Elektrotexnika sanoatidagi rejalar taqdimot qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 11 yanvar kuni elektrotexnika sohasidagi natijalar va galdagi vazifalarga oid taqdimot bilan tanishdi.
Bu sohaning sanoatdagi ulushi 3,5 foiz, tovarlar eksportida 10 foizni tashkil etadi. O‘tgan yili 31 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan, 1 milliard 300 million dollar eksport qilingan. 516 million dollar investitsiya o‘zlashtirilib, 85 ta yangi korxona ishga tushgan. Bu sohada 27 mingdan ziyod yurtdoshimiz ishlamoqda.
O‘tgan yili 5 sentyabrda bo‘lgan videoselektor yig‘ilishida sohada natijadorlikni oshirish imkoniyatlari ko‘rsatib berilgan edi. Shunga asoslanib, joriy yilda qator vazifalar belgilab olingan.
Taqdimotda “O‘zeltexsanoat” uyushmasi raisi bu yil hududlarda 4 milliard dollarlik 290 ta yangi loyihani boshlab, 600 million dollar investitsiya o‘zlashtirish, misni qayta ishlash darajasini 75 foizga yetkazish rejalarini aytdi.
Bunda mahalliylashtirish dasturlaridan foydalanish muhim. Masalan, bu yil mamlakatimizda 75 milliard dollarlik investitsiya loyihalari amalga oshiriladi. Shuning 28 milliard dollarini mahalliy mahsulotlar hisobidan qoplash mumkin.
Elektrotexnika klasterini kengaytirish uchun Ohangaronda qo‘shimcha 200 gektar, Farg‘onada 10 gektar, Urganchda 4 gektar yer ajratildi. 181 milliard so‘m evaziga infratuzilma qurildi.
Endi tadbirkorlarga texnoparklar hududida tayyor bino qurib, elektrotexnika va turdosh soha korxonalariga sotishga ruxsat berish mo‘ljallanmoqda. Yuqori texnologiyali ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ygan tadbirkorlarni uch yil muddatga foyda va mol-mulk solig‘idan ozod qilish taklif etilmoqda.
Bu, jumladan, Ohangaron mis klasterida 68 million dollarlik, Qashqadaryo, Farg‘ona va Urganchda 30 million dollarlik yangi loyihalarga imkoniyat ochadi.
Mahsulotlar sotilishi uchun vazirlik va sanoat tarmoqlari kesimida 15 trillion so‘mlik kafolatli bozor ham tashkil qilinmoqda. Ijtimoiy ob’ektlar uchun qayta tiklanuvchi energiya qurilmalarini mahalliy korxonalardan xarid qilish tartibi ishlab chiqilmoqda.
Davlatimiz rahbari bu soha yashil iqtisodiyot uchun, barqaror rivojlanish uchun juda muhim ekanini ta’kidladi. Shu bois joylardagi barcha imkoniyatlarni ishga solish, tadbirkorlarga infratuzilma, moliya va xomashyo jihatidan qo‘shimcha sharoitlar yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Mutasaddilar bularning evaziga eksportni yiliga 3 milliard dollarga, ishlab chiqarish hajmini 50 trillion so‘mga yetkazish imkoniyati borligini qayd etdi.
Innovatsiyalarni o‘rganib, bozorbop mahsulotlar yaratish, malakali muhandis, texnolog va o‘rta bo‘g‘in mutaxassislarini tayyorlash masalalariga ham e’tibor qaratildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 11 января ознакомился с презентацией о достигнутых результатах и дальнейших задачах в электротехнической отрасли.
Доля этой сферы в общем объеме промышленности составляет 3,5 процента, а в экспорте товаров – 10 процентов. В прошлом году произведено продукции на 31 триллион сумов, экспортировано на 1 миллиард 300 миллионов долларов. Освоено 516 миллионов долларов инвестиций, запущены 85 новых предприятий. Сегодня в отрасли трудятся свыше 27 тысяч наших соотечественников.
На видеоселекторном совещании 5 сентября прошлого года были определены дополнительные возможности для повышения эффективности в отрасли. Исходя из этого на текущий год намечен ряд задач.
В ходе презентации председатель ассоциации «Узэлтехсаноат» сообщил, что в нынешнем году в регионах планируется начать 290 новых проектов общей стоимостью 4 миллиарда долларов, освоить 600 миллионов долларов инвестиций и довести уровень переработки меди до 75 процентов.
Прежде всего, необходимо эффективно использовать программы локализации. Так, в этом году в стране будут реализованы инвестиционные проекты на сумму 75 миллиардов долларов, 28 миллиардов из которых можно покрыть за счет местной продукции.
Для расширения электротехнического кластера выделены дополнительные земельные участки: 200 гектаров в Ахангаране, 10 гектаров в Фергане и 4 гектара в Ургенче. На сумму 181 миллиард сумов построена соответствующая инфраструктура.
Теперь предпринимателям будет разрешено возводить на территориях технопарков готовые здания и продавать их предприятиям электротехнической и смежных отраслей. Предпринимателей, внедривших высокотехнологичное производство, предлагается освободить от уплаты налога на прибыль и налога на имущество на три года.
Это откроет возможности для запуска новых проектов, в том числе в Ахангаранском медном кластере на 68 миллионов долларов, а также в Кашкадарье, Фергане и Ургенче – на сумму 30 миллионов долларов.
Для реализации продукции создается также гарантированный рынок объемом 15 триллионов сумов в разрезе министерств и отраслей промышленности. Разрабатывается порядок закупки для социальных объектов устройств возобновляемой энергетики у местных производителей.
Глава нашего государства подчеркнул, что эта отрасль имеет особое значение для «зеленой» экономики и устойчивого развития. В связи с этим он поручил максимально задействовать все возможности на местах, а также предоставить предпринимателям дополнительные условия в части инфраструктуры, финансирования и сырьевого обеспечения.
Ответственные лица отметили, что благодаря этим мерам можно довести годовой экспорт до 3 миллиардов долларов и объем производства до 50 триллионов сумов.
Были затронуты также вопросы разработки инноваций и востребованных продуктов, подготовки квалифицированных инженеров, технологов и специалистов среднего звена.