Самарқанд шаҳрида Туркий давлатлар ташкилотига аъзо мамлакатлар раҳбарларининг йиғилиши бўлиб ўтмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан мазкур йиғилишда иштирок этиш учун Самарқандга Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған, Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев, Қозоғистон Республикаси Президенти Қосим-Жомарт Тоқаев, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров ва Венгрия Бош вазири Виктор Орбан етиб келди.
Шунингдек, саммитда Туркманистон Миллий Кенгаши Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедов иштирок этади.
Президент Шавкат Мирзиёев 10 ноябрда ташкилотга аъзо давлатлар етакчилари билан икки томонлама учрашувлар ўтказди.
Шавкат Мирзиёевнинг Венгрия Бош вазири Виктор Орбан билан учрашувида олий даражада эришилган келишувларга мувофиқ амалий ҳамкорликни кенгайтириш ва икки томонлама стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлаш масалалари атрофлича кўриб чиқилди.
Фаол ишбилармонлик алоқалари самарали натижалар бераётгани мамнуният билан қайд этилди.
Саноат, кимё тармоғи, фармацевтика, банк-молия, транспорт ҳамда логистика соҳаларида ва бошқа устувор йўналишларда қўшма инвестиция лойиҳаларини илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди. Бизнес ташаббусларини молиявий қўллаб-қувватлаш бўйича механизмлар яратиш ишларини тезлаштиришга келишиб олинди.
Гуманитар алмашинув дастурларини, энг аввало, таълим, маданият ва кинематография соҳаларида фаол давом эттириш муҳимлиги таъкидланди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Туркий давлатлар ташкилоти саммитининг тадбирларга бой дастури доирасидаги иккинчи учрашувини Озарбайжон Президенти Илҳом Алиев билан ўтказди.
Учрашувда давлатларимиз ўртасидаги савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар алоқаларнинг кенгайиб бораётгани ўзбек ва озар халқларининг азалий дўстлик алоқаларини янада мустаҳкамлашга хизмат қилаётгани таъкидланди.
Икки мамлакат етакчилари автомобиль саноати, қишлоқ хўжалиги, энергетика, кимё ва нефть-кимё тармоқларида ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг аниқ лойиҳаларини тезлаштиришга интилишларини билдирдилар.
Президент Шавкат Мирзиёев Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдоған билан ҳам учрашув ўтказди.
Икки давлат раҳбарлари яқин ва ўрта муддатли истиқболда иқтисодий ва инвестициявий шерикликда амалга ошириладиган янги лойиҳалар, саноат кооперацияси дастурларини тезлаштириш, ўзаро маҳсулот етказиб бериш ортишида самарали транспорт-логистика тизимини таъминлаш масалаларини муҳокама қилдилар.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармони билан Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған «Олий даражали Имом Бухорий» ордени билан мукофотланди.
Туркий давлатларнинг Самарқанд саммити доирасида мазкур мукофотни топшириш маросими бўлди.
Таъкидлаш жоизки, икки мамлакат раҳбарининг ҳам Имом Бухорий ҳазратларига ҳурмати жуда юқори. Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан аллома мақбараси ёнида Имом Бухорий халқаро илмий-тадқиқот маркази ва Ҳадис мактаби ташкил этилган. Давлатимиз раҳбари бу ҳақда 2017 йили Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеяси сессиясида айтганида, Туркия Президенти «бу юксак минбардан Имом Бухорий ҳазратларининг мўътабар номи биринчи марта янгради» дея мамнун бўлган эди.
Бу йил Президентимиз таклифига кўра, Ўзбекистоннинг «Олий даражали Имом Бухорий» ордени таъсис этилди. Бу мукофот билан илм-маърифатни ривожлантириш, ислом олами мутафаккирлари меросини ўрганиш ва кенг тарғиб қилишдаги алоҳида хизматлари учун олимлар, тадқиқотчилар, адиблар, шунингдек, хорижий давлатлар ва ҳукуматлар раҳбарлари тақдирланади.
– Ушбу олий орден Сизнинг ислом маърифатини кенг ёйиш, дунë миқёсида мусулмонларнинг манфаатларини ҳимоя қилиш ва бирдамлигини таъминлаш, диний бағрикенгликни қарор топтириш, ёшларни эзгулик руҳида тарбиялаш йўлидаги улкан хизматларингизнинг муносиб эътирофидир, – деди Шавкат Мирзиёев маросимда.
