тысячам юношей и девушек оказана материальная помощь на сумму 444 миллиарда сумов. В частности, были оплачены контракты студентов, покрыты расходы на обучение иностранным языкам и современным профессиям. Безработная молодежь обеспечена рабочими инструментами.
В каждой махалле реализована программа трудоустройства молодежи, в результате в этом году обеспечена занятость 236 тысяч безработных молодых людей и 189 тысяч выпускников школ.
С этого года начато проведение «Олимпиады Пяти инициатив» по 4 уровням – между районами, школами, учреждениями профессионального образования и университетами, всего в ней приняли участие 12 миллионов молодых людей. В махаллях победителей олимпиады построено 623 спортивные площадки.
В целях поддержки молодых талантов во Дворце творчества молодежи в Ташкенте запущены первый круглосуточно работающий «Креативный парк». В игру «Заковат» и другие интеллектуальные состязания привлечено 2 миллиона молодых людей.
Президенту также доложено об организации в Навоийской области международной шахматной школы «Тудакуль».
Школа, получившая современную инфраструктуру, способна обучать 1,7 тысячи детей и охватить различными мероприятиями 7,5 тысяч молодых людей в год. Здесь созданы все условия для проведения международных соревнований, таких как чемпионаты мира и Азии, универсиады.
Глава нашего государства поручил пригласить в эту школу международных гроссмейстеров, привлечь талантливых детей из отдаленных районов, организовать для них краткосрочные шахматные лагеря с выдачей соответствующих сертификатов. Отмечено, что школа должна стать образцом и методической базой обучения шахматам для всех общеобразовательных школ страны, необходимо внедрять цифровые решения в процесс проведения уроков по шахматам.
На совещании также рассмотрены приоритетные задачи в сфере работы с молодежью на 2024 год.
В каждом регионе, министерстве и ведомстве будет внедрен новый подход к работе с молодежью. Виды помощи, оказываемой по рекомендации лидера молодежи, будут трансформированы, главное внимание будет уделяться обучению молодежи современным профессиям.
В целях развития способностей, интересов и талантов детей, а также их всемерной поддержки предложено создать Детскую организацию Узбекистана. Отмечена необходимость совершенствования научно-аналитической работы по изучению проблем молодежи и подготовке перспективных кадров.
В следующем году будут приняты меры по увеличению числа молодых людей, изучающих иностранные языки в рамках проекта «Ибрат фарзандлари», до 1 миллиона, количества юных читателей в рамках программы «Мутолаа» — до 1,5 миллиона. Для этого в регионах будет построена дополнительная инфраструктура, планируется создание более широких условий для содержательной организации досуга, реализации таланта и способностей молодежи.