Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev joriy yil 20-21-yanvar kunlari Qoraqalpog‘iston Respublikasiga safari chog‘ida O‘zbekiston va Qoraqalpog‘iston xalq shoiri, O‘zbekiston Qahramoni Ibroyim Yusupov nomidagi ixtisoslashtirilgan davlat umumta’lim maktab-internati qurilishi bilan tanishgan va loyihani yanada takomillashtirish bo‘yicha zarur tavsiyalar bergan edi.
O‘tgan qisqa vaqtda qurilib foydalanishga topshirilgan mazkur maskanda o‘quvchilarning zamonaviy ta’lim-tarbiya olishi uchun barcha sharoit yaratildi.
Vatanimiz mustaqilligining 26 yillik bayramiga munosib sovg‘a bo‘lgan davlat umumta’lim maktab-internati 216 o‘quvchiga mo‘ljallangan. Muassasada 100 o‘rinli yotoqxona, oshxona, sport zali, laboratoriya, kutubxona, axborot-texnologiyalari xonasi zamonaviy jihozlangan. Turli tillardagi adabiyotlarni qoraqalpoq tiliga tarjima qilish bo‘limi, kitoblar chop etish uchun mo‘jaz bosmaxona faoliyati ham yo‘lga qo‘yildi.
– O‘quvchilar 5-sinfdan boshlab test sinovlari asosida qabul qilindi, – deydi ushbu maktab-internati direktori P.Palimov. – Bu yerda o‘quvchilarning har tomonlma chuqur bilim olishi, iste’dodini yanada rivojlantirishi, sport bilan shug‘ullanishi uchun barcha sharoit muhayyo.
Yangi o‘quv yilining boshlanishi munosabati bilan Qoraqalpog‘iston Respublikasi shahar va tumanlarida, olis ovullaridagi maktablarda birinchi qo‘ng‘iroq yangrab, “Mustaqillik darslari” va Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov xotirasiga bag‘ishlagan “Xotira darslari” bo‘lib o‘tdi. Ilk bor maktab ostonasiga qadam qo‘ygan 37 ming 360 bolaga 12 nomdagi o‘quv qurollari solingan Prezident sovg‘alari topshirildi.

Новый учебный год - в новой школе
В Нукусе сдано в эксплуатацию здание специализированной государственной общеобразовательной школы-интерната имени Героя Узбекистана Ибройима Юсупова.
В ходе поездки в Республику Каракалпакстан 20-21 января нынешнего года Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев ознакомился со строительством специализированной государственной общеобразовательной школы-интерната имени народного поэта Узбекистана и Каракалпакстана, Героя Узбекистана Ибройима Юсупова и дал необходимые рекомендации по совершенствованию проекта.
В введенном в эксплуатацию учебном заведении созданы все условия для современного обучения детей.
Государственная общеобразовательная школа-интернат — достойный подарок к 26-летию независимости страны — рассчитана на 216 ученических мест. В комплекс входят современные 100-местное общежитие, столовая, спортивный зал, лаборатория, библиотека, кабинет информационных технологий. Налажена работа отдела перевода на каракалпакский язык, мини-типографии для издания книг.
– Ученики принимаются в 5-й класс на основе тестирования, — говорит директор школы-интерната П.Палимов. – Здесь созданы все условия для получения глубоких знаний, развития дарований, занятий спортом.
С началом учебного года во всех школах городов, районов, отдаленных аулов Республики Каракалпакстан прозвенел первый звонок и состоялись Урок независимости и Урок памяти памяти Первого Президента нашей страны Ислама Каримова. 37360 первоклассникам вручены подарки Президента — школьные портфели с учебными принадлежностями 12 наименований.