Аввал хабар қилинганидек, ташрифнинг асосий тадбирлари 11 март куни Кўксарой қароргоҳида бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қирғизистон Президенти Садир Жапаровнинг тор ва кенгайтирилган таркибдаги музокараларида икки мамлакат ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик, ишонч ва стратегик шерикликка асосланган муносабатларни янада ривожлантириш ва мустаҳкамлаш масалалари кўриб чиқилди.
Музокаралар якунида кўп қиррали Ўзбекистон – Қирғизистон ҳамкорлигининг деярли барча йўналишларини қамраб олган 22 та ҳужжат имзоланди.
Ташрифнинг иккинчи куни Президент Шавкат Мирзиёев ва Президент Садир Жапаров Кўксарой қароргоҳидаги Фахрий меҳмонлар хиёбонига кўчат ўтқазди.
Бу Ўзбекистон ва Қирғизистон халқлари дўстлигининг, давлатлараро муносабатларда янги давр бошланганининг рамзи бўлди, дейиш мумкин.
Мазкур хиёбонда бошқа ҳамкор давлатлар раҳбарлари эккан дарахтлар ҳам бор.
Қирғизистон Президентининг мамлакатимизга ташрифи доирасида Тошкент шаҳридаги технопаркда Ўзбекистон – Қирғизистон бизнес форуми ва Ишбилармонлар кенгашининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтган эди.
Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ҳамроҳлигида мазкур технопаркка ташриф буюрди.
Ушбу замонавий мажмуа давлатимиз раҳбарининг 2019 йил 1 майдаги “Саноат кооперациясини янада ривожлантириш ва талаб юқори бўлган маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори асосида ташкил этилган. Бу ерда умумий қиймати 365 миллион долларлик 17 та лойиҳа амалга оширилмоқда.
Қирғизистон Президентига технопаркдаги корхоналарда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар – маиший техникалар, электрон газ ҳисоблагичлар, лифтлар, сув насослари, саноат кондиционерлари ва совитиш тармоқлари ҳақида маълумот берилди.
Давлат раҳбарлари Ўзбекистоннинг саноат, қишлоқ хўжалиги ва ҳунармандчилик маҳсулотлари кўргазмаси билан танишди. Кўргазмага 24 та тармоқ ва 14 ҳудудда ишлаб чиқарилаётган мингдан ортиқ маҳсулотлар қўйилган.
Президент Шавкат Мирзиёев Қирғизистонда ҳам керакли салоҳият борлиги, уни юзага чиқариш учун Ўзбекистон кооперациялар ташкил этиш ва тажриба алмашишга тайёр эканини таъкидлади. Тармоқ раҳбарларига Қирғизистондаги турдош муассасалар билан яқиндан ишлаб, қўшма лойиҳаларни амалга ошириш бўйича кўрсатмалар берди.
Ўзбекистон халқи номидан Қирғизистон халқига юртимизда ишлаб чиқарилаётган тез тиббий ёрдам машиналари совға қилинди. Садир Жапаров қардошлик ва яхши қўшничилик муносабатлари, доимий кўмаги ва қўллаб-қувватлаши учун миннатдорлик билдирди.
Олий мартабали меҳмон ташриф доирасида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Танзила Норбоева билан учрашди.
Учрашувда томонлар икки мамлакат парламентлари ўртасида ҳамкорликнинг барча даражаларида алоқаларни фаоллаштиришдан ҳамда Ўзбекистон ва Қирғизистон парламентлари раҳбарларининг ўзаро ташрифлари амалиётини давом эттиришдан манфаатдор эканини билдирди.
Икки мамлакат Президентлари музокараларида эришилган келишувларни амалга ошириш хусусида сўз юритилди.
Қонун ижодкорлиги соҳасида ҳамкорликни кенгайтириш, Олий Мажлис Сенати ва Жогорку Кенеш шафелигида минтақалараро форумни ўтказиш масаласи кўриб чиқилди.
Қирғизистон Президенти Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикери Нурдинжон Исмоиловни қабул қилди.
Мулоқот чоғида Ўзбекистон – Қирғизистон муносабатлари сифат жиҳатидан янги стратегик ҳамкорлик даражасига чиққани, дўстона ва яхши қўшничилик алоқалари жадал ривожланаётгани қайд этилди.
Икки мамлакат қонунчилик органлари ўртасидаги алоқаларни янада кучайтиришга доир масалалар юзасидан фикр алмашилди.
Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Aбдулла Aрипов билан учрашди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаровнинг музокаралари якунлари бўйича эришилган келишувларни амалга оширишда икки мамлакат ҳукуматлари олдида турган муҳим вазифалар кўриб чиқилди.
Транспорт, энергетика соҳаларида Ўзбекистон – Қирғизистон ҳамкорлигини янада ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Икки томонлама ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилишини ўтказиш муддати келишиб олинди.
Шу билан Қирғизистон Республикаси Президенти Садир Жапаровнинг Ўзбекистонга давлат ташрифи якунланди.
Олий мартабали меҳмонни Тошкент халқаро аэропортида Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов кузатиб қўйди.

Как сообщалось ранее, основные мероприятия визита состоялись 11 марта в резиденции Куксарой.
На переговорах Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова в узком и расширенном составах были рассмотрены вопросы развития и дальнейшего укрепления отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства, расширения многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Кыргызстаном.
Всего по итогам визита было подписано 22 документа, охватывающих практически все направления многогранного узбекско-кыргызского партнерства.
На второй день визита Президент Шавкат Мирзиёев и Президент Садыр Жапаров посадили дерево на Аллее почетных гостей в резиденции Куксарой.
Это явилось, можно сказать, символом нового периода в межгосударственных отношениях и дружбы между народами Узбекистана и Кыргызстана.
На этой аллее также растут деревья, высаженные главами других государств-партнеров.
В рамках визита Президента Кыргызстана в нашу страну в технопарке в городе Ташкенте состоялись узбекско-кыргызский бизнес-форум и первое заседание Делового совета.
Президент Кыргызстана Садыр Жапаров в сопровождении Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева посетил этот технопарк.
Этот современный комплекс создан в соответствии с постановлением главы государства «О мерах по дальнейшему развитию промышленной кооперации и расширению производства востребованной продукции» от 1 мая 2019 года. Здесь реализуются 17 проектов на общую сумму 365 миллионов долларов.
Президенту Кыргызстана предоставили сведения о производимой в технопарке продукции — бытовой технике, электронных газовых счетчиках, водяных насосах, лифтах, промышленных кондиционерах и системах охлаждения.
Главы государств ознакомились с выставкой промышленной, сельскохозяйственной и ремесленной продукции Узбекистана. На выставке представлено более тысячи образцов продукции, производимой в 24 отраслях и 14 регионах.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что у Кыргызстана имеется необходимый потеницал, и Узбекистан готов создавать кооперации и обмениваться опытом. Руководителям отраслей были даны указания о тесном сотрудничестве со смежными учреждениями Кыргызстана и реализации совместных проектов.
От имени народа Узбекистана народу Кыргызстана были переданы в дар производимые в нашей стране машины скорой помощи. Садыр Жапаров выразил благодарность за братские и добрососедские отношения, постоянную помощь и поддержку.
Промышленный потеницал нашей страны, широкой ассортимент производимой продукции и ее качество произвели на гостей большое впечатление.
Высокопоставленный гость в рамках визита встретился с Председателем Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзилой Нарбаевой.
В ходе переговоров стороны выразили заинтересованность в активизации контактов между парламентариями двух стран на всех уровнях взаимодействия и продолжении практики обмена визитами руководителей парламентов Узбекистана и Кыргызстана.
Речь шла о реализации достигнутых договоренностей во время переговоров Президентов двух стран.
Рассмотрены вопросы о расширении сотрудничества в законотворческой сфере, проведении межрегионального форума под эгидой Сената Олий Мажлиса и Жогорку Кенеша.
Президент Кыргызстана принял Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Нурдинжона Исмоилова.
В ходе переговоров отмечались подъем узбекско-кыргызских связей на качественно новый уровень стратегического партнерства, интенсивное развитие дружеских и добрососедских отношений.
Состоялся обмен мнениями о дальнейшем укреплении связей между законодательными органами двух стран.
Президент Кыргызстана Садыр Жапаров также встретился с Премьер-министром Республики Узбекистан Абдуллой Ариповым.
В ходе встречи были рассмотрены важные задачи, стоящие перед правительствами двух стран по реализации договоренностей, достигнутых по итогам переговоров Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова.
Состоялось обсуждение перспектив дальнейшего развития сотрудничества между Узбекистаном и Кыргызстаном в области транспорта и энергетики.
Достигнута договоренность о сроках проведения очередного заседания Межправительственной комиссии по двустороннему сотрудничеству.
На этом государственный визит Президента Кыргызстана Садыра Жапарова в Узбекистан завершен.
Высокопоставленного гостя в Международном аэропорту «Ташкент» проводил Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов.