Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 19 июль куни Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши ва Марказий Осиё мамлакатлари етакчиларининг биринчи саммити доирасида Саудия Арабистони Подшоҳлиги Валиаҳди, Бош вазири Муҳаммад бин Салмон Ол Сауд билан учрашув ўтказди.
Валиаҳд давлатимиз раҳбарини бўлиб ўтган Президент сайловидаги ишончли ғалабаси билан дилдан қутлаб, Ўзбекистоннинг кўп миллатли халқига тинчлик-осойишталик, фаровонлик ва равнақ тилади.
Мамлакатимиз етакчиси, ўз навбатида, Саудия Арабистони раҳбариятига юртимиз фуқаролари ҳаж ва умра амалларини адо этишларига яратилган шароитлар учун самимий миннатдорлик билдирди.
Музокараларда Ўзбекистон-Саудия муносабатларини янада мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Ўзаро мулоқот ва алмашинувлар фаоллашгани мамнуният билан қайд этилди.
Ўтган йилнинг август ойида ўтган икки томонлама саммит давомида қабул қилинган битим ва келишувларни сўзсиз амалга ошириш муҳимлиги таъкидланди.
Жорий йил бошидан товар айирбошлаш ҳажми 20 фоизга, қўшма корхоналар сони икки баробарга ошди. Етакчи “Acwa Power” компанияси иштирокида “яшил” энергетикада муҳим лойиҳаларни амалга ошириш бошланди. “Яшил водород”, нефть-кимё, қишлоқ хўжалиги, фармацевтика, тиббиёт, туризм ва бошқа тармоқларда йирик инвестиция лойиҳалари ишлаб чиқилмоқда.

19 июля на полях первого Саммита лидеров стран Совета сотрудничества арабских государств Залива и Центральной Азии Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Наследным принцем, Премьер-министром Саудовской Аравии Мухаммадом бин Салманом Аль Саудом.
Наследный принц сердечно поздравил главу нашего государства с убедительной победой на состоявшихся президентских выборах, пожелав многонациональному народу Узбекистана мира, благополучия и процветания.
В свою очередь, лидер нашей страны выразил руководству Саудовской Аравии искреннюю признательность за созданные условия для совершения нашими гражданами Хаджа и Умры.
В ходе переговоров была рассмотрена актуальная повестка дальнейшего углубления узбекско-саудовских отношений.
С особым удовлетворением отмечена активизация взаимных контактов и обменов.
Отмечена важность безусловной реализации соглашений  и договорённостей, принятых в ходе двустороннего саммита в августе прошлого года.
С начала года объем товарооборота вырос на 20 процентов, число совместных предприятий увеличилось вдвое. Начата реализация важных проектов в «зеленой» энергетике с участием ведущей компании «Acwa Power». Прорабатываются крупные инвестиционные проекты в сфере «зеленого водорода», нефтехимии, сельского хозяйства, фармацевтики, медицины, туризма и других отраслях.