Бухоро: янги марралар сари дадил қадамлар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари, иқтисодий-ижтимоий ислоҳотларнинг бориши билан танишиш мақсадида 16 февраль куни Бухоро вилоятига ташриф буюрди.
Давлатимиз раҳбари 2017 йил 10-11 март кунлари вилоятга ташрифи чоғида барча соҳаларни ривожлантириш бўйича кенг кўламли режаларни белгилаб берган эди. Ушбу топшириқлар ижроси доирасида улкан ишлар амалга оширилди. Янги саноат корхоналари, тадбиркорлик субъектлари ташкил этилди. Маҳаллийлаштириш даражаси ва экспорт ҳажми ошди. Транспорт ва сервис инфратузилмаси ривожланиб, сайёҳлар оқими кўпайди. Қишлоқ хўжалигида фойдаланилмаган имкониятлар ишга солинди. Янги уй-жойлар, ижтимоий объектлар бунёд этилди.
Шавкат Мирзиёев Бухоро вилоятига ташрифини Баҳоуддин Нақшбанд мажмуаси зиёратидан бошлади.
Юртимиз қадимий қадамжоларга бой. Бу заминда буюк алломалар, диний ва дунёвий илм эгалари яшаб, ижод қилган. Президентимиз томонидан миллий маданий меросимизни асраб-авайлаш, ривожлантириш, юртимиздаги тарихий обида ва ёдгорликларни тиклаш, ўрганиш ва келажак авлодларга етказиш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
b3a3053a-f8fc-7de4-88ba-a054a77d7dbf.jpg
Давлатимиз раҳбари 2017 йил 10 март куни Баҳоуддин Нақшбанд мажмуасида бўлиб, бу ерни янада обод масканга айлантириш, зиёратчилар учун зарур шароитлар яратиш борасида мутасаддиларга тегишли кўрсатмалар берган эди.
Президентимиз ўтган вақт мобайнида қилинган ишларни кўздан кечирди.
Таомилга биноан ўтганлар руҳига Қуръон тиловат қилинди.
Президентимизнинг 2017 йил 11 июлдаги «Абдухолиқ Ғиждувоний таваллудининг 915 йиллигини ва Баҳоуддин Нақшбанд таваллудининг 700 йиллигини нишонлашга тайёргарлик кўриш ҳамда уни ўтказиш тўғрисида»ги фармойиши ижроси юзасидан тизимли ишлар олиб борилмоқда. Шавкат Мирзиёевга мазкур саналар муносабати билан амалга ошириладиган маънавий-маърифий, илмий-амалий тадбирларни ташкил этиш бўйича «йўл харитаси» ҳақида маълумот берилди.
Давлатимиз раҳбари мазкур тадбирларни юқори савияда ўтказиш, бунинг учун барча манбалардан фойдаланиш лозимлигини таъкидлади.
Баҳоуддин Нақшбанд, Абдухолиқ Ғиждувоний, Ориф Ревгарий, Али Ромитаний, Бобойи Самосий, Маҳмуд Фағнавий, Саййид Амир Кулол каби меъморий мажмуаларни ўз ичига олган етти пир зиёратгоҳи нафақат юртдошларимиз, балки бутун дунё мусулмонлари учун табаррук масканлар ҳисобланади.
Президентимизга мазкур мажмуаларни реконструкция қилиш ва янги сайёҳлик йўналишларини очиш бўйича қилинадиган ишлар ҳақида маълумот берилди. Унга мувофиқ, бу мажмуалар қайта таъмирланиб, қўшимча бино ва иншоотлар қурилади. Атрофи ободонлаштирилиб, меҳмонхона, чойхона, савдо мажмуалари, автотураргоҳлар барпо этилади.
Мазкур мажмуалар ўртасидаги умумий масофа 122 километр. Шавкат Мирзиёев мажмуалар орасидаги йўллар бўйида замонавий инфратузилма ташкил қилиш бўйича кўрсатма берди. Бухоро давлат университети ҳузурида Бухоро тарихини ўқитадиган махсус факультет очиш кераклигини таъкидлади.
