Президент Шавкат Мирзиёев жорий йилнинг 10 август куни иқтисодиёт ривожи, маҳаллалар ҳаёти, саноат корхоналари ва янги ишлаб чиқариш қувватлари билан танишиш мақсадида Бухоро вилоятига ташриф буюрди.
Давлатимиз раҳбари вилоятга ташрифини Баҳоуддин Нақшбанд мақбарасини зиёрат қилишдан бошлади. Қуръон оятлари тиловат қилинди. Аллоҳ таолодан ўтганларга раҳмат, юртимизга тинчлик-фаровонлик тилаб дуо ўқилди.
Диний уламо билан суҳбатда ёшлар таълим-тарбияси, ислом маърифати ҳақида сўз борди. Ёшларни ёт ғоялар таъсиридан асраш, бандлигига кўмаклашиш, муҳтож оилаларни алоҳида меҳр-эътиборга олиш муҳимлиги таъкидланди. Шу ерда мажмуа атрофида режалаштирилаётган қурилиш-таъмирлаш лойиҳаси кўриб чиқилди. Унга кўра, Баҳоуддин Нақшбанд мақбарасига Тоқимиёна дарвозасидан борувчи тарихий йўлакни тиклаш, Дониёлбий мадрасасини таъмирлаш, таҳоратхона ва музей барпо этиш мўлжалланмоқда.
Давлатимиз раҳбари зиёрат туризми учун шароитларни кенгайтириш, хориждан Бухорога тўғридан-тўғри қатновлар ва меҳмонхона ташкил этиш, қабристонни ободонлаштириш бўйича кўрсатмалар берди.
Президент Шавкат Мирзиёев Бухоро вилояти Когон туманидаги “Сиёвуш текстиль” корхонаси фаолияти билан танишди. Бу жой илгари унумсиз, бўш турган майдон эди. Тадбиркорларга шароит яратиш мақсадида ҳудуд “Ғиждувон” эркин иқтисодий зонасига киритилган. Зарур инфратузилма барпо этилгач бу ерда саноат ривожланди. Хусусан, “Сиёвуш текстиль” масъулияти чекланган жамиятининг 36 миллион долларлик лойиҳаси ўтган ойда ишга тушди. Унда йилига 40 минг тонна акрил ип-калава йигириш қуввати ҳамда 600 иш ўрни яратилди.
– Бу Янги Ўзбекистондаги янги йўналиш, – деди Шавкат Мирзиёев. – Юртимизда тўқимачилик саноати ривожланяпти. Агар корхоналар қўшилган қиймат яратиб, даромадини ошираман деса қисман акрил ишлатишига тўғри келади. Ундан тайёрланган маҳсулот қиймати 5 баробар ошади. Бу – манфаатдорлик, барқарорлик, одамларга иш ўрни, дегани. Шунинг учун давлат пахтани қайта ишлашга қанча кўмакдош бўлган бўлса, энди сунъий тола ишлаб чиқаришга ҳам шундай ёрдам беради.
Корхонада лойиҳанинг биринчи босқичи иш бошлаган. Айни пайтда хорижлик ҳамкорлар билан корхона фаолиятини кенгайтириш устида иш олиб борилмоқда. Режага кўра, кейинги босқичда акрил тола ҳамда ундан тайёр маҳсулот ишлаб чиқариш тўлиқ маҳаллийлаштирилади. Жами иш ўрни сони 1 минг 200 тага етади.
Президентимиз “Бухоро Агрокластер” тизимидаги бир қатор корхоналар фаолияти билан ҳам танишди.
Хусусан, Бухоро шаҳридаги “Бухоро Агрокластер ДЗЗ” корхонасида сутни қайта ишлаш ва қадоқлаш йўлга қўйилган. 6,2 миллион доллар инвестиция эвазига қаровсиз майдонда барпо этилган мажмуага Италия ва Россиядан ускуналар келтириб ўрнатилган. 2021 йилда очилган корхонада бугунги кунда йилига 22 минг тонна сут қайта ишланмоқда. Ундан тайёрланаётган кефир, сут, пишлоқ, йогурт, қаймоқ, сметана каби маҳсулотларнинг тури қирқдан ортиқ. Корхонада 150 нафар аҳоли доимий иш билан таъминланган. Президентимиз бу ердаги иш жараёни ва маҳсулотларни кўздан кечирди.