Режеп Таййип Эрдоғанга мукофотни давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев топширди.
Туркия Президенти буюк муҳаддис номидаги орденни олишдан бениҳоят мамнун эканини билдирди.
– Ҳадис ва фиқҳ илмининг чўққиси бўлган Имом Бухорий номидаги бу қимматли мукофотни олишдан улкан шараф ва ғурур туяман. Шавкат Мирзиёевни илк таниган пайтларимдан буён Имом Бухорий меросидан намуналар келтириб сўзлагани учун менда қардошимга фарқли бир ҳурмат-муҳаббат пайдо бўлган. Унинг саъй-ҳаракатлари билан Самарқандда илм даргоҳлари қурилди, Туркия ва Ўзбекистон олимлари яқиндан ҳамкорлик қилмоқда. Бу орденни халқларимиз ўртасидаги азалий ва абадий қардошликнинг, ҳамма соҳада ривожланиб бораётган муносабатларимизнинг кучли рамзи сифатида қабул қиламан. Ўзим ва миллатим номидан бу юксак эътибор учун Ўзбекистон Президенти ва халқига чин қалбимдан миннатдорлик билдираман, – деди Режеп Таййип Эрдоған.
Кечки пайт Туркий давлатлар етакчилари “Буюк ипак йўли” халқаро туризм марказидаги “Боқий шаҳар” мажмуасига ташриф буюрди.
Бу ерда олий мартабали меҳмонларнинг ташрифи шарафига Ўзбекистон Республикаси Президенти номидан қабул маросими ўтказилди.
Самимий мулоқотда Самарқанд туркий тамаддуннинг қадимий бешикларидан бири бўлгани, бугун халқаро форумлар марказига айланиб бораётгани таъкидланди.
Туркий миллатларнинг қадим маданияти, умумий анъана ва қадриятларини ўзида мужассам этган концерт дастури намойиш этилди.
Туркий давлатлар ташкилоти саммити доирасидаги асосий тадбирлар 11 ноябрь куни бўлиб ўтади.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг ташаббуси билан “Туркий цивилизациянинг янги даври: умумий тараққиёт ва фаровонлик сари” шиори остида ўтказилаётган саммит кун тартибидан иқтисодиёт, савдо, инвестициялар, транспорт, инновациялар, экология, туризм, маданий-гуманитар ва бошқа соҳаларда ўзаро манфаатли ҳамда кўп қиррали ҳамкорликни янада ривожлантириш, Ташкилот фаолиятини такомиллаштириш масалалари ўрин олган.
Саммит доирасида ўндан ортиқ ҳужжат имзоланиши режалаштирилган. Хусусан, унинг асосий ҳужжати – Самарқанд декларациясини қабул қилиш кутилмоқда. Унда минтақавий барқарорлик, хавфсизлик ва иқтисодий ривожланишни таъминлаш, транспорт алоқаларини мустаҳкамлаш, шунингдек, маданий мулоқотни чуқурлаштириш бўйича қўшма ёндашувлар белгилаб берилган.
Кеча Саммит тадбирлари доирасида Туркий давлатлар ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгаши йиғилиши, Ўзбекистон – Венгрия бизнес-форуми бўлиб ўтди.

В городе Самарканде проводится заседание глав стран-участниц Организации тюркских государств.
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева для участия в заседании в Самарканд прибыли Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган, Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров и Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан.
Также в саммите примет участие Председатель Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов.
В рамках программы саммита Организации тюркских государств 10 ноября Президент Шавкат Мирзиёев провел двусторонние встречи с лидерами государств-членов организации.
На встрече Шавката Мирзиёева с Премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном были предметно рассмотрены вопросы расширения практического сотрудничества и укрепления двусторонних отношений стратегического партнерства в соответствии с договоренностями на высшем уровне.
С удовлетворением отмечены плодотворные результаты активных деловых контактов.
Особое внимание было уделено продвижению совместных инвестиционных проектов кооперации в области промышленности, химической отрасли, транспорта и логистики, а также фармацевтике, банковско-финансовом секторе и других приоритетных направлениях. Достигнута договоренность об ускорении создания механизмов финансовой поддержки бизнес-инициатив.
В рамках насыщенной программы мероприятий саммита Организации тюркских государств вторую встречу Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев провел с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
На встрече отмечалось, что расширяющиеся торгово-экономические, культурно-гуманитарные связи между нашими странами служат дальнейшему укреплению древних дружеских связей узбекского и азербайджанского народов.
Лидеры двух стран выразили стремление к ускорению конкретных проектов взаимовыгодного сотрудничества в автомобильной промышленности, сельском хозяйстве, энергетической, химической и нефтехимической отраслях.
Президент Шавкат Мирзиёев провел встречу с Президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Главы двух государств обсудили новые проекты, которые будут реализованы при экономическом и инвестиционном партнерстве в ближайшей и средней перспективе, вопросы ускорения программ промышленной кооперации, обеспечения транспортно-логистической системы во взаимной отправке и доставке продукции.
Указом Президента Республики Узбекистан Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган награжден орденом «Олий Даражали Имом Бухорий».
Церемония вручения награды состоялась в рамках Самаркандского саммита тюркских государств.
Следует отметить, что лидеры двух стран питают огромное уважение к Имаму Бухари. По инициативе Президента Узбекистана рядом с мавзолеем ученого созданы Международный научно-исследовательский центр Имама Бухари и Научная школа хадиса. Когда глава нашего государства объявил об этом на сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций в 2017 году, Президент Турции с удовлетворением отметил, что почтенное имя великого Имама Бухари впервые прозвучало со столь высокой трибуны.
В текущем году по предложению Президента нашей страны был учрежден орден «Олий Даражали Имом Бухорий». Им награждаются улемы, исследователи, писатели, а также главы иностранных государств и правительств за особые заслуги в развитии науки и просветительства, изучении и широком продвижении наследия мыслителей исламского мира.
— Эта высшая награда является достойным признанием Ваших больших заслуг в деле широкого распространения исламского просвещения, защиты интересов мусульман во всем мире, обеспечения единства и благополучия нашей уммы, утверждения религиозной толерантности, воспитания молодежи в духе благих идей, — сказал Шавкат Мирзиёев, обращаясь к турецкому коллеге.
Шавкат Мирзиёев торжественно вручил орден Реджепу Тайипу Эрдогану.
Президент Турции отметил, что бесконечно рад получить орден, названный именем великого собирателя хадисов.
— Для меня огромная честь и гордость получить эту ценную награду имени Имама Бухари, который является вершиной науки хадиса и исламского права. С первой встречи с Шавкатом Мирзиёевым, когда он процитировал наследие Имама Бухари, у меня сложились особое уважение и теплое отношение к моему дорогому брату. Его усилиями в Самарканде построены научные центры, тесно сотрудничают ученые Турции и Узбекистана. Я принимаю этот орден как сильный символ давнего и вечного братства наших народов, наших развивающихся во всех сферах отношений. От себя лично и от имени своего народа искренне благодарю Президента и народ Узбекистана за это высокое внимание, — сказал Реджеп Тайип Эрдоган.
Вечером лидеры тюркских государств посетили комплекс «Вечный город» в Международном туристическом центре «Великий шелковый путь».
Здесь в честь высоких гостей был устроен официальный прием от имени Президента Республики Узбекистан.
В ходе искренней беседы лидеры отметили роль Самарканда как одной из древних колыбелей тюркской цивилизации, а также современного центра международных форумов.
Состоялась концертная программа, в которой нашли воплощение богатая культура и общие ценности тюркских народов.
Основные мероприятия саммита Организации тюркских государств пройдут 11 ноября.
В повестку дня саммита, проводимого по инициативе Президента Шавката Мирзиёева под девизом «Новая эпоха тюркской цивилизации: на пути к общему развитию и благополучию», включены вопросы дальнейшего развития взаимовыгодного и многогранного сотрудничества в сферах экономики, торговли, инвестиций, транспорта, инноваций, экологии, туризма, культурно-гуманитарной и других сферах, совершенствование деятельности организации.
В рамках саммита запланировано подписание более десяти документов. В частности, ожидается принятие основного документа – Самаркандской декларации. Документом намечены обеспечение региональной стабильности, безопасности и устойчивого экономического развития, укрепление транспортных связей, а также совместные подходы к углублению культурного диалога.
Вчера в рамках мероприятий саммита состоялись заседание Совета министров иностранных дел Организации тюркских государств, узбекско-венгерский бизнес-форум.