– Етти пир ётган қадамжолар орасидаги йўллар бўйида улар ҳақидаги маълумотлар акс этсин. Зиёратга келганлар кенг маълумотга эга бўлсин. Бунинг учун кадрлар тайёрлашга эътибор бериш керак, – деди Президентимиз.
Давлатимиз раҳбари ташриф давомида Бухоро туманидаги «Бухоро балиқ саноат» масъулияти чекланган жамиятида бўлди.
Мамлакатимизда аҳолининг балиқ маҳсулотларига эҳтиёжини таъминлаш, тармоқда иқтисодий ислоҳотларни чуқурлаштириш, мазкур соҳада фаолият юритаётган хўжаликлар моддий-техник базасини мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Кейинги йилларда озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, жумладан, сифатли балиқ маҳсулотлари етиштириш ҳажмини ошириш бўйича бир қанча дастурий чора-тадбирлар ишлаб чиқилди. Хусусан, Президентимизнинг 2017 йил 1 майдаги “Балиқчилик тармоғини бошқариш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилиниб, «Ўзбекбалиқсаноат” уюшмаси ташкил этилди. Уюшма томонидан табиий ва сунъий сув ҳавзаларини балиқлантириш учун қимматли балиқ турларини кўпайтиришни йўлга қўйишда балиқчилик тармоғи ташкилотларига кўмаклашиш, личинка етиштириш бўйича янги инкубация цехлари ташкил этиш, балиқ чавоғи етиштириш ҳажмини кўпайтириш, чавоқ ҳовузларини модернизация қилиш ва кенгайтириш бўйича қатор ишлар амалга оширилди.
«Бухоро балиқ саноат» масъулияти чекланган жамиятида ҳам бу борада ибратли ишлар қилинмоқда. Бу ерда балиқни қайта ишлаш, дудлаш, балиқ озуқаси ишлаб чиқариш, инкубация цехи ва ёпиқ сув айланма тизими ишга туширилган.
Умумий майдони 90 гектар бўлган хўжаликда 40 гектарлик сув ҳавзаси бўлиб, янги лойиҳага кўра, қолган 50 гектари реконструкция қилинади.
Президентимиз балиқчилик хўжалигида амалга оширилаётган ишлар билан танишди.
– Балиқ етиштириш ҳажмини оширишимиз керак, – деди Шавкат Мирзиёев. – Айни пайтда аҳолининг балиқ ва балиқ маҳсулотларига бўлган талабини қондира олаётганимиз йўқ. Бу каби хўжаликларни Бухоронинг ҳар бир туманида ташкил қилиш зарур.
Давлатимиз раҳбари Бухоро туманига ташрифи давомида бир қатор иқтисодий лойиҳалар билан ҳам танишди.
Маълумотларга кўра, собиқ “Бухоротекс” АЖ негизида пахта толасидан компакт ип-калава ишлаб чиқариш бўйича “Indorama Bukhara Textile” хусусий корхонасини ташкил этиш лойиҳаси икки босқичда амалга оширилади. Биринчи босқичда 60 миллион, иккинчи босқичда 55 миллион доллар миқдоридаги инвестиция киритиладиган корхона замонавий технологиялар билан жиҳозланади. Бу 650 кишининг бандлигини таъминлаш имконини беради.
Президентимизга Бухоро вилоятида мавжуд яйловлардан самарали фойдаланиш тўғрисида ҳам маълумот берилди. Ушбу маълумот ўз-ўзидан вилоятда қоракўлчиликни ривожлантириш лойиҳасига уланди. Вилоятда азалдан қоракўлчилик ривожланган. Лекин сўнгги йилларда соҳага етарлича эътибор берилмагани сабабли қоракўл тери ишлаб чиқариш кескин пасайди. Соҳадаги мавжуд муаммолар ҳақида батафсил маълумот берилар экан, илмий ёндашувнинг йўқлиги боис қўйларнинг насли бузилгани қайд этиб ўтилди. Бундан ташқари, яйловларнинг қисқариши, суғориш тизимларидаги камчиликлар, зарур техника воситалари йўқлиги асосий омиллар сифатида санаб ўтилди.
Давлатимиз раҳбари муаммоларнинг ечими билан қизиқди. Мутахассислар қоракўлчиликни ривожлантириш бўйича ўз таклифларини айтди.