Иш кўлами ва даромаднинг ортиши кластер фаолиятининг кенгайишига хизмат қилади. Мажмуа ҳудудида янги иншоотлар қурилди. Хусусан, корхона тизимида ер майдонлари унумдорлигини аниқлаб берувчи замонавий лаборатория ишга туширилди. У Германиянинг замонавий технологиялари билан жиҳозланган. Бу ерда тупроқ таркибидаги қирқдан ортиқ сув таркибидаги ўнга яқин кўрсаткичларни аниқлаш имконияти мавжуд. Бухоро вилояти экин майдонларининг шўрланганлик даражаси бошқа ҳудудларга нисбатан юқори. Ҳосилдорликка эришиш учун тупроқ таҳлили ниҳоятда зарур. Бу лабораторияда тупроқнинг кимёвий таркиби ўрганилиб, шу орқали ўсимликларнинг минерал ва органик ўғитларга бўлган талаби аниқланади. Тупроқ хоссалари, шўрланиш даражаси ҳам ўрганилади. Унинг натижалари асосида ерни меъёрлаштириш бўйича чора-тадбирлар кўрилади.
Бу ерда шакллантирилган маълумотлар корхонанинг яна бир лойиҳаси – “Agro Smart Map Uz” платформасига юклаб борилади. Шу маълумотлар асосида ер эгалари керакли агротехнологик тавсиялар олади. Давлатимиз раҳбари лабораториядаги шароитлар билан танишди. Президентимизга “Бухоро Агрокластер”нинг бошқа лойиҳалари ҳақида ҳам ахборот берилди.
Давлатимиз раҳбари Бухоро вилояти Ромитан тумани Қаҳрамон маҳалласи аҳолисининг турмуш тарзи билан яқиндан танишди. Бу ерда 3 минг 900 нафарга яқин аҳоли яшайди. Маҳалланинг драйвери ҳунармандлик ва иссиқхона хўжалиги, десак муболаға бўлмайди. 200 гектар майдондаги иссиқхоналарда бозорбоп сабзавотлар етиштириб сотилади. Шунингдек, мебелсозлик, тикувчилик, зардўзлик яхши ривожланган.
Президентимиз шу ерлик Халил Қобилов ва Гулбаҳор Тўхтаевалар хонадонида бўлди. Қўни-қўшнилар, оқсоқоллар йиғилиб, самимий давра қурилди.
Маҳалла раиси ҳудуддаги ўзгаришлар, одамлар ҳаёти ҳақида сўзлаб берди.
Маҳаллада ўндан ортиқ савдо дўкони, тикувчилик устахоналари, меҳмонхона ва ресторанлар бор. Уларда маҳаллий ёшлар ишлаб, даромад топмоқда. Умуман айтганда, маҳаллада ишсиз одам йўқ, ўтган даврда биронта жиноят содир этилмаган. “Обод маҳалла” дастури асосида инфратузилма яхшиланган. Хусусан, ички йўллар асфальтланиб, пиёдалар йўлаклари қурилган. Трансформатор ўрнатилиб, электр тармоқлари янгиланган.
– Одамларга нима куч беради? Ислоҳотлар натижасини ўз ҳаётида кўриш. Бугун одамларимиз шундай руҳ билан эртанги кунга интиляпти. Ҳаракат қилган оиланинг бири икки бўляпти. Халқимиз бизга катта ишонч билдирди. Янгича ўзгаришлар, янги ташаббусларни кутяпти. Бу жуда юксак масъулият, – деди Шавкат Мирзиёев.
Учрашувда нуронийлар ёшлар тарбияси, туман ривожи бўйича ўз таклифларини билдирди.
