Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 30 декабрь куни маъмурий ислоҳотларни амалга ошириш, Ҳукумат таркиби ва иш тизимини ўзгартириш масалалари, мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича 2023 йилдаги энг муҳим вазифалар юзасидан йиғилиш ўтказилди.
Йиғилиш аввалида маъмурий ислоҳотлардан келиб чиқиб, Президент фармон ва қарорларига мувофиқ, лавозимларга янги тайинланган Бош вазир ўринбосарлари ва вазирлар эълон қилинди. Улар мутасадди бўлган соҳалардаги долзарб масалалар, халқимиз олдидаги масъулият ва жавобгарлиги кўрсатиб ўтилди.
Йил мураккаб бўлганига қарамай, иқтисодиётда ижобий натижаларга эришилгани қайд этилди. Хусусан, жорий йилда ялпи ички маҳсулот ҳажми 5 фоиздан юқори суръатда ошган. Экспорт ҳажми 14 фоиз ўсиб, 19 миллиард долларни ташкил этган. Иқтисодиётга 8 миллиард доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар кириб келган.
Ижтимоий соҳада аҳоли бандлигини ошириш ва турмуш даражасини яхшилаш мақсади устувор бўлиб қолмоқда. Бу йил тарихимизда илк бор пенсия ва ижтимоий нафақалар миқдори минимал истеъмол харажатларидан кам бўлмаган даражага чиқди. Маҳаллалар инфратузилмасини яхшилаш, аҳолини узоқ йиллар қийнаб келган масалаларни ҳал қилишга катта маблағлар йўналтирилди. 2 миллиондан ортиқ кам таъминланган оилаларга ижтимоий ёрдам берилмоқда. Ҳудудларда таълим ва тиббиёт масканлари, ичимлик суви тармоқлари, йўллар қурилмоқда.
Йиғилишда келгуси йилда ҳам иқтисодиётнинг барқарор ўсишини таъминлаш бўйича вазифалар муҳокама қилинди. Хусусан, саноатда 5 фоиздан, қишлоқ хўжалигида 3 фоиздан ва хизматлар соҳасида 14 фоиздан зиёд ўсишга эришиш мақсади белгиланди.
Иқтисодиёт ва молия вазирлигига бизнес учун шароитларни яхшилаш ҳамда солиқ базасини кенгайтириш, аҳолининг харид қобилиятини ошириш бўйича топшириқлар берилди.
Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлигига йирик тармоқларда натижадорликни ошириш, саноат бормаган туманлар салоҳиятини ўрганиб, уларнинг “ўсиш нуқталари”ни ишга солиш вазифалари қўйилди. Иқтисодиётни фақат инвестиция ва экспорт олдинга тортиши, келгуси йил экспорт ҳажмини 23 миллиард доллардан ошириш зарурлиги таъкидланди. Умумий қиймати 8 миллиард долларлик 300 дан зиёд лойиҳа ишга туширилиши ва яна 40 та янги йирик лойиҳа бошланиши қайд этилди.
Транспорт соҳасида йўловчи ташиш хизматларини яхшилаш, барча йўлларнинг рақамли харитасини ишлаб чиқиш, йўлларда сервисни кўпайтириш чоралари белгиланди.
Шунингдек, таълим сифатини ошириш, илм-фан, туризм, маданият ва спортни ривожлантириш масалаларига ҳам эътибор қаратилди. Соғлиқни сақлаш ва фармацевтикада коррупцияни йўқ қилиш, давлат қарамоғига муҳтож беморлар билан тизимли ишлаш зарурлиги таъкидланди.
– Вазирлар изланиши, бутун тизими билан амалда ўзгариш қилиши керак. Ҳаммамиз оддий ва фидойи бўлиб, халқни севиб, қаттиқ меҳнат қилишимиз зарур. Пировард мақсадимиз – халқимизни рози қилиш, – деди Президент.
Танқидий руҳда ўтган йиғилишда жорий йилда йўл қўйилган камчиликлар кўрсатиб ўтилиб, тегишли чора-тадбирлар белгиланди.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 30 декабря состоялось совещание, посвященное вопросам реализации административной реформы, изменения структуры и системы работы Правительства, важнейшим задачам социально-экономического развития страны в 2023 году.
В начале совещания объявлено о произведенных в соответствии с указами и постановлениями Президента новых назначениях на должности заместителя Премьер-министра и министров. Перед ними обозначены требующие решения актуальные вопросы в подведомственных сферах и отраслях, а также их ответственность перед народом.
Подчеркнуто, что несмотря на сложный год, в экономике были достигнуты положительные результаты. В частности, объем валового внутреннего продукта в этом году увеличился более чем на 5 процентов. Объем экспорта увеличился на 14 процентов и составил 19 миллиардов долларов. В экономику привлечено 8 миллиардов долларов прямых иностранных инвестиций.
В социальной сфере приоритетными остаются цели увеличения занятости и повышения уровня жизни населения. В этом году впервые в нашей истории размер пенсий и социальных пособий достиг уровня не ниже минимальных потребительских расходов. Значительные средства были направлены на улучшение инфраструктуры махаллей и решение проблем, которые долгие годы беспокоили население. Социальная помощь оказывается более чем 2 миллионам малообеспеченных семей. В регионах строятся образовательные и медицинские учреждения, сети питьевого водоснабжения, дороги.
На совещании обсуждены задачи по обеспечению стабильного роста экономики в следующем году. В частности, поставлена цель добиться роста промышленного производства более чем на 5 процентов, сельского хозяйства — на 3 процента, сферы услуг — на 14 процентов.
Министерству экономики и финансов даны поручения по улучшению условий ведения бизнеса, расширению базы налогообложения, повышению покупательной способности населения.
Перед Министерством инвестиций, промышленности и торговли поставлена задача повысить производительность труда в крупных отраслях, изучить потенциал неиндустриальных районов и задействованию их «точек роста». Подчеркнуто, что только инвестиции и экспорт способны вести экономику вперед, и необходимо увеличить объем экспорта до более чем 23 миллиардов долларов в следующем году. Отмечено, что будет запущено более 300 проектов общей стоимостью 8 миллиардов долларов, дан старт 40 новым крупным проектам.
В сфере транспорта определены меры по совершенствованию услуг пассажирских перевозок, разработке цифровой карты всех дорог, улучшению сервиса на дорогах.
Отдельное внимание было уделено вопросам повышения качества образования, развития науки, туризма, культуры и спорта. Указано на необходимость искоренения коррупции в сфере здравоохранения и фармацевтики, системной работы с пациентами, нуждающимися в помощи государства.
— Министры должны неустанно работать над собой, изменить себя и всю систему. Нам всем необходимо упорно, самоотверженно трудиться с чувством сопричастности и любви к народу. Наша конечная цель – сделать так, чтобы наш народ был доволен, – сказал Президент.
На совещании, прошедшем в критическом духе, были отмечены недостатки, допущенные в этом году, определены соответствующие меры.