Шавкат Мирзиёев айни пайтда фаолият юритаётган хўжаликлар, олимлар, селекционерларни қўллаб-қувватлаш бўйича соҳа раҳбарларига тегишли кўрсатмалар берди.
Шу ерда “Komteks pposh” МЧЖ томонидан қўй жунини саноат усулида қайта ишлаш кластери тақдимоти бўлиб ўтди. Лойиҳа қиймати 24 миллиард сўм бўлиб, йилига 1500 тонна тозаланган жун, 425 тонна тайёр ип-калава, 100 минг дона одеял ишлаб чиқаришни кўзда тутади.
Шунингдек, 2018 йилда вилоятда амалга ошириладиган паррандачилик лойиҳалари тўғрисидаги маълумот тақдим қилинди. Бу йўналишда 32 та лойиҳа амалга оширилиб, 252 иш ўрни яратилади.
Лойиҳалар асосан қишлоқ хўжалигини ривожлантиришга қаратилган бўлиб, истиқболли мақсадларни ўзида акс эттиргани билан аҳамиятлидир. Пилла етиштириш, асаларичилик, наслли эчки боқишга ихтисослашган эчкичилик комплекси, замонавий иссиқхоналар, агросаноат логистикаси ва савдо логистикаси марказлари ташкил этиш лойиҳалари асосий эътиборда бўлди.
Лойиҳа ташаббускорлари ўз режалари ҳақида батафсил сўзлади. Ўз навбатида, давлатимиз раҳбари уларни қийнаётган муаммолар билан қизиқди.
Ғиждувон туманида тут баргидан чой тайёрлаш лойиҳаси Президентимиз эътиборини тортди. Бундай чойнинг афзалликлари унда кофеин ва танин моддаси йўқлигидадир.
– Бу энг самарали ишлаб чиқариш лойиҳаси бўлади, – деди Шавкат Мирзиёев. – Сабаби, унинг ноёблиги ва инсон саломатлиги учун ғоят фойдалилигидир.
Лойиҳа бўйича ишлар бошлаб юборилган. Маҳсулот 2019 йилдан экспортга чиқарилиши мўлжалланмоқда.
Цистанхе ва исириқ етиштиришга алоҳида эътибор берилгани вилоятда ўзига хос янгилик бўлди. Цистанхе илдизи доривор ҳисобланиб, хавфли ўсма касалликларининг олдини олади. Шамоллашга қарши, иммунитетни оширувчи хусусиятга эга. Япониялик олимларнинг таъкидлашича, бу ўсимлик женьшендан беш баробар самарали ҳисобланади. Ҳозирги вақтда Қозоғистон Марказий Осиёда бу ўсимликни экспорт қилувчи ягона давлат бўлиб, йилига 100-150 тоннагача хорижга сотади. Янги лойиҳада мазкур ўсимликни етиштириш ва қайта ишлаш кўзда тутилган. 3 минг гектар ерда шундай ўсимлик етиштириш 400 кишининг бандлигини таъминлайди.
Бундан ташқари, давлатимиз раҳбарига 2018-2020 йилларда вилоятда ирригация-мелиорация тадбирларини амалга ошириш дастури, Бухоро шаҳрида реконструкция қилинаётган каналлар ҳақида маълумот берилди.
Президентимизнинг 2017 йил 1 июндаги “Ўзбекистон Республикаси Давлат ветеринария қўмитаси фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорини Бухоро вилоятида бажариш чоралари тўғрисида ҳам сўзлаб берилди. Жумладан, аҳолига сифатли гўшт етказиб бериш, чорвачиликда қўлланиладиган вакцина ва антибиотиклар, ҳайвонларни сотиш, сотиб олиш ва ўзаро айирбошлашда соғлом ва ишончли муҳит яратиш масалалари хусусида фикр алмашилди.
Шавкат Мирзиёев лойиҳаларни ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш бўйича мутасаддиларга тегишли кўрсатмалар берди.
Мамлакатимизда мактабгача таълим тизимини такомиллаштириш, болаларни мактабга сифатли тайёрлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Шавкат Мирзиёев ҳудудларга ташрифи давомида бундай муассасаларда бўлиб, муаммоларни ўз вақтида ҳал этиш юзасидан тегишли топшириқлар беради.
Президентимизнинг 2016 йил 29 декабрдаги “2017-2021 йилларда мактабгача таълим тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ижроси доирасида мамлакатимизда бундай муассасалар моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, янги боғчалар қуриш ишлари амалга оширилмоқда.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 30 сентябрдаги «Мактабгача таълим тизими бошқарувини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармони билан эса Мактабгача таълим вазирлиги ташкил этилди. Янги вазирликнинг асосий вазифалари босқичма-босқич барча болаларни мактабгача таълим тизимига қамраб олиш, юртимизда ўзаро рақобат қилувчи давлат ва нодавлат МТМлари тармоғини яратиш, мактабгача таълим ва болаларни тарбиялашнинг муқобил шаклларини амалиётга жорий этишдан иборат.
Мазкур ҳужжатлар ижроси юзасидан Бухоро вилоятида ҳам кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Айни пайтда вилоятда 343 мактабгача таълим муассасаси мавжуд бўлиб, уларнинг 7 таси нодавлат, 1 таси ички ишлар бошқармаси тасарруфида. Уларда 46 мингдан зиёд, яъни вилоятдаги болаларнинг 35,1 фоизи таълим-тарбия олмоқда.
Бухоро шаҳридаги 54-мактабгача таълим муассасаси 280 ўринга мўлжалланган. Боғча биноси ўтган йили капитал реконструкция қилиниб, замонавий жиҳозланди. Бу ерда 31 нафар педагог ва тарбиячи фаолият кўрсатади.
Президентимизга боғчада тажриба тариқасида ташкил этилган қисқа муддатли бошланғич ривожлантириш маркази фаолияти ҳақида маълумот берилди. Янги тизимнинг афзаллиги қисқа муддатли гуруҳларда болаларга мантиқ, ментал арифметика, инглиз тили, амалий ва тасвирий санъат турлари интерфаол усулларда ўргатилади. Марказ ҳудуддаги боғчага қамраб олинмаган болаларни мактабга тайёрлашда муҳим аҳамият касб этади.
– Мактабгача таълимга бежиз бунчалик эътибор қаратаётганимиз йўқ, – деди Шавкат Мирзиёев. – Болалар айни боғча ёшида билимни тез ва осон ўзлаштиради, бир умрга эслаб қолади. Шунинг учун ушбу тизим ривожи билан боғлиқ масалалар доим диққатимиз марказида бўлиши керак.
Президентимиз мазкур муассасани вилоятдаги боғчалар учун методик тажриба алмашиш марказига айлантириш, соҳани етук мутахассислар билан таъминлаш, хусусан, педагогика коллежини тугатган ёшларни қайта тайёрлов курсларига юбориб, уларни МТМларга ишга жойлаштириш юзасидан топшириқлар берди.
Шавкат Мирзиёев Бухоро шаҳрининг тарихий қисмида вилоятда туризм соҳасини янада ривожлантириш концепцияси асосида амалга оширилаётган ишлар билан танишди.
Бухоро ўзининг бетакрор тарихий обидалари, осори-атиқалари, асрлар оша давом этиб келаётган миллий ҳунармандлик анъаналари билан юртимиз туристик жозибадорлигини оширишда улкан салоҳиятга эга.
Вилоятда 2018 йилда туризмни янада ривожлантириш концепциясига мувофиқ, 61 лойиҳани ҳаётга татбиқ этиш кўзда тутилган. Жумладан, 32 меҳмонхона, 12 мотел, 10 истироҳат боғи барпо этилиб, “Бухоро Палас”, “Варахша” ва “Зарафшон” меҳмонхоналари реконструкция қилинади. Бундан ташқари, туризм бўйича халқаро ва миллий ташкилотлар билан ҳамкорликни кенгайтириш, ресторанлар қуриш, сайёҳларга хизмат кўрсатувчи транспорт воситалари харид қилиш, маданий мерос объектларини тадбиркорларга ижарага бериш, ҳаво шарида саёҳатни ташкил қилиш, Ғиждувон, Шофиркон, Вобкент ва Жондор туманларида қишлоқ туризмини йўлга қўйиш режалаштирилган.