Шавкат Мирзиёев Ромитан туманидаги “WBM Romitex” корхонаси фаолияти билан танишди. Бу корхона миқёси ва салоҳияти жиҳатидан улкан имкониятларга эга. Лойиҳа қиймати 93 миллион доллардан зиёд. Унинг жами ҳудуди 20, ишлаб чиқариш майдони 7 гектарни ташкил этади. Корхонага Туркия ва Германиядан илғор ускуналар келтириб ўрнатилган. Шу тариқа йилига 25 минг тонна ип-калава тайёрлаш қуввати ва 1000 иш ўрни яратилган.
– Ромитан шароитида бундай корхонанинг бўлиши қувонарли. Бунга давлат инфратузилма, маблағ, имконият жиҳатидан кўмаклашди. Энг катта натижа – минг нафар хотин-қизлар ишли бўлгани, – деди Шавкат Мирзиёев.
Ўзбекистон Президентининг жорий йил 10 январдаги “Пахта-тўқимачилик кластерлари фаолиятини қўллаб-қувватлаш, тўқимачилик ва тикув-трикотаж саноатини тубдан ислоҳ қилиш ҳамда соҳанинг экспорт салоҳиятини янада ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони бундай корхоналарга катта мадад бўлди. Жумладан, уларга револьвер кредитлаш асосида айланма маблағ ажратилгани ишлаб чиқариш барқарорлигини таъминлади. Лойиҳанинг иккинчи босқичида тайёр мато ишлаб чиқариш кўзда тутилган. Муҳими, бу туфайли уч мингга яқин иш ўрни яратилади.
Давлатимиз раҳбари маҳсулотлар тури ва сифатини ошириб, экспортни йўлга қўйиш бўйича кўрсатмалар берди.
Шундан сўнг Ромитан туманида Бухоро вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш масалалари бўйича йиғилиш бўлиб ўтди. Унда дастлаб Бухоро вилоятидаги янги саноат, хизмат кўрсатиш ва ижтимоий соҳа мажмуаларини ишга тушириш маросими ўтказилди. Булар – Вобкент туманидаги “Вобкент тола кластер”, Қоракўл туманидаги “Қоракўл кумуш калава”, Қоровулбозор туманидаги “Бухоро реал мото”, Бухоро шаҳридаги “Экваториал чодак”, Когон шаҳридаги “Кончи” ва “Пром текстиль”, Ғиждувон ва Пешку туманларидаги ёғ-мой корхоналари, Бухоро шаҳридаги меҳмонхона ва Бухоро туманидаги тиббиёт бирлашмасидир.
Давлатимиз раҳбари рамзий тугмани босиб, ушбу мажмуаларни ишга туширди. Шундан сўнг Бухоро вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш чоралари, бу борада йил якунига қадар амалга оширилиши лозим бўлган асосий вазифалар муҳокама қилинди. Аввало, иқтисодий кўрсаткичлар қайд этилиб, қўшимча имкониятлар кўрсатиб ўтилди.
Жорий йилнинг олти ойида Бухорода саноат 5,3 фоизга ўсган. Жами экспорт 124 миллион долларни ташкил этган. Шу даврда 250 миллион доллар тўғридан-тўғри инвестициялар жалб қилинган бўлиб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 1,5 бараварга ошган. Лекин айрим шаҳар ва туманларда бу кўрсаткичлар тушган.
Йил якунига қадар 858 лойиҳа ишга туширилиб, 15 мингта иш ўрни яратилиши айтиб ўтилди. Шунингдек, 250 минг аҳоли бандлигини таъминлаш зарурлиги таъкидланди. Саноатда импортни 150 миллион долларга қисқартириб, экспортни 400 миллион долларга етказиш вазифаси белгиланди. Вилоятнинг туризм салоҳиятини тўлиқ ишга солиб, 25 минг аҳолининг бандлиги ва 300 миллион доллар экспорт тушумини таъминлаш мумкинлиги қайд этилди.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар юзасидан вилоят, шаҳар ва туманлар ҳокимларининг ҳисоботи эшитилди.

Президент Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с развитием экономики, жизнью махаллей, промышленными предприятиями и новыми производственными мощностями 10 августа прибыл в Бухарскую область.
