O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 3-noyabr kuni hunarmandchilikni yanada rivojlantirish, hunarmandlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, aholi bandligini oshirish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazildi.
Mamlakatimizda hunarmandlik azaldan yaxshi rivojlangan. Bolalikdan hunar o‘rganish, yaratgan mahsuloti va mehnati bilan odamlarga naf keltirish xalqimizning milliy qadriyatiga aylangan. Hunar turlari asrlar davomida kengayib, yangi yo‘nalishlar va maktablar bilan boyib borgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, bugungi kunda yurtimizda hunarmandlikning 34 turi mavjud.
Mustaqillik yillarida milliy qadriyatlarimizni tiklash va rivojlantirish yo‘lida yaratilgan imkoniyatlar samarasida hunarmandlik ravnaqiga keng yo‘l ochildi. Respublika “Hunarmand” uyushmasi, joylarda esa uning bo‘limlari tashkil etildi. Bir paytlar usta va hunarmandlar o‘zlari yaratgan buyumlarni sotish, namoyish etishda turli to‘siqlarga uchragan bo‘lsa, bugun har bir tuman va shaharda hunarmandlar markazlari faoliyat yuritmoqda, bozorlar va savdo majmualarida maxsus savdo rastalari tashkil etilgan.
Hunarmandlik avloddan-avlodga o‘tib kelayotgan sulolalar faoliyati qo‘llab-quvvatlanmoqda. Ular “ustoz-shogird” an’anasi asosida yosh avlodga o‘rgatilmoqda.
Hunarmandlik xaridorgir mahsulotlar ishlab chiqarish, xalqimiz farovonligini oshirish, aholi, ayniqsa, yoshlar, xotin-qizlar va kam ta’minlangan oilalar bandligini ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etadi. Shu bois Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev hunarmandchilikni yanada rivojlantirish, hunarmandlarni qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratmoqda.
Yig‘ilishda xalq hunarmandligi va amaliy san’atini rivojlantirish, ular tomonidan mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish, shu asosda yangi ish o‘rinlari yaratish masalalari muhokama qilindi.
Hunarmandlarning istiqbolli loyihalarini moliyalashtirish, buning uchun ularga imtiyozli kreditlar ajratish, sohaga xalqaro moliya institutlari investitsiyalarini jalb etish zarurligi ta’kidlandi. O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi, “Hunarmand” uyushmasi, “Mikrokreditbank” rahbarlari va tuman hokimlarining birinchi o‘rinbosarlari zimmasiga hududlarning o‘ziga xos xususiyat va an’analaridan kelib chiqib, tumanlar kesimida aniq reja ishlab chiqish, har bir hunarmandga yetib borish vazifasi qo‘yildi.
Hunarmandlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish, ularga bo‘sh turgan binolarni imtiyozli ravishda berish, asbob-uskuna va xomashyo materiallari bilan ta’minlash masalalariga e’tibor qaratildi.
Hunarmandlar markazlari faoliyatini kengaytirish, ular ishlab chiqargan mahsulotlarni xaridorlarga yetkazishni osonlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Xususan, qo‘li gul ustalarning o‘z mahsulotlarini bozor va supermarketlarda sotishi uchun keng imkoniyat yaratish zarurligi, xohlasa o‘z xonadonida do‘kon ochishi mumkinligi ta’kidlandi. Doimiy savdo joyiga ega bo‘lmagan, vaqtinchalik joylarda savdo qilayotgan hunarmandlarga savdo qilish qoidalari asosida talab etiladigan kassa apparati va savdo terminalidan foydalanish hamda tijorat banklariga savdodan tushgan naqd pulni inkassatsiya qilish talablari ixtiyoriy etib belgilanadi.
Yig‘ilishda berilgan topshiriqlarga muvofiq, har bir viloyatda maxsus ko‘rgazma va yarmarkalar tashkil etilib, ularda hunarmandlar bepul ishtirok etadi. Shuningdek, ularning xorijiy davlatlarda o‘tkaziladigan ko‘rgazma, festival va yarmarkalarda qatnashishiga ko‘maklashiladi.
Hunarmandlarning eksport faoliyati ham rag‘batlantiriladi. Ularga o‘z mahsulotlarini eksport qilishdan tushgan xorijiy valyutani erkin tasarruf etish, jumladan, bank hisobraqamlaridan xorijiy valyutani naqd holda olish huquqi beriladi.
