Бугунги тарихий саммитга таклиф этилганимиз ҳамда анжуманнинг юқори даражада ташкил қилингани учун Бирлашган Араб Амирликлари Президенти Муҳаммад бин Зоид Ол Наҳаён Аъло Ҳазратларига билдирилган самимий миннатдорчилик сўзларига қўшиламан.
Биз Амирликларнинг иқлим ўзгаришига қарши курашдаги глобал ташаббуслари ва “яшил” тараққиётга қўшаётган катта ҳиссасини олқишлаймиз.
Фурсатдан фойдаланиб, Бирлашган Араб Амирликлари халқини Миллий байрами билан чин дилдан қутлайман.
Иқлим муаммолари барқарор ривож-ланиш йўлида энг асосий таҳдидга айланиб улгурди.
Бу хавф-хатарлар ҳатто дунё геосиёсий архитектурасига ҳам таъсир кўрсатмоқда.
Иқлим ўзгаришининг салбий оқибат-лари Орол фожиаси туфайли Марказий Осиёда айниқса жиддий сезилмоқда.
Минтақамизда ҳаво ҳароратининг ошиши жаҳондаги ўртача кўрсаткичдан икки баравар кўпдир. Фавқулодда иссиқ кунлар сони 2 марта ортди, музликлар майдонининг учдан бир қисми йўқолди.
Тупроқ емирилиши жараёнлари 30 миллион аҳоли турмуш тарзига салбий таъсир кўрсатмоқда. Кучли чанг ва қум бўронлари одатий ҳолга айланди. Ичимлик суви тақчиллиги, ҳаво ифлосланиши, биохилма-хиллик йўқолиши, қишлоқ хўжалиги ҳосилдорлиги пасайиши каби муаммолар тобора авж олмоқда.
Бу глобал хавфлар кенг минтақамизда хатарли нуқтага етиб келмоқда.
“Яшил” иқтисодиётга ўтиш ва углерод нейтраллигига эришиш Янги Ўзбекистоннинг устувор стратегик вазифасидир.
Сўнгги йилларда юртимизда муқобил энергия улуши икки бараварга кўпайди.
Биз 2030 йилга бориб 25 гигаватт қайта тикланувчи энергия қувватларини барпо этамиз. “Яшил” водород ишлаб чиқариш бўйича илк амалий қадамларни ташладик.
“Яшил макон” ташаббуси доирасида мамлакатимизда 1 миллиард туп кўчат экилмоқда.
Орол денгизининг қуриган тубида 2 миллион гектар майдонда ўрмонлар барпо этдик.
Биз Иқлим ўзгаришига қарши фақат бирдамлик ва кенг халқаро ҳамкорлик орқали самарали курашишимиз мумкин.
Бу борада қуйидаги таклифларни илгари сурмоқчиман.
Биринчидан, Париж шартномаси доирасида Иқлим ўзгаришига мослашиш соҳасидаги Глобал ҳадли механизмни тезроқ келишиш тарафдоримиз.
Биз Марказий Осиё иқлим мулоқоти платформасида Адаптация стратегиясини ишлаб чиқмоқдамиз.
Кеча “Йўқотиш ва зарарлар” жамғармасини ташкил этиш бўйича қабул қилинган муҳим қарорни юксак баҳолаймиз.
Иккинчидан, глобал миқёсда кам углеродли иқтисодиётга ўтиш адолатли, шаффоф ва инклюзив бўлиши зарур.
Бунда ривожланаётган давлатларнинг манфаатлари албатта инобатга олиниши шарт. Бу муаммони “Катта еттилик ва йигирмалик” форматларида доимий кўриб чиқилиши мақсадга мувофиқ.
Учинчидан, биз Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг резолюцияси асосида Оролбўйи ҳудудини экологик офат зонасидан “инновациялар, технологиялар ва янги имкониятлар минтақаси”га айлантирмоқчимиз.
Бу ерда Иқлим технологиялари халқаро экспо-хабини яратишда яқин ҳамкорликка таклиф этаман.
Тўртинчидан, иқлим ўзгаришига қарши курашда илм-фан ютуқларидан кенг фойдаланиш лозим.
Тошкентдаги “Яшил университет” негизидаги “Иқлим илмий форуми”да давлатларингиз етакчи олим ва экспертларини иштирок этишга чақираман.
Ер деградацияси, сувдан фойдаланиш, озиқ-овқат хавфсизлиги муаммолари Форум кун тартибидан жой олади, деб ишонаман.
Бешинчидан, БМТ билан 2024 йили Ўзбекистонда «Иқлим миграцияси» конференциясини ўтказиш ниятидамиз.
Халқаро меҳнат ташкилоти билан “Яшил бандлик” дастури”ни ишлаб чиқиш ва Моделлаштириш марказини ташкил этишни таклиф қиламан.
