Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ҳудудлар ривожи, йирик лойиҳалар билан танишиш, аҳоли билан мулоқот қилиш мақсадида 21-22 апрель кунлари Қашқадарё вилоятида бўлди.
Қарши шаҳрида 22 апрель куни халқ депутатлари Қашқадарё вилояти Кенгашининг навбатдан ташқари сессияси бўлиб ўтди.
Давлатимиз раҳбари сўзининг аввалида йиғилганларни Муқаддас Рамазон ойи муносабати билан табриклади. Қашқадарё вилояти мамлакатимиз тараққиётида етакчи ўрин тутишини таъкидлади.
– Ўтган йили 11 октябрда бўлган сайловолди учрашувида, сизлар билан бирга Қашқадарёни келгуси беш йилда ривожлантириш ва аҳоли ҳаётини яхшилаш бўйича катта мақсадларни қўйган эдик, – деди Президент. – Кеча Қашқадарёни эрталабдан кечгача айланиб, одамларнинг кўзига қараб, шу режаларимизга одамлар ишоняптими, ўзгаришларни сезяптими, деб эътибор бердим. Буларни ким қилади? Раҳбар қилади – фидойи, халқини севадиган, элни бирлаштирадиган раҳбар. Агар фидойи ҳоким келса, одамлар дарров сезади.
Давлатимиз раҳбари ҳозирги таҳликали замонда ички имкониятларга таяниш ва уларни самарали ишга солиш зарурлигини таъкидлади.
– Қаерга уддабуррон раҳбар қўйилган бўлса, натижа бўлаяпти. Қашқадарёга, 3 ярим миллиондан кўп аҳолиси бўлган элга раҳбар бўлиш осон эмас. Бундай раҳбар топиш ҳам осон эмас. Қашқадарёнинг ери бой, тупроғи унумдор, одамлари меҳнаткаш. Фақат уларни бирлаштириб, елкадош бўлиб, ҳалол ишлаш керак. Ҳокимни ҳоким қиладиган, уни ишини кўрсатадиган шу халқ. Маҳаллий депутатлар, нуронийлар, умуман, одамлар бефарқ бўлмаса, Қашқадарёнинг қадамлари тезлашади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Сессияда ташкилий масала кўрилди. Давлатимиз раҳбари 2021 йил ноябрь ойидан буён Қашқадарё вилояти ҳокими вазифасини бажариб келаётган Азимов Муротжон Бердиалиевич номзодини вилоят ҳокими лавозимига тавсия этди.
М.Азимов 1976 йилда Қашқадарё вилояти Китоб туманида туғилган. Бухоро вилояти прокурори, Бош прокурор ўринбосари ва биринчи ўринбосари, Давлат божхона қўмитаси раиси вазифаларида ишлаган.
Халқ депутатлари, меҳнат фахрийлари, хотин-қизлар, ёшлар сўзга чиқиб, номзодни қўллаб-қувватлади. Овозга қўйиш натижаларига кўра, Муротжон Азимов Қашқадарё вилоятининг ҳокими этиб тасдиқланди.
Сессияда вилоятни комплекс ривожлантириш бўйича асосий йўналиш ва вазифалар муҳокама қилинди.
Сўнгги йилларда вилоятда улкан ишлар амалга оширилмоқда. Ўтган йили 25 декабрда Ғузор туманида синтетик ёқилғи ишлаб чиқарадиган “Uzbekistan GTL” заводи ишга туширилди. Шўртан газ-кимё мажмуасини кенгайтириш лойиҳаси қурилиши бошланди.
Давлат дастурларига кўра, жорий йилда Қашқадарёга 1,5 триллион сўмдан зиёд маблағлар ажратилиб, жами 2 минг 800 километр муҳандислик-коммуникация тармоқлари, 160 та ижтимоий соҳа объектларини янгидан қуриш ва реконструкция қилиш ишлари олиб борилмоқда.
Президент сессиядаги нутқида бундан кейинги вазифаларга, ечимини кутаётган муаммоларга кўпроқ тўхталди.
Мисол учун, вилоят аҳолисининг атиги 43 фоизи марказлашган ичимлик суви билан таъминланган. Айниқса, Косон, Деҳқонобод, Ғузор, Қамаши туманларида сув таъминоти жуда паст. Газ, электр, ички йўллар, транспорт, қишлоқ хўжалиги, банк-кредит соҳаларида ҳам муаммолар бор.
Вилоятда 108 та тиббиёт муассасаси, 172 та мактаб, 144 та болалар боғчаси таъмирталаб аҳволда. Кўплаб боғча ва мактабларда иситиш тизими ишдан чиққан. 19 та мактабда қатнов коэффициенти юқори бўлиб, ўқувчи ўринлари етишмайди.
Шу боис, жорий йилда Қашқадарёда ижтимоий соҳа ва инфратузилмани яхшилаш учун республика бюджетидан қўшимча 360 миллиард сўм ажратилиши таъкидланди. Шунингдек, халқаро молия институтлари маблағларидан 100 миллион доллар имтиёзли маблағлар йўналтирилади.
Бугунги кунда 350 минг одам ишга муҳтожлиги, янги маҳаллабай тизим асосида уларни тадбиркорлик, ҳунармандчилик, касаначиликка жалб этиш муҳимлиги қайд этилди.
Вилоят улкан саноат салоҳиятига эга бўлса-да, ялпи ҳудудий маҳсулотда саноат улуши атиги 18 фоиз экани кўрсатиб ўтилди.
Шунинг учун 2022-2023 йилларга мўлжалланган умумий қиймати 14,7 триллион сўм бўлган 270 та саноат лойиҳалари дастури шакллантирилгани маълум қилинди.
Таллимаржон иссиқлик электр станцияси қувватини кенгайтириш, Ғузорда қуёш электр станцияси барпо этиш, Деҳқонобод ва Қамашида қурилиш материаллари кластерини ишга тушириш, Китоб туманида цемент заводи ташкил қилиш каби йирик лойиҳалар бошланган.
Куни кеча имзоланган Президент қарорида Қашқадарёдаги тадбиркорлар лойиҳаларини молиялаштиришга 45 миллион доллар йўналтирилиши белгиланган.
Қишлоқ хўжалигида 7,4 триллион сўмлик 524 та лойиҳани амалга ошириб, 286 мингта иш ўрни яратиш мумкинлиги таъкидланди.
Жумладан, 40 минг гектардан ортиқ ерлар қайта фойдаланишга киритилади. 20 минг гектарда анорзорлар барпо қилинади. Яккабоғ, Чироқчи, Қамаши, Шаҳрисабз ва Китоб туманларини сув билан таъминлаш учун “Аёқчисой” сел сув омбори қурилади. Томорқада мева-сабзавот етиштириш, чорвачилик ва ковракчилик қўллаб-қувватланади.
Ижтимоий инфратузилмани ривожлантириш, аҳоли турмуш шароитларини яхшилаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Жорий йилда Қашқадарёда 5 минг хонадонли 143 та кўп қаватли уй-жой фойдаланишга топширилади.
1 минг 823 километр ичимлик суви тармоқлари ҳамда 1 минг 570 километр ички йўллар қурилади, 9 мингдан зиёд аҳолининг газ таъминоти қайта тикланади.
“Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида бу йил 30 та маскан қиёфаси яхшиланади.
Мактабгача таълим муассасалари ва мактаблар, тиббиёт пунктлари қуриш, ёшларнинг вақтини мазмунли ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Мутасадди раҳбарлар Президент айтган устувор вазифалар ижросини ташкил этиш юзасидан халқ депутатлари олдида ҳисобот берди.
Давлатимиз раҳбари шаҳар ва туман студияларидаги аҳоли билан суҳбатлашиб, улар билдирган таклифларни қўллаб-қувватлади.
Шундан сўнг Президент Шавкат Мирзиёев Қарши шаҳридаги кичик саноат зонасида жойлашган “UzShoes” қўшма корхонаси фаолияти билан танишди.