Ушбу лойиҳалар ижроси натижасида вилоятга келаётган хорижий ва маҳаллий сайёҳлар оқимини сезиларли даражада кўпайтиришга эришиш мумкин. Тармоқда хизматлар экспорти ҳажми ортиб, кўплаб янги иш ўринлари ташкил этиш имконияти пайдо бўлади.
Давлатимиз раҳбари вилоятга ўтган йилги ташрифи чоғида Бухоро шаҳрининг сайёҳлик инфратузилмасини янада ривожлантириш мақсадида унинг тарихий қисмида ҳунармандлар мавзеси қуриш, Ҳақиқат ва Хўжа Нуробод кўчаларини кенгайтириб сайлгоҳга айлантириш, Пойи Калон ва Мир Араб мадрасаларини қайта таъмирлаш бўйича топшириқлар берган эди.
Шунга мувофиқ, Ҳақиқат кўчаси кенгайтирилиб, 1,5 метр қалинликдаги тупроқ қатлами олиб ташланди, тарихий обидалар атрофи очилди. Кўча бўйлаб биринчи қаватида дўкон ва устахоналар бўлган, иккинчи қаватида ҳунармандлар оилалари яшайдиган уйлар қуришга киришилди. Натижада кўча шаҳарнинг тарихий қисмига монанд сайлгоҳга айланиб бормоқда. Вилоятга келаётган сайёҳлар бу ерга ҳам ташриф буюриб, уста-ҳунармандлар иши билан танишмоқда, ипак гиламлар, кашталар, зарбоф тўнлар, турли кийим-кечак, уй-рўзғор буюмлари, сувенирлар харид қилиб, Бухоронинг қадимий довруғини дунёга янада кенг ёйишга муносиб ҳисса қўшмоқда.
Жорий йилда Пойи Калон мажмуасидаги тарихий обидаларни таъмирдан чиқариш бўйича лойиҳалар ишлаб чиқилди. Хўжа Нуробод кўчасида жойлашган Абдулазизхон ва Улуғбек мадрасаларида таъмирлаш ва тиклаш ишлари амалга оширилади. Арк қўрғони мажмуаси атрофи ободонлаштирилиб, унинг ичкарисидаги бино ва иншоотлар таъмирланади. Мир Араб мадрасасини қайта тиклаш ва унинг янги ўқув биносини қуриш ишлари олиб борилади. Шу кўчанинг ўзида ҳунармандлар растаси қурилади.
Шавкат Мирзиёев эски шаҳар қисмининг туризм инфратузилмасини ривожлантириш дастурлари билан танишар экан, ушбу ҳудуд том маънода Бухоронинг юраги бўлиши кераклигини таъкидлади.
Давлатимиз раҳбарига шаҳарнинг тарихий қисмидаги маданий мерос объектларини таъмирлаш ва тиклаш, улардан самарали фойдаланиш, тарихий обидаларни қамраб олган Бухоро шаҳар кичик ҳалқа йўли ҳамда пиёдалар йўлаклари қуриш, муҳандислик-коммуникация тармоқларини реконструкция қилиш, Ташқи иқтисодий фаолият миллий банки томонидан мамлакатимизда замонавий кинотеатрлар тармоғини барпо этиш лойиҳалари ҳақида маълумот берилди.
Президентимиз ҳар бир лойиҳа юзасидан ўз таклиф ва тавсияларини берди. Мир Араб мадрасаси бино ва иншоотлари, туристларга хизмат кўрсатувчи автоуловлар, инфратузилма объектларини кўздан кечирди.
Шу куни Пешку тумани ҳокимлигида вилоят фаоллари иштирокида йиғилиш бўлиб ўтди. Унда Бухоро вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳоли турмуш даражасини янада ошириш, тинчлик ва осойишталикни мустаҳкамлаш, ёшлар тарбияси ва уларни иш билан таъминлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Давлатимиз раҳбарининг Бухоро вилоятига ташрифи давомида кўздан кечирилган истиқболли лойиҳалар, бўлиб ўтган учрашув ва суҳбатлар Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йилида янги марралар сари дадил қадамлар қўйилиб, аҳоли фаровонлигини оширишда муҳим ютуқлар қўлга киритилаётганининг яна бир ёрқин тасдиғи бўлди.

