Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Германияга икки кунлик ташрифи якунланди.
Берлинда давлатимиз раҳбари ГФР Канцлери Олаф Шольц ва Федерал Президент Франк-Вальтер Штайнмайер билан музокаралар ўтказди.
Германиянинг етакчи компания ва банклари раҳбарлари билан учрашув бўлиб ўтди.
Ўзбекистон ва Германия Президентлари биргаликда Жеймс Симон галереясига ташриф буюриб, “Ўзбекистоннинг археологик хазиналари. Македониялик Искандардан Кушонлар салтанатигача” номли ноёб кўргазмани очдилар.
Ташриф доирасида иқтисодиёт, савдо, молия, таълим, фан ва инновация соҳаларида 16 та ҳукуматлараро ва идоралараро ҳужжатлар имзоланди.
Ташриф дастуридаги тадбирлар якунлангач, “Берлин-Бранденбург” аэропортида олий мартабали меҳмонни Германиянинг расмий шахслари кузатиб қўйди. Давлатимиз раҳбари Тошкентга жўнаб кетди.

Завершился двухдневный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Германию.
В Берлине глава нашего государства провел переговоры с Канцлером ФРГ Олафом Шольцем и Федеральным Президентом Франком-Вальтером Штайнмайером.
Состоялась встреча с руководителями ведущих германских компаний и банков.
Президенты Узбекистана и Германии вместе посетили галерею Джеймса Симона, где открыли уникальную выставку “Археологические сокровища Узбекистана. От Александра Македонского до Кушанской империи”.
В рамках визита было подписано 16 межправительственных и межведомственных документов в сферах экономики, торговли, финансов, образования, науки и инноваций.
По завершении мероприятий визита в аэропорту “Берлин-Бранденбург” высокого гостя проводили официальные лица Германии. Глава нашего государства вылетел в Ташкент.