Davlatimiz rahbari Buxoro viloyati Romitan tumanidagi Qahramon mahallasida bo‘lib, aholi turmushi bilan yaqindan tanishdi.
Bu yerda 3 ming 900 nafarga yaqin aholi yashaydi. Mahallaning drayveri hunarmandlik va issiqxona xo‘jaligi deyish mumkin. 200 gektar maydondagi issiqxonalarda bozorbop sabzavotlar yetishtirib sotiladi. Shuningdek, mebelsozlik, tikuvchilik, zardo‘zlik yaxshi rivojlangan.
Prezidentimiz shu yerlik Halil Qobilov va Gulbahor To‘xtayevalar xonadonida bo‘ldi. Qo‘ni-qo‘shnilar, oqsaqollar yig‘ilib, samimiy davra qurildi.
Mahalla raisi hududdagi o‘zgarishlar, odamlar hayoti haqida so‘zlab berdi.
Mahallada o‘ndan ortiq savdo do‘koni, tikuvchilik ustaxonalari, mehmonxona va restoranlar bor. Ularda mahalliy yoshlar ishlab, daromad topmoqda. Umuman aytganda, mahallada ishsiz odam yo‘q, o‘tgan davrda bironta jinoyat sodir etilmagan.
“Obod mahalla” dasturi asosida infratuzilma yaxshilangan. Xususan, ichki yo‘llar asfaltlanib, pidyodalar yo‘laklari qurilgan. Transformator o‘rnatilib, elektr tarmoqlari yangilangan.
– Odamlarga nima kuch beradi? Islohotlar natijasini o‘z hayotida ko‘rish. Bugun odamlarimiz shunday ruh bilan ertangi kunga intilayapti. Harakat qilgan oilaning biri ikki bo‘lyapti. Xalqimiz bizga katta ishonch bildirdi. Yanada o‘zgarishlarni, yangi tashabbuslarni kutayapti. Bu juda yuksak mas’uliyat, – dedi Shavkat Mirziyoyev.

Глава нашего государства побывал в махалле Кахрамон в Ромитанском районе и ознакомился с условиями жизни населения.
Здесь проживают около 3,9 тысячи человек. Точки роста махалли – ремесленничество и тепличное хозяйство. В теплицах, занимающих 200 гектаров, выращиваются востребованные на рынке овощные культуры. Хорошо развиты также мебельное производство, швейное дело и шитье золотом.
Президент побывал в гостях у местных жителей Халила Кобилова и Гулбахор Тухтаевой. В их дворе собрались соседи и представители старшего поколения, состоялась искренняя беседа.
Председатель махалли рассказал о происходящих изменениях и жизни людей.
В махалле более десяти магазинов, швейных мастерских, гостиницы и ресторанов, в которых трудится молодежь. В целом здесь нет безработицы и за долгое время не было совершено ни одного преступления.
В рамках программы “Обод махалла” улучшилась инфраструктура. Заасфальтированы дороги, построены тротуары. Установлен трансформатор, обновлены электросети.
— Что придает силы людям? Ощущать в своей жизни результаты реформ. Именно с таким чувством наши соотечественники сегодня смотрят в будущее. Наш народ оказал нам высокое доверие. Ожидает новых изменений, новых инициатив. Это очень большая ответственность, — сказал Шавкат Мирзиёев.
На встрече представители старшего поколения поделились своими предложениями касательно воспитания молодежи, развития района.