Бухара: уверенной поступью – к новым рубежам
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с реализуемой на местах созидательной работой, ходом социально-экономических реформ 16 февраля прибыл в Бухарскую область.
Глава нашего государства во время поездки в область 10-11 марта 2017 года наметил масштабные планы по развитию всех сфер. В соответствии с этими поручениями проделана огромная работа. Созданы новые промышленные предприятия, субъекты предпринимательства. Выросли уровень локализации и объем экспорта. Развиваются транспортная и сервисная инфраструктуры, увеличился поток туристов. В сельском хозяйстве задействованы неиспользованные возможности. Построены новые жилые дома, социальные объекты.
Шавкат Мирзиёев начал поездку в Бухарскую область с посещения мавзолея Бахауддина Накшбанда.
Наша страна богата на исторические памятники и места паломничества, благодатная земля взрастила многих великих ученых, религиозных и светских деятелей. Под руководством Президента нашей страны осуществляется широкомасштабная работа по сохранению и развитию национального культурного наследия, реставрации, изучению и сохранению для будущих поколений исторических памятников.
b3a3053a-f8fc-7de4-88ba-a054a77d7dbf.jpg
Президент ознакомился с работой, проделанной за минувший период.
В соответствии с распоряжением Президента о подготовке к 915-летию со дня рождения Абдухалика Гиждувани и 700-летию со дня рождения Бахауддина Накшбанда от 11 июля 2017 года осуществляется последовательная работа. Главе государства была представлена информация о «дорожной карте» духовно-просветительских, научно-практических мероприятий в связи с этими юбилеями.
Места упокоения семи духовных наставников – Бахауддина Накшбанда, Абдухалика Гиждувани, Арифа Ревгари, Али Ромитани, Бабаи Самоси, Махмуда Фагнави, Саида Амира Кулала почитаются не только нашими соотечественниками, но и мусульманами всего мира.
Главе государства рассказали о планах по реконструкции этих комплексов и открытию новых туристских маршрутов. Так, намечено отреставрировать мавзолеи, благоустроить их территории, построить гостиницы, чайханы, торговые комплексы и автостоянки.
Расстояние между этими комплексами составляет 122 километра. Шавкат Мирзиёев поручил организовать современную инфраструктуру вдоль дорог, связывающих мавзолеи. Была указана необходимость организации специального факультета по изучению истории Бухары в Бухарском государственном университете.
— Вдоль дорог, связывающих мавзолеи семи духовных наставников, необходимо установить стенды с информацией, рассказывающей об их жизни и деятельности паломникам. Для этого необходимо уделить внимание подготовке кадров, — подчеркнул Президент.
Глава государства посетил общество с ограниченной ответственностью «Бухоро балик саноат» Бухарского района.
В нашей стране особое внимание уделяется вопросам удовлетворения потребности населения в рыбной продукции, углубления экономических реформ в отрасли, укрепления материально-технической базы рыбоводческих хозяйств.
В последние годы в стране разработан ряд программных мер по обеспечению продовольственной безопасности, в том числе увеличению объемов заготовки качественной рыбной продукции. В частности, в соответствии с постановлением Президента «О мерах по совершенствованию системы управления рыбной отраслью» от 1 мая 2017 года образована ассоциация «Узбекбаликсаноат». За минувший период ассоциацией проведена работа по содействию предприятиям рыбной отрасли в организации воспроизводства ценных видов рыб для дальнейшего зарыбления естественных и искусственных водоемов, созданию новых инкубационных цехов для мальков, увеличению объемов производства молоди рыб, модернизации и расширению действующих прудов по выращиванию рыбопосадочного материала.
В ООО «Бухоро балик саноат» осуществляется весомая работа в этом направлении. Введены в строй цеха по переработке, копчению рыбы, производству корма, инкубационный цех и замкнутая система водообращения. Хозяйство общей площадью 90 гектаров имеет 40 гектаров водоемов, согласно новому проекту 50 гектаров будут реконструированы.
Президент ознакомился с деятельностью хозяйства.
— Мы должны увеличить объемы заготовки рыбы, — отметил Шавкат Мирзиёев. — В настоящее время потребность населения в рыбе и рыбной продукции не покрывается полностью. Подобные хозяйства необходимо организовать в каждом регионе Бухарской области.
