Uchrashuvda o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish, shu jumladan mamlakatimiz iqtisodiyoti tarmoqlarini rivojlantirish va modernizatsiya qilish bo‘yicha qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Ta’kidlash joizki, Turkiyaning yetakchi ko‘p tarmoqli xoldingi ishtirokida O‘zbekistonda ikkita loyiha muvaffaqiyatli yakunlandi – Toshkent va Sirdaryo viloyatlarida umumiy quvvati 460 megavattli zamonaviy elektr stansiyalar ishga tushirildi.
Uchrashuv chog‘ida davlatimiz rahbariga ushbu energetika ob’ektlarining ko‘rsatkichlari to‘g‘risida batafsil axborot berildi.
Bundan tashqari, Prezidentimiz Jizzax viloyatida quvvati 500 megavattdan ziyod bo‘lgan yana bir elektr stansiya qurilishiga start berdi.
«Cengiz Holding» kompaniyasi tomonidan umumiy qiymati 5 milliard dollardan ziyod bo‘lgan yangi loyihalarni amalga oshirish rejalari taqdimot qilindi.
Avtomobil yo‘llari va tunnellarni modernizatsiya qilish va qurish, geologiya-qidiruv ishlarini bajarish va istiqbolli foydali qazilma konlarini o‘zlashtirish, energetika infratuzilmasini davlat-xususiy sheriklik shartlarida boshqarish shunday loyihalar jumlasidan.
O‘zbekiston yetakchisi turkiyalik investor ishtirokidagi istiqbolli loyihalarni tez fursatda tayyorlash va to‘liq amalga oshirish yuzasidan topshiriqlar berdi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 8 августа принял делегацию турецкой компании «Cengiz Holding» во главе с председателем правления Мехметом Ченгизом.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества, в том числе реализации совместных проектов по развитию и модернизации отраслей экономики нашей страны.
Следует отметить, что с участием этого ведущего многопрофильного холдинга Турции в Узбекистане были успешно завершены два проекта – введены в эксплуатацию современные электростанции в Ташкентской и Сырдарьинской областях общей мощностью 460 мегаватт.
В ходе встречи главе нашего государства было подробно доложено о показателях работы данных энергетических объектов.
Кроме того, Президентом Узбекистана был дан старт строительству еще одной электростанции в Джизакской области мощностью свыше 500 мегаватт.
Компанией «Cengiz Holding» были также представлены планы по реализации новых проектов общей стоимостью более 5 миллиардов долларов.
В их числе – модернизация и строительство автомобильных дорог и туннелей, проведение геологоразведочных работ и освоение перспективных месторождений полезных ископаемых, управление энергетической инфраструктурой на условиях государственно-частного партнерства.
Лидером Узбекистана даны поручения по скорейшей подготовке и полномасштабной реализации перспективных проектов с участием турецкого инвестора.