Davlatimiz rahbari bu masalani alohida e’tiborga olib, Toshkentni rivojlantirish rejalarini 15-20 yil oldindan belgilash vazifasini qo‘ygan edi. Shundan kelib chiqib, shahardan tashqarida, zamonaviy arxitektura yutuqlari asosida yangi markaz qurishga kirishildi.
Joriy yil 20 iyulda Yangi Toshkent shahrini barpo etish chora-tadbirlari bo‘yicha Prezident qarori qabul qilindi. Unga muvofiq, Bosh vazir rahbarligida Yangi Toshkentni barpo etish ishlarini muvofiqlashtiruvchi kengash tuzildi hamda direksiya tashkil etildi. Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligida bu loyihaga mas’ul o‘rinbosar lavozimi joriy qilindi.
Ushbu ulkan loyiha uchun Toshkent viloyatining Yuqori Chirchiq va O‘rta Chirchiq tumanlaridan 19 ming 720 gektar yer tanlab olingan. Birinchi bosqichda 2,5 ming gektarda 100 ming aholi uchun uy-joylar va infratuzilma ob’ektlari qurish rejalashtirilgan. Direksiya tomonidan yetakchi xorijiy kompaniyalar jalb etilib, rivojlangan mamlakatlarda muvaffaqiyatli sinovdan o‘tgan amaliyotlar asosida Bosh reja, tarmoq rejalari va manzilli dasturlar ishlab chiqilmoqda.
“ToshkentboshplanLITI” davlat unitar korxonasida Bosh reja loyihasi taqdimoti o‘tkazildi. Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirining o‘rinbosari – “Yangi Toshkent shahrini barpo etish direksiyasi” direktori hududni infratuzilma bilan ta’minlash, yo‘l va ko‘priklar qurish masalalari, muhandislik, shaharsozlik va arxitektura yechimlari bo‘yicha axborot berdi.
Loyihada yashillik, qulaylik va tejamkorlikka alohida e’tibor qaratilgan, faol iqtisodiyot va ijtimoiy hayot uyg‘unlashtirilgan, transport tarmoqlari poytaxtimiz bilan oqilona bog‘langan.
Umuman aytganda, Yangi Toshkent “aqlli” va “bog‘ shahar” bo‘lishi nazarda tutilmoqda. Ma’muriy markazda davlat idoralari, Yangi O‘zbekiston universiteti, kutubxona, tarix muzeyi, madaniyat saroylari joylashadi. Shuningdek, shaharda ishbilarmonlik va innovatsiya tumanlari, ta’lim, tibbiyot va turizm klasterlari bo‘ladi. 420 gektar maydonda markaziy bog‘, mavzelar orasida sun’iy kanal va ko‘llar, Chirchiq va Qorasuv daryolari bo‘yida sayilgohlar tashkil qilinib, odamlarning dam olishi uchun so‘lim sharoitlar yaratiladi. “Toshkentning yashil belbog‘i” loyihasi shu joydan boshlanadi.
Bu komponentlar loyihasi Singapur, Angliya, Xitoy, Germaniya, Turkiya, Niderlandiya, Janubiy Koreya, BAA kabi davlatlarning 20 ta ilg‘or kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilmoqda. Davlatimiz rahbari infratuzilma tarmoqlarini ilg‘or standartlar bilan uyg‘unlashtirish zarurligini ta’kidladi.
– O‘ttiz ikki yillik mustaqil tariximizda birinchi marta bunday shahar qurayapmiz, bunga dunyodagi ilg‘or kompaniyalarni jalb qilayapmiz. Lekin bizdagi sohalar, standartlar shunga mosmi, – deya savol qo‘ydi Shavkat Mirziyoyev. – Ular zamonaviy loyihalar bilan hamohang bo‘lishi kerak. Shuning uchun qurilish, energetika, kommunal, ekologiya, irrigatsiya, transport kabi hamma tegishli sohalardagi qonunlarni, standartlarni jahonning eng yuqori talablariga muvofiq takomillashtirish zarur.
Prezident Bosh reja asosida yil yakuniga qadar batafsil loyihalash ishlarini yakunlash, birinchi bosqich inshootlari bo‘yicha loyihachi va quruvchi korxonalarni aniqlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
– Nima uchun bu loyihani shoshmasdan, qayta-qayta ko‘ryapmiz? Bu shahar yuz yillab xalqqa xizmat qilishi kerak. Odamlar birinchi o‘rinda bo‘lishi, kelajakdagi qurilishlar ham inobatga olinishi zarur. Birinchi bosqich mukammal qurilsa, maktab bo‘ladi, – dedi davlat rahbari.