Глава государства традиционно начал поездку с посещения мавзолея Бахоуддина Накшбанда.
Были прочитаны аяты из Корана, дуа за ушедших, мир и благополучие в нашей стране.
В беседе с религиозными деятелями говорилось о воспитании молодежи и исламском просвещении. Отмечалась важность ограждения молодежи от воздействия деструктивных идей, содействия ее занятости, оказания особого внимания нуждающимся семьям. Здесь же был рассмотрен проект строительно-ремонтных работ вокруг комплекса. Согласно плану предусматриваются восстановление исторической дорожки, ведущей от ворот Токимиёна к мавзолею Бахоуддина Накшбанда, ремонт медресе Дониёлбия, возведение помещения для омовения и музея.
Глава нашего государства дал указания по расширению условий для паломнического туризма, организации прямых рейсов в Бухару из-за рубежа, строительству гостиницы, благоустройству кладбища.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью предприятия “Сиёвуш текстил” в Каганском районе Бухарской области. Прежде на месте, где сейчас стоит предприятие, был пустырь. Для создания условий предпринимателям территорию включили в свободную экономическую зону “Гиждувон”, сюда была подведена необходимая инфраструктура, в результате появились условия для промышленности. В частности, в прошлом месяце задействован проект общества с ограниченной ответственностью “Сиёвуш текстил” стоимостью 36 миллионов долларов. Предприятие способно производить за год 40 тысяч тонн акриловой пряжи. Создано 600 рабочих мест.
– Это новое направление в Новом Узбекистане, – сказал Шавкат Мирзиёев. – Текстильная промышленность в нашей стране динамично развивается. Если предприятия стремятся создавать добавленную стоимость и получать больше дохода, им необходимо хотя бы частично осваивать акрил. Продукция из него стоит в 5 раз больше. Это и прибыль, и стабильность, и рабочие места. Поэтому государство, стимулирующее переработку хлопка, теперь будет также всесторонне помогать выпуску искусственных волокон.
Предприятие завершило первый этап проекта и в настоящее время работает с зарубежными партнерами над расширением деятельности. На следующем этапе в планах полностью локализовать производство акрилового волокна и готовой продукции из него. Количество рабочих мест достигнет 1200.
Президент ознакомился с деятельностью ряда предприятий, входящих в кластер “Бухоро Агрокластер”.
Так, на предприятии “Бухоро Агрокластер ДЗЗ” в городе Бухаре налажены производство и упаковка молочной продукции. Современный комплекс был возведен на пустовавшем участке за счет привлечения 6,2 миллиона долларов инвестиций. Здесь установлено оборудование из Италии и России. На производстве, открывшемся в 2021 году, перерабатывается 22 тысячи тонн молока в год. Выпускается более 40 видов кефира, пастеризованного молока, сыра, йогурта, сливок, сметаны и другой продукции. Работой обеспечены 150 человек. Президент осмотрел технологический процесс и продукцию предприятия.
Деятельность кластера расширяется. На территории комплекса появились новые мощности. Запущена современная лаборатория по изучению плодородности почвы на землях кластера, оснащенная передовыми немецкими технологиями. Она может анализировать состав почвы по более сорока показателям и воды почти по десяти показателям. По сравнению с другими регионами в Бухарской области более высокий уровень засоленности посевных земель. Поэтому для повышения плодородности очень важно анализировать почву. В лаборатории исследуют ее химический состав, определяют потребность растений в минералах и органических удобрениях. Изучаются свойства и засоленность почвы. На основе результатов принимаются меры по нормализации ее состава.
Собранные данные загружаются на платформу “Agro Smart Map Uz” – еще один проект предприятия. Фермеры на основе этих данных получают необходимые агротехнологические рекомендации. Глава государства ознакомился с возможностями лаборатории.
Президенту представлена информация о предстоящих проектах кластера “Бухоро Агрокластер”.
Глава нашего государства побывал в махалле “Кахрамон” в Ромитанском районе и ознакомился с условиями жизни населения. Здесь проживает около 3,9 тысячи человек. Точки роста махалли – ремесленничество и тепличное хозяйство. В теплицах, занимающих 200 гектаров, выращиваются востребованные на рынке овощные культуры. Хорошо развиты также мебельное производство, швейное дело и золотое шитье.