Маълумки, Қашқадарёда чарм хомашёси кўп. Давлатимиз раҳбари вилоятга аввалги ташрифи чоғида бу имкониятдан фойдаланиб, чарм маҳсулотларини қайта ишлашни йўлга қўйиш бўйича кўрсатма берган эди. Шундан сўнг ҳудудда 4 та лойиҳа ишга туширилди.
Хусусан, “UzShoes” корхонаси беларуслик ишбилармонлар билан ҳамкорликда 6 миллион доллар эвазига ташкил этилди. Корхонага Германия, Италия ва Австриядан ускуна ва жиҳозлар келтириб ўрнатилди. 350 та иш ўрни яратилди.
Корхона йилига 500 минг жуфт пойабзал ишлаб чиқариш қувватига эга. Бугунги кунда эркаклар, аёллар ва болалар учун 10 турдаги чарм пойабзаллар тайёрланмоқда. Сифатли ва чиройли бу маҳсулотлар импорт ўрнини бемалол босади.
Шу билан бирга, Қаршида тикилган пойабзаллар Европа мамлакатларидаги 100 дан ортиқ савдо дўконларида сотилмоқда. Шунингдек, қўшни давлатлар ва Ҳиндистон билан келишувларга эришилган.
Давлатимиз раҳбари пойабзалларни тайёрлаш жараёнини кўздан кечирди, шу ерда ишлаётган хотин-қизлар билан суҳбатлашди.
Шунингдек, Президент Қарши шаҳрида спорт таълими бўйича тақдимот билан танишди. Спортни ривожлантириш вазири ёшлар ўртасида оммавий спортни ривожлантириш чора-тадбирлари бўйича 1 апрель куни ўтказилган йиғилишдаги вазифалар ижроси тўғрисида ҳисобот берди. Мутасаддиларга чет эллик мутахассисларни жалб этиб, селекция ишлари ва ўқув дастурини тўғри шакллантириш бўйича кўрсатмалар берди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом осуществляемой на местах созидательной работы, крупными проектами и диалога с народом 21-22 апреля посетил Кашкадарьинскую область.
22 апреля в Карши прошла внеочередная сессия Кашкадарьинского областного Кенгаша народных депутатов.
В ней принял участие и выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Глава государства в начале своего выступления поздравил присутствующих с наступлением священного месяца Рамадан. Президент отметил, что Кашкадарьинская область играет ведущую роль в развитии нашей страны.
— На предвыборной встрече 11 октября прошлого года мы вместе с вами поставили большие задачи по развитию Кашкадарьи и улучшению жизни людей на ближайшие пять лет, — сказал Президент. — Вчера я с утра до вечера ездил по Кашкадарье, встречался с людьми и старался понять: верят ли люди в наши планы, чувствуют ли перемены? Как добиться этого? Нужен самоотверженный руководитель, который любит народ и объединяет его. Когда приходит самоотверженный хоким, люди сразу чувствуют это.
— Где работает умный руководитель, там виден результат. Нелегко быть руководителем Кашкадарьи – региона с населением более 3,5 миллиона человек. Найти такого руководителя тоже непросто. У Кашкадарьи богатые недра, плодородная земля, трудолюбивый народ. Необходимо лишь объединить людей, подставить им плечо и работать добросовестно. Люди делают хокима хокимом, они – зеркало его работы. Если у местных депутатов, старейшин и общественности в целом будет чувство сопричастности, развитие Кашкадарьи ускорится, — сказал Шавкат Мирзиёев.
На сессии обсуждены основные направления и задачи комплексного развития области.
В последние годы в регионе проводится масштабная работа. 25 декабря прошлого года в Гузарском районе был запущен завод «Uzbekistan GTL» по производству синтетического топлива. Начата реализация проекта по расширению Шуртанского газохимического комплекса.
В рамках государственных программ в этом году Кашкадарье выделено более 1,5 триллиона сумов, ведется строительство и реконструкция 2,8 тысячи километров инженерно-коммуникационных сетей и 160 объектов социальной сферы.
В своем выступлении Президент акцентировал внимание на предстоящих задачах и проблемах, требующих решения.
