Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Будапешт шаҳрига келгач, Венгрия Бош вазири Виктор Орбан билан учрашув ўтказди.
Бош вазир давлатимиз раҳбарига Венгриянинг миллий байрами – авлиё Иштван кунига бағишланган тадбирларда ҳамда шу кунларда Венгрия пойтахтида ўтаётган енгил атлетика бўйича жаҳон чемпионатининг эркаклар ўртасидаги югуриш мусобақалари финалида шахсан иштирок этаётгани учун самимий миннатдорлик билдирди.
Ўзбекистон етакчиси, ўз навбатида, Венгрия Ҳукумати ва дўст халқини миллий айём билан дилдан қутлади. Будапештда ўтказилаётган жаҳон биринчилиги ушбу мамлакат спорт соҳасида бой анъаналарга эгалиги ва кейинги йилларда бу борада юксак муваффақиятларга эришаётганининг далолати эканини алоҳида таъкидлади.
Ўзбекистон билан Венгрия ўртасидаги стратегик шерикликни янада мустаҳкамлаш ва кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Амалий ҳамкорлик барча йўналишларда изчил ривожланиб бораётгани катта мамнуният билан қайд этилди. Олий даражадаги келишувлар самарали амалга оширилмоқда, парламентлар, ҳукуматлар, идоралар ва ҳудудий маъмуриятлар ўртасида сермаҳсул алоқалар йўлга қўйилган.
Ўзаро савдо ҳажми ортиб бормоқда, иқтисодиётнинг турли тармоқларида етакчи корхоналар кооперацияси кучаймоқда.
Венгриянинг OTP банки Ўзбекистон банк-молия бозорига кириб келгани стратегик аҳамиятга эга экани ҳамда Европа бизнеси учун муҳим ишора бўлгани эътироф этилди.
Бундан ташқари, Венгриянинг Bonafarm, Gedeon Richter, Meditop, Wizz Air каби йирик компаниялари Ўзбекистон билан савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлик лойиҳаларида фаол қатнашмоқда.
Маданий-гуманитар соҳадаги қўшма дастурларни янада илгари суриш муҳимлиги қайд этилди.
Жорий йил 20 август кунидан бошлаб Тошкент ва Будапешт ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновлар йўлга қўйилиши ишбилармонлик алоқаларини фаоллаштириш ва сайёҳлар оқимини кўпайтиришга хизмат қиладиган муҳим воқеа бўлиши таъкидланди.
Минтақавий, шу жумладан Туркий давлатлар ташкилоти доирасидаги кун тартиби юзасидан батафсил фикр алмашилди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти ва бошқа халқаро тузилмалар доирасида яқин ва конструктив ҳамкорликни давом эттиришга келишиб олинди.

По прибытии в город Будапешт Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном.
Премьер-министр Виктор Орбан искренне поблагодарил главу нашего государства за личное участие в мероприятиях в связи с государственным праздником Венгрии – Днем святого Иштвана и в финале мужского забега чемпионата мира по легкой атлетике, который в эти дни проходит в венгерской столице.
В свою очередь, лидер Узбекистана сердечно поздравил руководителя Правительства и дружественный народ Венгрии с национальным праздником. Особо отмечено, что проведение мирового первенства в Будапеште свидетельствует о больших традициях и высоких спортивных достижениях этой страны в последние годы.
Были обсуждены вопросы дальнейшего углубления узбекско-венгерского стратегического партнерства и наращивания многопланового сотрудничества.
С большим удовлетворением отмечена поступательная динамика развития практического взаимодействия по всем направлениям. Эффективно реализуются договоренности на высшем уровне, налажены плодотворные контакты на уровне парламентов, правительств, ведомств и региональных администраций.
Растут объемы взаимной торговли, усиливается кооперация ведущих предприятий в различных отраслях экономики.
Стратегическим проектом и важным сигналом для европейского бизнеса назван выход венгерского банка OTP на банковско-финансовый рынок Узбекистана.
Кроме того, такие крупные венгерские компании, как Bonafarm, Gedeon Richter, Meditop, Wizz Air и другие активно вовлечены в проекты торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества с Узбекистаном.
Была подчеркнута важность дальнейшего продвижения совместных программ в культурно-гуманитарной сфере.
В качестве значимого события, способствующего активизации деловых связей и увеличению туристического потока, отмечен запуск прямого авиасообщения между Ташкентом и Будапештом с 20 августа этого года.
Состоялся обстоятельный обмен мнениями по региональной повестке, в том числе в рамках Организации тюркских государств.
Условлено продолжать тесное и конструктивное сотрудничество в рамках Организации Объединенных Наций и других международных площадок.