Президент побывал в гостях у местных жителей Халила Кобилова и Гулбахор Тухтаевой. В их дворе собрались соседи и представители старшего поколения, состоялась искренняя беседа.
Председатель махалли рассказал о происходящих изменениях и жизни людей.
В махалле более десяти объектов торговли, сферы обслуживания, швейных мастерских, в которых трудится молодежь. В целом здесь нет безработицы, за долгое время не было совершено ни одного преступления. В рамках программы “Обод махалла” улучшилась инфраструктура. Заасфальтированы дороги, построены тротуары. Установлен трансформатор, обновлены электросети.
– Что придает силы людям? Ощущать в своей жизни результаты реформ. Именно с таким чувством наши соотечественники сегодня смотрят в будущее. Наш народ оказал нам высокое доверие. Ожидает новых изменений, новых инициатив. Это очень большая ответственность, – сказал Шавкат Мирзиёев.
На встрече представители старшего поколения поделились своими предложениями касательно воспитания молодежи, развития района.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью предприятия “WBM Romitex” в Ромитанском районе. Предприятие имеет огромный потенциал. Стоимость проекта составляет более 93 миллионов долларов. Территория комплекса – 20 гектаров, включая 7 гектаров производственных площадей. Установлено передовое оборудование из Турции и Германии. Созданы мощности по производству 25 тысяч тонн пряжи в год и 1 тысяча рабочих мест.
– Радует, что в условиях Ромитана появилось такое предприятие. Государство помогло инфраструктурой, средствами, возможностями. Самый главный результат – работу получили тысяча наших женщин, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Большим подспорьем для таких предприятий стал Указ Президента Узбекистана “О мерах по поддержке деятельности хлопково-текстильных кластеров, коренному реформированию текстильной и швейно-трикотажной промышленности, а также дальнейшему повышению экспортного потенциала сферы” от 10 января текущего года. В частности, предоставление оборотных средств через револьверное кредитование обеспечило стабильность производства. На втором этапе проекта планируется наладить выпуск готовой ткани. Самое важное, благодаря этому появится около 3 тысяч рабочих мест.
Глава государства дал указания по повышению качества и расширению ассортимента продукции, налаживанию экспорта.
Затем в Ромитанском районе состоялось совещание по вопросам социально-экономического развития Бухарской области.
В начале совещания прошла церемония запуска новых объектов промышленности, обслуживания и социальной сферы. Это предприятия “Вобкент тола кластер” в Вабкентском районе, “Коракул кумуш калава” в Каракульском, “Бухоро реал мото” в Караулбазарском районах, “Экваториал чодак” в Бухаре, “Кончи” и “Пром текстил” в Кагане, масложировые предприятия в Гиждуванском и Пешкунском районах, гостиница в Бухаре и медицинское объединение в Бухарском районе.
Нажав символическую кнопку, глава государства ввел эти комплексы в строй.
Затем рассмотрены вопросы социально-экономического развития Бухарской области, основные задачи, которые должны быть выполнены в этом направлении до конца года.
Отмечены текущие экономические показатели и указаны дополнительные возможности для их наращивания.
За шесть месяцев текущего года промышленность в Бухаре выросла на 5,3 процента. Экспорт составил 124 миллиона долларов. За этот период было привлечено 250 миллионов долларов прямых инвестиций, что в 1,5 раза больше, чем за аналогичный период прошлого года. Однако в отдельных городах и районах этот показатель снизился.
Подчеркнуто, что до конца года будет реализовано 858 проектов и создано 15 тысяч рабочих мест. В целом предстоит обеспечить занятость 250 тысяч человек.
Поставлена задача сократить импорт в промышленности на 150 миллионов долларов и довести экспорт до 400 миллионов долларов. Отмечено, что полное задействование туристического потенциала области обеспечит занятость 25 тысяч человек и даст 300 миллионов долларов выручки от экспорта.