Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 1 декабрь куни Бутунжаҳон иқлим саммити доирасида Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти Одиль Рено-Бассо билан учрашув ўтказди.
Ушбу нуфузли молиявий институт билан амалий ҳамкорликни кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида давлатимиз раҳбари жорий йил май ойида Самарқандда ўтган ЕТТБ Бошқарувчилар кенгаши йиғилишининг самарали натижаларини юксак баҳолади.
Банкнинг мамлакатимиздаги инвестициялари 3,5 миллиард евродан ошгани, лойиҳалар портфелининг 60 фоизи хусусий секторга тўғри келаётгани алоҳида мамнуният билан қайд этилди.
Мамлакатимиз билан шериклик бўйича ишлаб чиқилаётган Шериклик стратегияси, энг аввало, кичик ва ўрта бизнес, аёллар тадбиркорлигини ривожлантириш, давлат-хусусий шериклик механизмларини жорий қилиш, банк соҳасида хусусийлаштириш, ирригация тизимларини модернизация қилиш, йўл инфратузилмасини ривожлантириш каби йўналишларда ҳамкорлик сифати ва кўламини салмоқли даражада оширишга хизмат қилишига ишонч билдирилди.
Мамлакатимизда қайта тикланувчи энергетикани ривожлантириш дастурини амалга ошириш доирасида ҳамкорликни кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Келгуси йилда Хорижий инвесторлар кенгаши навбатдаги йиғилишига тайёргарлик кўриш масалалари ҳам кўриб чиқилди.

1 декабря на полях Всемирного климатического саммита Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с президентом Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо.
Были рассмотрены актуальные вопросы расширения практического сотрудничества с этим авторитетным финансовым институтом.
В начале встречи глава нашего государства дал высокую оценку плодотворным результатам заседания Совета управляющих ЕБРР в мае этого года в Самарканде.
С особым удовлетворением отмечено, что инвестиции Банка  в нашей стране превысили 3,5 миллиардов евро, при этом на долю частного сектора приходится 60 процентов проектного портфеля.
Выражена уверенность, что разрабатываемая страновая Стратегия партнерства позволит существенно повысить качество  и масштабы сотрудничества, прежде всего в таких направлениях как развитие малого и среднего бизнеса, женского предпринимательства, внедрение механизмов государственно-частного партнерства, приватизация в банковском секторе, модернизация ирригационных систем, развитие дорожной инфраструктуры и другие отрасли.
Особое внимание было уделено вопросам расширения взаимодействия в рамках реализации программы развития возобновляемой энергетики в нашей стране.
Также рассмотрены вопросы подготовки к очередному заседанию Совета иностранных инвесторов в следующем году.