Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 15 декабрь куни Қатар Давлатининг Қонун устуворлигини таъминлаш ва коррупцияга қарши курашиш бўйича маркази Васийлик кенгаши раиси Али Муҳсин ал-Маррий бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашув аввалида раис ал-Маррий давлатимиз раҳбарига Қатар Амири Тамим бин Ҳамад Ол Сонийнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Ўзбекистон билан Қатар ўртасидаги кўп қиррали муносабатлар жадал ривожланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Ўзаро савдо ва инвестициялар ҳажми ортмоқда, йирик қўшма лойиҳалар тайёрланмоқда ва амалга оширилмоқда.
Бўлажак муҳим халқаро тадбир – Қатар Амири ташаббуси билан таъсис этилган “Коррупцияга қарши курашишда улкан ютуқлар учун” глобал мукофотини топшириш маросимини Ўзбекистонда ўтказишга тайёргарликнинг бориши кўриб чиқилди.
Коррупцияга қарши курашиш соҳасида амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш, тажриба алмашиш ва қўшма таълим дастурларини амалга оширишдан икки томон ҳам манфаатдор экани тасдиқланди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 декабря принял делегацию Государства Катар во главе с председателем Попечительского совета Центра по обеспечению верховенства закона и противодействию коррупции этой страны Али Мухсином аль-Марри.
В начале встречи председатель аль-Марри передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания от Эмира Катара Тамима бин Хамада Аль Тани.
С удовлетворением отмечено динамичное развитие узбекско-катарских многоплановых отношений. Растут объемы взаимной торговли и инвестиций, осуществляется подготовка и реализация крупных совместных проектов.
Рассмотрен ход подготовки к проведению в Узбекистане предстоящего важного международного мероприятия – церемонии вручения глобальной премии «За выдающиеся достижения в борьбе с коррупцией», учрежденной по инициативе Эмира Катара.
Подтверждена взаимная заинтересованность в дальнейшем расширении практического взаимодействия, обмене опытом и осуществлении совместных образовательных программ в области борьбы с коррупцией.