Мамлакатимизда муқобил энергетикани ривожлантиришга катта эътибор қаратилмоқда. Хусусан, қуёш панеллари ўрнатиш бўйича кенг кўламли ишлар бошланган. Бу алюмин профилларга талабни оширмоқда.
Жорий йил май ойида “Alutex” масъулияти чекланган жамияти томонидан ойна ва қуёш панеллари учун профиллар тайёрлаш лойиҳаси ишга туширилди. Бу корхона 350 дан ортиқ турдаги, йилига 30 минг тонна алюмин профил ишлаб чиқариш қувватига эга.
Давлатимиз раҳбари бу ердаги иш жараёни ва маҳсулотларни кўздан кечирди.
– Дунёдаги етакчи компаниялар билан биргаликда умумий қуввати 15 гигаваттдан ортиқ қуёш ва шамол станцияларини барпо этмоқчимиз. “Яшил” энергетика – маҳаллий ишлаб чиқарувчиларимиз учун тайёр бозор, катта имконият. Фақат асосий талаб – сифат, – деди Президент.
Корхонага Италия, Жанубий Корея ва Туркиядан энг замонавий ускуна ва жиҳозлар келтириб ўрнатилган. Натижада 400 та янги иш ўрни яратилган. Сентябрь ойидан қўшимча янги 130 турдаги алюмин профиллар ишлаб чиқариш йўлга қўйилади. Импорт ўрнини босишдан ташқари, маҳсулотларнинг бир қисмини экспортга йўналтириш режалаштирилган.

Президент Шавкат Мирзиёев 21 июля ознакомился с деятельностью предприятия “Alutex” в Сергелийском районе Ташкента.
В мае текущего года общество с ограниченной ответственностью “Alutex” запустило проект по производству алюминиевых профилей для окон и солнечных панелей. Предприятие способно выпускать в год 30 тысяч тонн алюминиевого профиля более 350 видов.
— Мы планируем построить совместно с ведущими мировыми компаниями солнечные и ветряные станции общей мощностью более 15 гигаватт. “Зеленая” энергетика — это готовый рынок, большие возможности для наших производителей. Только главное требование — качество, — сказал Президент.
На предприятии установлено современное оборудование из Италии, Южной Кореи и Турции. В результате создано 400 новых рабочих мест. С сентября начнется выпуск еще 130 новых видов алюминиевых профилей. Наряду с импортозамещением продукция будет поставляться за рубеж.