Глава государства в Бухарском районе ознакомился с рядом экономических проектов.
Так, будет реализован проект по созданию на базе бывшего АО «Бухоротекс» частного предприятия «Indorama Bukhara Textile», специализирующегося на выпуске компактной пряжи из хлопкового волокна. С привлечением 60 миллионов долларов на первом и 55 миллионов долларов на втором этапе предприятие будет оснащено современными технологиями и обеспечит занятость 650 человек.
Шавкат Мирзиёев также был проинформирован об эффективном использовании пастбищ региона. Данный проект увязан с планами по развитию каракулеводства, которое издревле практиковалось в Бухарской области. В последние годы из-за недостаточного внимания к данной отрасли заготовка каракуля резко снизилась. Говоря о существующих в сфере проблемах, специалисты отметили ухудшение породы каракулевых овец вследствие отсутствия научного подхода. В числе основных факторов указаны также сокращение пастбищ, недостатки в системе орошения, отсутствие необходимых технических средств.
Президент поинтересовался планами по решению этих проблем. Специалисты выдвинули предложения по развитию каракулеводства.
Шавкат Мирзиёев дал руководителям отрасли соответствующие поручения по поддержке действующих хозяйств, ученых и селекционеров.
Здесь же состоялась презентация проекта ООО “Komteks pposh” по созданию кластера по промышленной переработке овечьей шерсти. Стоимость проекта – 24 миллиарда сумов, планируется наладить производство в год 1,5 тысячи тонн очищенной шерсти, 425 тонн готовой пряжи и 100 тысяч штук одеял.
Представлены также проекты по развитию в области в 2018 году птицеводства. В этом направлении планируется реализовать 32 проекта и создать 252 рабочих места.
Представленные по развитию сельского хозяйства проекты также касаются шелководства, пчеловодства, козоводства, создания современных теплиц, центров агропромышленной и торговой логистики.
Инициаторы проектов подробно рассказали о них. Глава государства поинтересовался волнующими их проблемами.
Внимание Президента привлек проект по производству чая из листьев тутовника в Гиждуванском районе. Преимущество такого чая – низкое содержание в нем кофеина и танина.
— Это будет один из самых эффективных проектов, — сказал Шавкат Мирзиёев. — Его уникальность в том, что он нацелен на создание продукции, полезной для здоровья человека.
Работа по реализации этих планов уже начата. В 2019 году предусматривается наладить экспорт продукции.
Своеобразным новшеством для области является выращивание цистанхе и гармалы. Корень цистанхе обладает лечебными свойствами, используется в профилактике опухолевых заболеваний, в качестве противопростудного, иммуноукрепляющего средства. Как отмечают японские ученые, данное растение в пять раз эффективнее женьшеня. В настоящее время единственным его экспортером в Центральной Азии является Казахстан, который экспортирует в год 100-150 тонн данного продукта. Представленный главе государства проект предусматривает выращивание и переработку цистанхе и гармалы на 3 тысячах гектаров площадей и обеспечение работой 400 человек.
Кроме того, состоялась презентация программы ирригационных и мелиоративных мероприятий в области на 2018-2020 годы, реконструкции каналов в Бухаре.
Было рассказано об исполнении в Бухарской области постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по организации деятельности Государственного комитета ветеринарии Республики Узбекистан» от 1 июня 2017 года. Обсуждены вопросы обеспечения населения качественным мясом, доставки вакцин и антибиотиков для животноводства, создания здоровой конкуренции в сфере реализации, закупки и обмена животных.
Шавкат Мирзиёев дал ответственным лицам соответствующие указания по своевременной и качественной реализации проектов.
В нашей стране вопросам развития системы дошкольного образования, качественной подготовки детей к школе уделяется постоянное внимание. Глава нашего государства в ходе своих поездок в регионы посещает дошкольные учреждения, дает поручения по своевременному устранению их проблем.
Указом главы государства «О мерах по коренному совершенствованию управления системой дошкольного образования» от 30 сентября 2017 года было организовано Министерство дошкольного образования. Основными задачами нового министерства являются поэтапный охват всех детей системой дошкольного образования, создание сети взаимно конкурирующих государственных и негосударственных детских садов, внедрение альтернативных форм дошкольного образования и воспитания детей.