КОП Ёшлар конференциясини мамлакатимизда юқори даражада ташкил этишга тайёрмиз.
Ўзбекистон иқлим ўзгаришига қарши кураш бўйича умумбашарий ғояларга доимо содиқдир.
Бу эзгу мақсадда келгуси йили Самарқанд халқаро иқлим форумини ўтказиш ва Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг алоҳида резолюциясини қабул қилиш ташаббусимизни қўллаб-қувватлашга чақираман.
Ишончим комил, бугунги саммитимиз сайёрамизнинг янада барқарор, фаровон ва хавфсиз келажагини таъминлаш йўлида дўст халқларимизни яқинлаштиришга хизмат қилади.

Присоединяюсь к словам искренней признательности в адрес Президента Объединённых Арабских Эмиратов Его Превосходительства Мухаммада бин Заида Аль Нахайяна за приглашение на сегодняшний, несомненно, исторический саммит, а также организацию встречи на высоком уровне.
Приветствуем глобальные инициативы Эмиратов в борьбе с изменением климата и большой вклад в «зелёное» развитие.
Пользуясь возможностью, от всего сердца поздравляю народ Объединённых Арабских Эмиратов с Национальным праздником и желаю процветания.
В настоящее время изменение климата стало самым главным вызовом на пути устойчивого развития. Оно оказывает влияние и на геополитическую архитектуру.
Негативные последствия изменения климата особенно остро ощущаются в Центральной Азии из-за Аральской трагедии. Рост температуры воздуха в нашем регионе вдвое превышает средний мировой показатель. Количество чрезвычайно жарких дней увеличилось в два раза, растаяла треть массивов ледников.
Процессы деградации почв негативно сказываются на жизни более 30 миллионов человек. Обычным явлением становятся сильные пылевые и песчаные бури. Всё больше усугубляются такие проблемы, как нехватка питьевой воды, загрязнение воздуха, сокращение биоразнообразия, резкое снижение урожайности в сельском хозяйстве.
Эти глобальные угрозы в нашем обширном регионе приблизились к критической отметке.
Переход на «зелёную» экономику и достижение углеродной нейтральности являются приоритетной стратегической задачей Нового Узбекистана.
В последние годы в нашей стране доля альтернативной энергии увеличилась вдвое. К 2030 году мы создадим мощности по выработке 25 гигаватт возобновляемой энергии. Сделаны первые практические шаги по реализации проекта производства «зелёного» водорода.
В рамках инициативы «Яшил макон» в нашей стране высаживается 1 миллиард деревьев. На высохшем дне Аральского моря мы осуществили лесопосадки на площади 2 миллиона гектаров.
Мы сможем эффективно противостоять изменению климата только путём объединения усилий и широкого международного сотрудничества.
В этой связи выдвигаю следующие предложения.
Первое. Мы выступаем за скорейшее согласование Глобального рамочного механизма в области Адаптации к изменению климата в рамках Парижского соглашения.
На платформе Центральноазиатского диалога по климату разрабатываем Стратегию адаптации. Высоко оцениваем принятое вчера важное решение о создании Фонда «потерь и ущерба».
Второе. Глобальный переход на низкоуглеродную экономику должен быть справедливым, прозрачным и инклюзивным. При этом обязательно учитывать интересы развивающихся стран.
Целесообразно рассматривать эту актуальную проблему на постоянной основе в форматах «Большой семёрки» и «Большой двадцатки».
Третье. На основе резолюции Генеральной Ассамблеи Организации Объединённых Наций мы намерены превратить Приаралье из зоны экологического кризиса в «зону инноваций, технологий и новых возможностей».
В этой связи, приглашаю к тесному сотрудничеству по созданию здесь Международного экспо-хаба климатических технологий.
Четвёртое. Необходимо широко использовать достижения науки в борьбе с изменением климата.
Приглашаю ведущих учёных и экспертов ваших стран к участию в Климатическом научном форуме, организуемом на базе «Зелёного университета» в Ташкенте.
Уверен, что в повестку дня форума будут включены вопросы предотвращения деградации почв, рационального водопользования и обеспечения продовольственной безопасности.
Пятое. Совместно с Организацией Объединённых Наций планируем провести в 2024 году в Узбекистане конференцию на тему «Климатическая миграция».
Также предлагаем разработать совместно с Международной организацией труда программу «Зелёная занятость» и создать Центр моделирования.
Готовы на высоком уровне организовать Молодёжную конференцию COP в нашей стране.
Узбекистан остаётся привержен всеобщей идее человечества по борьбе с изменением климата.
С этой целью призываю вас поддержать нашу инициативу о проведении в будущем году Самаркандского международного климатического форума и принятии специальной резолюции Организации Объединённых Наций.
Убеждён, что итоги сегодняшнего саммита послужат дальнейшему сближению наших дружественных стран и народов на пути к устойчивому, процветающему и безопасному будущему планеты.