Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 10 июль куни Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг Президент сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишни кузатиш бўйича миссияси бошчилигида мамлакатимизда бўлиб турган ШҲТ бош котиби Чжан Минни қабул қилди.
Бош котиб давлатимиз раҳбарини сайлов муваффақиятли ўтказилгани ва унда ишончли ғалаба қозонилгани билан самимий қутлади.
ШҲТга аъзо давлатлар ўртасидаги кўп томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш ҳамда Ташкилотнинг 2022-2023 йиллардаги Самарқанд ва Деҳли саммитларида илгари сурилган ташаббусларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Иқтисодиёт, инновация ва юқори технологиялар, транспорт жиҳатидан ўзаро боғлиқлик, озиқ-овқат ва энергетика хавфсизлиги, экология ва “яшил” технологиялар, туризм ва маданият соҳаларида ҳамда ШҲТ доирасида хавфсизликни таъминлаш борасидаги қўшма дастур ва лойиҳаларни илгари суриш муҳимлиги таъкидланди.
ШҲТни модернизация қилиш, Ташкилот тузилмалари фаолиятини такомиллаштириш, шунингдек, кенг минтақамизда ўзаро ишонч ва шерикликни мустаҳкамлашга қаратилган чора-тадбирларни қабул қилишга алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 июля принял генерального секретаря Шанхайской организации сотрудничества Чжана Мина, пребывающего в нашей стране во главе миссии ШОС по наблюдению за ходом подготовки и проведения президентских выборов.
Генеральный секретарь ШОС искренне поздравил главу нашего государства с успешным проведением президентских выборов и одержанной убедительной победой.
Были обсуждены вопросы дальнейшего развития многостороннего сотрудничества между государствами-членами ШОС, а также практической реализации инициатив, выдвинутых в ходе Самаркандского и Делийского саммитов Организации в 2022-2023 годах.
Отмечена важность продвижения совместных программ и проектов в сферах экономики, инноваций и высоких технологий, транспортной взаимосвязанности, продовольственной и энергетической безопасности, экологии и «зеленых» технологий, туристического и культурного обменов, а также обеспечения безопасности в рамках ШОС.
Отдельное внимание уделено продолжению модернизации ШОС, совершенствованию деятельности структур Организации, а также принятию мер, направленных на укрепление взаимного доверия и партнерства в нашем обширном регионе.