Так, только 43 процента населения региона имеют централизованный доступ к питьевой воде. Особенно остро строит данная проблема в Касанском, Дехканабадском, Гузарском, Камашинском районах. Есть также проблемы в сферах газо- и электроснабжения, внутренних дорог, транспорта, сельского хозяйства, банковско-кредитном секторе.
Требуется ремонт 108 медицинских учреждений, 172 школ и 144 детских садов области. Во многих детских садах и школах неисправны системы отопления. Перегружены 19 школ.
В связи с этим определено, что в этом году из республиканского бюджета на улучшение социальной сферы и инфраструктуры в Кашкадарье будет выделено дополнительно 360 миллиардов сумов, планируется направить 100 миллионов долларов льготных кредитов от международных финансовых институтов.
Отмечалось, что на сегодняшний день 350 тысяч человек в регионе нуждаются в работе, важно привлечь их к предпринимательству, ремесленничеству и надомному труду на основе новой системы «махаллабай».
Хотя область обладает огромным промышленным потенциалом, доля промышленности в валовом региональном продукте составляет всего 18 процентов.
В связи с этим сформирована программа на 2022-2023 годы, состоящая из 270 промышленных проектов стоимостью 14,7 триллиона сумов.
Уже начаты крупные проекты, направленные на увеличение мощности Талимарджанской ТЭС, строительство солнечной электростанции в Гузаре, запуск кластера строительных материалов в Дехканабаде и Камаши, цементного завода в Китабском районе.
Подписанным недавно постановлением Президента предусмотрено выделение 45 миллионов долларов на финансирование бизнес-проектов в Кашкадарье.
Указано, что в сельском хозяйстве могут быть реализованы 524 проекта стоимостью 7,4 триллиона сумов с созданием 286 тысяч рабочих мест.
В частности, будет рекультивировано более 40 тысяч гектаров земель. Намечено создать гранатовые сады на 20 тысячах гектаров. Для обеспечения водой Яккабагского, Чиракчинского, Камашинского, Шахрисабзского и Китабского районов будет построено паводковое водохранилище «Аёкчисой». Получат поддержку проекты по заготовке плодоовощной продукции на приусадебных землях, животноводству и выращиванию ферулы.
Особое внимание на совещании уделено развитию социальной инфраструктуры и улучшению жилищных условий населения.
В этом году в Кашкадарье будет сдано в эксплуатацию 143 многоэтажных дома на 5 тысяч квартир.
В планах – строительство 1 823 километров сетей питьевого водоснабжения и 1 570 километров внутренних дорог, восстановление газоснабжения в домах более 9 тысяч человек.
В рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» в этом году будут благоустроены 30 населенных пунктов.
Даны указания по строительству дошкольных образовательных учреждений и школ, медицинских центров, содержательной организации досуга молодежи.
Ответственные руководители доложили депутатам о предстоящей работе по исполнению поставленных Президентом приоритетных задач.
Глава государства поговорил с гражданами, подключившимися из городских и районных студий, поддержал высказанные ими предложения.
После этого Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью совместного предприятия «UzShoes» в малой промышленной зоне города Карши.
В Кашкадарье много кожевенного сырья. В ходе предыдущего визита в регион глава государства поручил использовать его для производства готовой продукции. После этого в регионе было запущено 4 проекта.
В частности, предприятие «UzShoes» создано в сотрудничестве с белорусскими деловыми людьми за счет привлечения инвестиций в размере 6 миллионов долларов. Здесь установлено оборудование из Германии, Италии и Австрии, создано 350 рабочих мест.
Производственная мощность компании составляет 500 тысяч пар обуви в год. Сегодня изготавливается кожаная обувь 10 видов для мужчин, женщин и детей. Благодаря качеству и современному дизайну эта продукция без труда замещает импорт.
Вместе с тем обувь каршинского производства продается более чем в 100 магазинах европейских стран. Достигнуты договоренности об экспорте с соседними странами и Индией.
Глава государства ознакомился с процессом изготовления обуви и побеседовал с работающими здесь женщинами.