Во исполнение этих документов в Бухарской области проводится масштабная работа. В настоящее время в регионе действуют 343 дошкольных образовательных учреждения, 7 из которых являются негосударственными, одно – подведомственное управлению внутренних дел. В них воспитываются более 46 тысяч мальчиков и девочек, то есть 35,1 процента всех детей области.
Детский сад №54 Бухары рассчитан на 280 детей. В прошлом году его здание было капитально отремонтировано и оснащено в соответствии с современными требованиями. Здесь трудится 31 педагог и воспитатель.
Глава государства ознакомился с созданными здесь условиями для детей, побеседовал с работниками детского сада.
— Мы не случайно уделяем дошкольному образованию столько внимания, — сказал Шавкат Мирзиёев. — Именно в детсадовском возрасте дети быстро и легко осваивают знания, запоминают их на всю жизнь. Поэтому вопросы, связанные с развитием этой системы, должны всегда находиться в центре нашего внимания.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проводимой работой в рамках концепции дальнейшего развития туризма в исторической части Бухары.
Этот город обладает огромным туристическим потенциалом благодаря своим историческим памятникам, передающимся из поколения в поколение традициям национального ремесленничества.
Концепция дальнейшего развития туризма в области предусматривает реализацию 61 проекта в 2018 году. В частности, будут построены 32 гостиницы, 12 мотелей, 10 парков, реконструированы гостиницы “Бухоро Палас”, “Варахша” и “Зарафшон”. Кроме того, намечено расширить сотрудничество с международными и отечественными организации в сфере туризма, закупить транспорт для обслуживания туристов, предоставить объекты культурного наследия в аренду предпринимателям, организовать путешествия на воздушных шарах, наладить сельский туризм в Гиждуванском, Шафирканском, Вабкентском и Джандарском районах.
Реализация этих проектов позволит значительно увеличить поток иностранных и внутренних туристов, увеличить объемы экспорта туристических услуг и создать множество новых рабочих мест.
Глава государства в ходе поездки в область в прошлом году поручил построить квартал ремесленников в исторической части города, отреставрировать медресе Пойи Калон и Мир Араб, расширить и превратить в бульвар улицы Хакикат и Хужа Нуробод.
В соответствии с этими поручениями улица Хакикат была расширена, вдоль нее начато строительство домов для семей ремесленников с магазинами и мастерскими на первом и квартирами на втором этаже. В результате улица гармонично сочетается с исторической частью города. Посещающие область туристы знакомятся здесь с работой ремесленников, приобретают ковры, вышитые изделия, золотошвейные халаты, различную одежду и утварь, сувениры, что в целом способствует приумножению славы Бухары как туристического центра.
Разработаны проекты по реставрации в текущем году исторических памятников в комплексе «Пойи Калон». Планируются ремонт и реставрация медресе Абдулазизхана и Улугбека на улице Хужа Нуробод. Будет благоустроена территория вокруг крепости Арк, намечено отремонтировать внутренние здания и сооружения. В планах также строительство нового учебного здания медресе Мир Араб и его восстановление. На этой же улице появятся торговые ряды ремесленников.
Знакомясь с программами по развитию туристической инфраструктуры старогородской части, Шавкат Мирзиёев отметил, что этот район должен стать во всех смыслах сердцем Бухары.
Главе государства представлены также проекты по ремонту и восстановлению, эффективному использованию объектов культурного наследия в исторической части города, строительству малой кольцевой дороги Бухары и пешеходных дорожек, реконструкции инженерно-коммуникационных сетей, а также проект Национального банка внешнеэкономической деятельности по строительству сети современных кинотеатров по стране.
Президент дал предложения и рекомендации по каждому из проектов. Осмотрел здания и сооружения медресе Мир Араб, обслуживающий туристов автотранспорт, объекты инфраструктуры.
В этот же день в хокимияте Пешкунского района состоялось совещание с участием актива области. На нем особое внимание было уделено вопросам социально-экономического развития Бухарской области, дальнейшего повышения уровня жизни населения, обеспечения мира и спокойствия, воспитания и трудоустройства молодежи.