Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 10 июль куни Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигининг кузатувчилар миссияси бошчилигида мамлакатимизда бўлиб турган ушбу ташкилот бош котиби Сергей Лебедевни қабул қилди.
Учрашув аввалида МДҲ бош котиби давлатимиз раҳбарини Ўзбекистон Президенти сайловида қозонган ишончли ғалабаси билан самимий табриклаб, унга бахт-саодат, мамлакатимиз барқарор тараққиёти ва равнақини таъминлаш йўлида муваффақиятлар тилади.
Сайлов халқаро стандартларга тўлиқ мос ҳолда ўтгани қайд этилди.
Сайловчилар иштирокининг юқори даражаси ҳамда овоз бериш натижалари аҳоли амалга оширилаётган ислоҳотлар дастурини кенг қўллаб-қувватлаётгани ва унга ишонишидан далолат экани алоҳида таъкидланди.
МДҲ доирасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Кейинги йилларда Ўзбекистон Ҳамдўстликнинг 40 дан зиёд битимларини имзолади, 24 та соҳавий органларига қўшилди. Куни кеча Тошкентда МДҲга аъзо давлатлар сайлов комиссиялари раҳбарлари маслаҳат кенгашининг биринчи йиғилиши ўтказилди.
Учрашувда кўп томонлама шерикликни кенгайтиришга қаратилган дастур ва лойиҳаларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.

10 июля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял генерального секретаря Содружества Независимых Государств Сергея Лебедева, находящегося в нашей стране во главе миссии наблюдателей этой Организации.
В начале встречи генеральный секретарь СНГ искренне поздравил главу нашего государства с убедительной победой на выборах Президента Узбекистана, пожелал благополучия и успехов в обеспечении устойчивого развития и процветания страны.
Подчеркнуто, что состоявшиеся выборы прошли в полном соответствии с международными избирательными стандартами.
Особо отмечено, что высокий уровень явки избирателей и результаты голосования свидетельствуют о широкой поддержке и доверии населения к осуществляемой программе реформ.
Были также обсуждены вопросы углубления взаимовыгодного сотрудничества в рамках СНГ.
За последние годы Узбекистан подписал более 40 соглашений, присоединился к деятельности 24 отраслевых органов Содружества. Накануне в Ташкенте успешно проведено первое заседание Консультативного совета руководителей избирательных комиссий государств-участников СНГ.
Особое внимание было уделено реализации программ и проектов, направленных на расширение многостороннего партнерства.