Bo‘lajak binolar va infratuzilma ekspluatatsiyasini hozirdan o‘ylash, bu bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash zarurligi ta’kidlandi.

Президент Шавкат Мирзиёев 5 сентября ознакомился с проектом генерального плана города Новый Ташкент.
Сегодня в Ташкенте проживают и работают почти 5 миллионов человек. Строится много нового жилья и других объектов, увеличивается нагрузка на инфраструктуру. Вместе с тем есть потребность в строительстве 20 тысяч квартир, более 40 школ, детских садов и поликлиник ежегодно. С учетом нынешних темпов урбанизации в ближайшие годы ожидается дальнейший рост населения.
Глава нашего государства, уделяющий особое внимание данным вопросам, который поставил задачу определить планы развития Ташкента на 15-20 лет вперед. В соответствии с ними началось строительство нового города за пределами столицы на основе современных достижений архитектуры.
20 июля текущего года было принято постановление Президента о мерах по строительству города Новый Ташкент. В соответствии с ним образованы Координационный совет во главе с Премьер-министром и дирекция. Введена должность заместителя министра строительства и жилищно-коммунального хозяйства, ответственного за проект.
Для реализации масштабного проекта отобрано 19 тысяч 720 гектаров земли в Юкоричирчикском и Уртачирчикском районах Ташкентской области. На первом этапе на площади 2,5 тысячи гектаров планируется построить жилье и объекты инфраструктуры для 100 тысяч жителей. Дирекцией привлечены ведущие зарубежные компании и на основе успешно апробированных в развитых странах практик разрабатываются генеральный план, отраслевые планы и целевые программы.
Презентация проекта генерального плана состоялась сегодня в государственном унитарном предприятии “ТошкентбошпланЛИТИ”. Заместитель министра строительства и жилищно-коммунального хозяйства – директор Дирекции по строительству города Новый Ташкент доложил о проводимой работе в направлениях обеспечения будущего города инфраструктурой, строительства дорог и мостов, разработке инженерных, градостроительных и архитектурных решений.
В проекте особое внимание уделено экологичности, комфорту и энергоэффективности, обеспечению гармонии активной экономической и социальной жизнедеятельности, рациональному соединению транспортных коммуникаций со столицей.
Предусматривается, что Новый Ташкент будет «умным» и «городом-садом». В административном центре расположатся государственные ведомства, Университет Нового Узбекистана, библиотека, исторический музей, дворцы культуры. А также деловой и инновационный кварталы, кластеры образования, медицины и туризма. На территории площадью 420 гектаров будут созданы центральный парк, искусственные каналы и озера между кварталами, аллеи вдоль рек Чирчик и Карасу, а также условия для отдыха людей. Здесь же стартует проект «Зеленый пояс Ташкента».
Проекты компонентов города разрабатываются 20 ведущими компаниями из таких стран, как Сингапур, Великобритания, Китай, Германия, Турция, Нидерланды, Южная Корея, ОАЭ. Глава государства отметил необходимость соответствия инфраструктуры передовым стандартам.
— За тридцать два года нашей независимости мы впервые строим такой город, привлекаем к этому передовые компании. Однако соответствуют ли наши сферы, стандарты? – поставил вопрос Шавкат Мирзиёев. – Они должны быть гармоничны современным проектам. Именно поэтому уже сейчас необходимо совершенствовать законы и стандарты в строительстве, энергетике, ирригации, транспорте и всех смежных областях в соответствии с самыми высокими мировыми стандартами.
Президент дал указания по завершению до конца года детализированное проектирование, определению проектировщиков и строительных организаций по объектам первого этапа.
— Почему мы рассматриваем проект постепенно, раз за разом? Потому что этот город должен служить нашему народу сотни лет. Люди должны быть на первом месте, необходимо учесть и будущее строительство. Если первый этап будет реализован в совершенстве, это будет ориентиром, — сказал глава государства.
Подчеркнута необходимость заранее продумать вопросы эксплуатации будущих зданий и инфраструктуры, подготовки соответствующих специалистов.