Prezident Shavkat Mirziyoyev bugunning oʻzida Mirzaobod tumanida boʻlib, favqulodda holatdan talafot koʻrgan joylarda amalga oshirilayotgan ishlarni koʻzdan kechirdi.
Tumanning “Navbahor” mahallasi hududida 360 kvartirali 9 ta koʻp qavatli uy barpo etilishi rejalashtirilgan. Shuningdek, “Navbahor”, “Haqiqat” va “Yangiovul” mahallalarida jami 616 ta kottej taʼmirlanadi. Ushbu ishlarga Sirdaryo, Jizzax, Fargʻona, Namangan va Andijon viloyatlari quruvchilari biriktirilgan.
Mutasaddilar bilan suhbatda qurilish-taʼmirlash ishlarini sifatli bajarish kerakligi, mahalliy, energiya tejamkor va zamonaviy materiallardan foydalanish muhimligi taʼkidlandi.
Davlatimiz rahbari mirzaobodlik nuroniylar, mahalla faollari va xonadon egalari bilan uchrashdi.
Uy-joylar va infratuzilmani tiklash, elektr energiya, gaz, ichimlik suvi taʼminoti va yoʻllarni taʼmirlash boʻyicha zarur choralar koʻrilayotgani aytildi.
Uchrashuvda aholini nafaqat uy-joy bilan taʼminlash, balki korxonalar tashkil etib, ish oʻrinlari yaratish masalasiga ham alohida eʼtibor qaratildi.
Shu maqsad bilan qisqa vaqtda qiymati 2 trillion 143 milliard soʻmlik 323 ta katta-kichik loyihalar shakllantirildi. Ularni tatbiq etish hisobiga Mirzaobod, Oqoltin va Sardoba tumanlarida joriy yilda 10 mingga yaqin ish oʻrni yaratish koʻzda tutilgan.
Jumladan, Mirzaobod tumanida jami 1 trillion 12 milliard soʻmlik 143 ta loyiha amalga oshirilib, 4,5 mingdan ziyod ish oʻrni tashkil etilishi moʻljallangan.
“GulistonGoldYarn” MCHJ tomonidan trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarish, “Mirzaobod Limonchilik klasteri” MCHJ tomonidan zamonaviy tipdagi issiqxona tashkil etish, “Samoviy baxt quvonchi” MCHJ tomonidan oʻsimlik yogʻi ishlab chiqarish loyihalari shular jumlasidandir.
Mirzaobodlik jabrdiydalarga ham, Sardobada boʻlgani kabi, tegishli sertifikat va pul mablagʻli bank kartochkalari tarqatildi.
Davlatimiz rahbari bu yerda ham qurilishi rejalashtirilgan turar joylarning poydevoriga tamal toshi qoʻydi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил Мирзаабадский район и ознакомился с работой, проводимой в зонах, пострадавших от чрезвычайной ситуации.
На территории махалли «Навбахор» данного района запланировано построить 9 многоэтажных домов на 360 квартир. Кроме того, в махаллях «Навбахор», «Хакикат» и «Янгиовул» будет отремонтировано 616 коттеджей. К этой работе привлечены строители из Сырдарьинской, Джизакской, Ферганской, Наманганской и Андижанской областей.
В беседе с ответственными лицами отмечено, что строительные и ремонтные работы должны выполняться качественно, важно использовать местные современные и энергосберегающие материалы.
Глава государства встретился с жителями Мирзаабада, махаллинскими активистами и владельцами домов.
Отмечалось, что принимаются необходимые меры по восстановлению жилья и инфраструктуры, снабжению электричеством, газом, питьевой водой, ремонту дорог.
На встрече особое внимание уделено не только обеспечению жильем, но и созданию предприятий и рабочих мест.
Для этого за короткий срок было сформировано 323 крупных и малых проекта на 2 триллиона 143 миллиарда сумов. Благодаря их реализации в этом году планируется создать около 10 тысяч рабочих мест в Мирзаабадском, Акалтынском и Сардобинском районах.
В частности, в Мирзаабадском районе намечено реализовать 143 проекта на сумму 1 триллион 12 миллиардов сумов с созданием более 4,5 тысячи рабочих мест.
В их числе проекты ООО «ГулистонГолдЯрн» по производству трикотажных изделий, ООО «Мирзаобод Лимончилик кластери» по созданию современной теплицы и ООО «Самовий бахт кувончи» по выпуску растительного масла.
Пострадавшим жителям Мирзаабада так же, как и сардобинцам, вручены соответствующие сертификаты и банковские карточки с денежными средствами.
Глава государства заложил капсулу в фундамент первых домов, которые запланировано построить и в этом районе.