Hunarmandlikni rivojlantirish uchun “Ustoz-shogird” an’anasi asosida bu jarayonga yoshlarni jalb etish, hunarmandlarni shogird olish va hunarga o‘rgatishga rag‘batlantirish, yosh hunarmandlarga faoliyatini boshlashda har tomonlama ko‘maklashish zarurligi qayd etildi.
Bu boradagi ishlar ko‘lamini yanada kengaytirish, hunarmandlikka kreditlar ajratishni ko‘paytirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda sohada xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish, hunarmandlarni moliyaviy-tashkiliy qo‘llab-quvvatlash, aholi bandligini oshirish va boshqa dolzarb masalalar muhokama qilindi.

Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 3 ноября проведено совещание, посвященное вопросам дальнейшего развития ремесленничества, всесторонней поддержки ремесленников, повышения занятости населения.
В нашей стране издревле было хорошо развито ремесленничество. Традиции изучения ремесел с детства, стремление приносить пользу людям стали национальными ценностями нашего народа. На протяжении столетий увеличивались виды народных промыслов, обогащались новыми стилями и школами. Сегодня в нашей стране насчитывается 34 вида ремесленнической деятельности.
Благодаря созданным в годы независимости условиям в целях возрождения и преумножения национальных ценностей открылась широкая дорога и для нового расцвета ремесленничества. Была организована Республиканская ассоциация “Хунарманд” с отделениями на местах. Если в былые времена мастера и ремесленники сталкивались с различными трудностями и преградами в демонстрации и реализации своих изделий, то сегодня в каждом районе и городе созданы центры ремесленников, на рынках и в торговых комплексах — специальные торговые ряды.
Поддерживаются династии ремесленников, особенно в плане передачи секретов мастерства молодежи на основе традиций «Мастер-ученик».
Ремесленничество играет важную роль в выпуске пользующейся спросом продукции, повышении благосостояния народа, обеспечении занятости населения, особенно молодежи, женщин и малообеспеченных семей. Поэтому Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев уделяет особое внимание вопросам дальнейшего развития ремесленничества, всесторонней поддержки народных мастеров.
На совещании были обсуждены вопросы развития народных промыслов и прикладного искусства, расширения производимой продукции, на основе этого — создания новых рабочих мест.
Отмечалась необходимость финансирования перспективных проектов ремесленников, выделения им льготных кредитов, привлечения в сферу инвестиций международных финансовых институтов. Руководителям Торгово-промышленной палаты Узбекистана, Ассоциации “Хунарманд”, «Микрокредитбанка» и первым заместителям хокимов районов поручено разработать конкретные планы в разрезе районов с учетом своеобразных особенностей и традиций регионов, необходимости дойти до каждого ремесленника.
Уделено внимание вопросам государственной регистрации ремесленников, предоставления им на льготной основе пустующих зданий для организации деятельности, обеспечения оборудованием, сырьем и необходимыми материалами.
Были даны указания по расширению ремесленнических центров, упрощению поставки изготовленной ими продукции покупателям. В частности, подчеркивалась необходимость создания широких возможностей для реализации народными мастерами своей продукции на рынках и в супермаркетах, а при желании — открытия магазина в своем доме. Для ремесленников, не имеющих постоянного торгового места, осуществляющих торговлю во временных точках, нужно создавать условия для добровольного использования ими кассового аппарата и торгового терминала на основе правил торговли, а также инкассации наличной выручки в коммерческие банки.
В соответствии с данными на совещании поручениями в каждой области будут организованы специальные выставки-ярмарки, в которых ремесленники будут участвовать бесплатно. Также им будет оказано содействие в участии в проводимых за рубежом выставках, фестивалях и ярмарках.
Будет стимулироваться также экспортная деятельность ремесленников. Им будет предоставлено право свободного распоряжения иностранной валютой, поступившей от экспорта собственной продукции, в частности, получения с банковского расчетного счета иностранной валюты в наличной форме.
Отмечалась необходимость для развития ремесленничества широкого привлечения молодежи на основе традиции «Мастер-ученик», стимулирования ремесленников к приему учеников и обучению их ремеслам, всестороннего содействия молодым ремесленникам в налаживании их деятельности.
Даны поручения по дальнейшему расширению масштабов работы в этом направлении, увеличению выделения кредитов на ремесленничество.
На совещании были обсуждены вопросы развития частного предпринимательства в сфере, финансово-организационной поддержки ремесленников, повышения занятости населения и другие актуальные вопросы.