Uning binosi o‘tgan asrning 60-70-yillarida qurilgan. Shifoxona 228 bemor o‘rniga va poliklinika 250 qatnovga mo‘ljallangan. Hozirda tumandagi 243 ming aholiga xizmat ko‘rsatadi. Lekin bu yerdagi sharoitlar shuncha qamrovga va zamon talabiga mos emas. Ayrim jihozlarni yangilashga zarurat bor.
Prezidentimiz tibbiy bo‘limlar va xonalarga kirib, asl ahvolni ko‘zdan kechirdi. Bu yerga kelgan bemorlar bilan suhbatlashdi.
– Bugun Qashqadaryoga kelishimizdan maqsad viloyatning 3 yarim millionlik aholisi turmush sharoitini yaxshilash, og‘irini yengil qilish, sanoat, qishloq xo‘jaligi, ijtimoiy sohalarni rivojlantirish. Yo‘ldan o‘tib ketayotib, shifoxona qanday ekan, deb kirdim. Holatni o‘zim ko‘rib, oddiy odamlar bilan ko‘proq muloqot qilib, qaror qabul qilish – mening eng katta maqsad-muddaom. Avval ham aytganimdek, ta’lim bilan tibbiyot sifatli bo‘lsa, odamlar rozi bo‘ladi. Ko‘p joylarda shifoxonalarni yaxshi qildik. Lekin Qarshi tumanidagi sharoit menga ma’qul emas. Bugun ko‘rganlarimdan xulosa qilib, bu yerda yangi shifoxona quramiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mutasaddilarga bo‘lajak majmua o‘rni va loyihasi bo‘yicha taklif kiritish vazifasi qo‘yildi. Kelgusida u eng zamonaviy tibbiy uskunalar bilan jihozlanadi va dori vositalari bilan bepul ta’minlanadi. Tuman tibbiyot birlashmasida ishlaydigan bir guruh shifokor va hamshiralar xorijga malaka oshirishga yuboriladi. Shu tariqa bu maskan boshqa tuman shifoxonalari xodimlari uchun o‘quv-amaliyot markaziga aylanadi.
Shuningdek, tashrif chog‘ida kadrlar saloihiyatini va tibbiy xizmatlar sifatini oshirish, shifoxona atrofini tartibga keltirish masalalari ham aytib o‘tildi.

В ходе поездки в Кашкадарью глава нашего государства незапланированно посетил центральную поликлинику Каршинского районного медицинского объединения.
Учреждение было построено в 60-70-х годах прошлого века. Больница рассчитана на 228 пациентов, поликлиника способна принимать 250 человек. В настоящее время они обслуживают 243 тысячи жителей района. Но здешние условия не соответствуют такому охвату и требованиям времени. Некоторое оборудование нуждается в обновлении.
Президент посетил медицинские отделения и палаты, осмотрел реальную ситуацию, побеседовал с пациентами.
— Цель нашего сегодняшнего приезда — сделать жизнь 3,5 миллионов человек в Кашкадарье лучше, ускорить развитие промышленности, сельского хозяйства, социальной сферы. Проезжая мимо, я решил узнать, каково положение дел в больнице. Принимать решения, увидев ситуацию лично, поговорив с простыми людьми — моя самая большая цель. Когда медицина и образование на должном уровне, люди будут довольны. Мы много где улучшили больницы. Но ситуация в Каршинском районе мне не нравится. Судя по тому, что я сегодня увидел, принято решение построить здесь новую больницу, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Ответственным лицам поручено внести предложение по месту и проекту будущего медицинского комплекса. Его оснастят самым современным оборудованием и бесплатно обеспечат лекарствами. Группа врачей и медсестер, работающих в районном медицинском объединении, будет направлена на повышение квалификации за рубеж. Новая поликлиника станет также учебно-практическим центром для работников других районных больниц.
В ходе посещения затронуты и вопросы повышения потенциала кадров и качества медицинского обслуживания, приведения в порядок территории больницы.