Bugun, 1 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Respublikasi Birinchi Prezidenti – Elboshi Nursulton Nazarboyevning telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Nursulton Nazarboyev va qardosh Qozog‘iston xalqini Qozog‘iston Respublikasining Birinchi Prezidenti kuni bilan samimiy qutladi.
Elboshining zamonaviy Qozog‘istonni barpo etish va izchil rivojlantirish, mamlakatning xalqaro maydondagi nufuzini oshirishdagi tarixiy roli, shuningdek, Markaziy Osiyo mintaqasida do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini mustahkamlashga qo‘shgan katta hissasi alohida qayd etildi.
Ikki mamlakat yetakchilari O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi strategik sheriklik, o‘zaro ishonch va qo‘llab-quvvatlash prinsiplariga asoslangan ko‘p qirrali munosabatlarning bugungi darajasini yuqori baholadilar.
Avvalo savdo-iqtisodiy sohada kengayib borayotgan amaliy hamkorlik mamnuniyat bilan qayd etildi. Pandemiya oqibatlariga qaramay, savdo, sanoat, qishloq xo‘jaligi, transport va logistika, boshqa ustuvor yo‘nalishlarda yangi loyihalar amalga oshirilmoqda.
Koronavirus infeksiyasini barvaqt oldini olish va samarali davolash masalalarida sa’y-harakatlarni yaqindan muvofiqlashtirish davom etmoqda.
Madaniy-gumanitar almashinuvlar kengayib, hududlararo hamkorlik bo‘yicha qo‘shma loyihalar ustida ish olib borilmoqda.
Telefon orqali muloqot chog‘ida xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.

Сегодня, 1 декабря, состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Первым Президентом Республики Казахстан – Елбасы Нурсултаном Назарбаевым.
В начале беседы глава нашего государства сердечно поздравил Нурсултана Назарбаева и братский казахстанский народ с Днем Первого Президента Республики Казахстан.
Были особо подчеркнуты историческая роль Елбасы в становлении и динамичном развитии современного Казахстана, повышении авторитета страны на международной арене, а также большой вклад в укрепление отношений дружбы и добрососедства в регионе Центральной Азии.
Лидеры высоко оценили нынешний уровень узбекско-казахстанских многоплановых отношений, основанных на принципах стратегического партнерства, взаимного доверия и поддержки.
С удовлетворением отмечено расширяющееся практическое взаимодействие, прежде всего в торгово-экономической сфере.  Несмотря на последствия пандемии, реализуются новые проекты кооперации в области торговли, промышленности, сельского хозяйства, транспорта и логистики, в других приоритетных направлениях.
Продолжается тесная координация в вопросах раннего предупреждения и эффективного лечения коронавирусной инфекции.
Расширяется культурно-гуманитарный обмен, ведется работа над совместными проектами межрегионального сотрудничества.
В ходе телефонного разговора также состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки.
Беседа лидеров Узбекистана и Казахстана прошла в традиционно искренней, теплой и дружественной атмосфере.