6 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Қирғизистон Президентини таваллуд куни билан самимий қутлаб, унга мустаҳкам соғлик, фаровонлик ва катта муваффақиятлар, қардош қирғиз халқига тинчлик-осойишталик ва равнақ тилади.
Мулоқотда икки томонлама муносабатларнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди, бўлажак тадбирлар режаси кўриб чиқилди.
Етакчилар мустаҳкам дўстлик ришталари, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик алоқаларига асосланган Ўзбекистон-Қирғизистон муносабатлари бугун юқори суръатда ривожланиб бораётганини мамнуният билан қайд этдилар.
Турли даражаларда фаол мулоқотлар ва самарали алмашинувлар давом этмоқда. Товар айирбошлаш ҳажми ошмоқда. Машинасозлик, электротехника, тўқимачилик, қишлоқ хўжалиги ва бошқа тармоқларда қўшма кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда. Ўзбекистон-Қирғизистон фондининг фаолияти доирасида 11 та истиқболли бизнес лойиҳаси молиялаштирилди.
Ҳудудлараро ва маданий-гуманитар ҳамкорлик кенгайиб бормоқда.
Давлат раҳбарлари минтақавий ҳамкорлик масалалари юзасидан ҳам фикр алмашиб, инфратузилмавий лойиҳаларни жадаллаштириш муҳимлигини таъкидладилар.

6 декабря состоялся телефонный разговор между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Кыргызской Республики Садыром Жапаровым.
В начале беседы глава нашего государства сердечно поздравил Президента Кыргызстана с днем рождения, искренне пожелав ему крепкого здоровья, благополучия и больших успехов, мира и процветания братскому кыргызскому народу.
В ходе разговора были обсуждены актуальные вопросы двусторонней повестки, рассмотрен график предстоящих мероприятий.
Лидеры с особым удовлетворением отметили нынешнюю высокую динамику развития узбекско-кыргызских отношений, основанных на прочных узах дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Продолжаются активные контакты и плодотворные обмены на разных уровнях. Растут объемы товарооборота. Реализуются совместные проекты кооперации в машиностроении, электротехнической, текстильной, аграрной и других отраслях.
В рамках деятельности совместного Узбекско-Кыргызского фонда профинансировано 11 перспективных бизнес-проектов.
Расширяется межрегиональное и культурно-гуманитарное взаимодействие.
Главы государств также обменялись мнениями по вопросам регионального сотрудничества, отметили важность ускорения инфраструктурных проектов.