Ғалаба боғидаги амфитеатрда 9 май – Хотира ва қадрлаш кунига бағишланган байрам тадбири бўлиб ўтди. Маросимда уруш ва меҳнат фахрийлари, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, ҳарбий хизматчилар жам бўлди.
Президент Шавкат Мирзиёев Хотира ва қадрлаш куни ҳамда Иккинчи жаҳон урушида қозонилган Ғалабанинг 75 йиллиги билан барча фахрийларни, бутун халқимизни табриклади.
– Бугунги қутлуғ айёмда барчамиз, аввало, ўз жонини она юрт учун қурбон қилган ватандошларимизнинг руҳи поклари олдида бош эгиб таъзим қиламиз. Сизлар каби минглаб уруш ва меҳнат фронти қатнашчиларини – азму шижоатли, довюрак ота-боболаримиз, сабр-матонатли оналаримиз, момоларимизнинг номларини ҳурмат билан тилга оламиз, – деди давлатимиз раҳбари.
Бу йил карантин туфайли уруш ва меҳнат фахрийларининг аксарияти байрамни ўз уйларида нишонлади. Улар телевидение орқали бугунги тантанали маросимни тўғридан-тўғри кузатиб борди.
– Сиз азизларнинг барчангизни ғойибона бағримга босиб, бугунги эркин ва озод ҳаётни таъминлаш йўлида кўрсатган мардлигингиз, Ватанга садоқатингиз учун ўз номимдан, халқимиз номидан раҳматлар айтиб, энг эзгу ва самимий тилакларимни изҳор этаман.
Биз сизларнинг тимсолингизда ўзининг доно маслаҳатлари, бой ҳаётий тажрибаси билан ҳаммамизга устоз ва дуогўй бўлиб юрган мўътабар инсонларни кўрамиз. Сизларнинг ҳар бирингиз билан ҳақли равишда фахрланамиз. Ҳаёт йўлларида дуч келаётган турли қийинчилик ва муаммоларни, ҳозирги кунда бошимизга тушган синовларни енгиб ўтишда биз сизларнинг мислсиз сабот ва матонатингиздан, қатъиятингиздан доимо куч ва ибрат оламиз. Ёш авлодимизни Ватанга, халққа садоқатли, жасур инсонлар этиб тарбиялашда биз сизларни доимо ўрнак деб биламиз ва келгусида ҳам шундай бўлиб қолади, – деди Президент.
Давлатимиз раҳбари байрам тадбирига келган уруш ва меҳнат фахрийларининг ҳар бири билан саломлашиб, ҳол-аҳвол сўради. Уларга сиҳат-саломатлик, узоқ умр тилади. Нуронийлар юртимизга тинчлик-осойишталик, элимизга фаровонлик тилаб дуолар қилди.
Тадбир Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар марказлари, ҳарбий округлардаги байрам иштирокчиларига намойиш қилинди.
Шавкат Мирзиёев Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси ва вилоятлар ҳокимлари билан видеоалоқа тизими орқали мулоқот қилди.
Президентимиз Ғалаба боғининг фахрий меҳмонлар китобига дастхат ёзди.
Боғда Иккинчи жаҳон уруши давридаги композициялар инсталляцияси, жумладан, темир йўл вокзали, окоплар барпо этилган, ҳарбий техникалар, қурол-аслаҳалар кўргазмага қўйилган.
Давлатимиз раҳбари ушбу техникаларни ҳам кўздан кечирди.
Ғалаба боғида аҳолининг тарих билан ҳамнафас бўлиб, ўтганлар хотирасини ёд этиши, уларга ҳурмат бажо келтириши, мазмунли дам олиш, оммавий маданий тадбирлар, ижодий учрашувлар, адабий кечалар ўтказиш учун барча шароитлар яратилган. Мазкур боғ Ватанга садоқат, ўз ҳаётини тинчлик ва озодлик учун фидо қилган инсонларнинг ўлмас жасорати ва ёрқин хотираси олдидаги юксак ҳурмат-эҳтиромнинг амалий намунаси бўлиб қолади.

Президент поздравил ветеранов с праздником
В амфитеатре Парка Победы состоялось праздничное мероприятие, посвященное 9 мая – Дню памяти и почестей. В церемонии приняли участие ветераны войны и труда, представители государственных и общественных организаций, военнослужащие.
Президент Шавкат Мирзиёев поздравил всех ветеранов и народ Узбекистана с Днем памяти и почестей и 75-й годовщиной Победы во Второй мировой войне.
— В этот праздничный день мы прежде всего склоняем голову перед светлой памятью наших соотечественников, отдавших жизнь за Родину. С чувством безграничной благодарности и скорби мы вспоминаем имена тысяч участников войны и трудового фронта, наших смелых и отважных отцов и дедов, стойких и терпеливых матерей и бабушек – всех узбекистанцев разных национальностей, внесших вклад в Великую Победу, — сказал глава государства.
В этом году из-за карантинного режима большая часть ветеранов войны и труда отмечают праздник дома. Они смотрели сегодняшнюю церемонию в прямом эфире по телевизору.
— Мысленно обнимая всех вас, уважаемые ветераны, выражаю вам огромную благодарность за мужество и преданность Родине, за ваш подвиг во имя сегодняшней мирной, свободной и благополучной жизни.
Мы видим в вас мудрых наставников, пользующихся большим уважением и авторитетом в обществе, дорожим вашими советами, богатым жизненным опытом. Мы гордимся каждым из вас, вы являетесь для нас образцом беззаветного служения Родине, и так будет всегда. Присущие вам смелость и отвага, самоотверженность – неиссякаемый источник силы и энергии, пример в преодолении многих проблем, с которыми мы сталкиваемся сегодня в жизни, — отметил Президент.
Глава государства тепло поприветствовал каждого из присутствующих на мероприятии ветеранов войны и труда, пообщался с ними. Он пожелал им крепкого здоровья и долгих лет жизни. Ветераны в своих молитвах попросили у Всевышнего мира и процветания нашей стране.
Мероприятие транслировалось по видеосвязи участникам праздника в Республике Каракалпакстан и областных центрах, военных округах.
Шавкат Мирзиёев по видеоконференцсвязи пообщался с Председателем Жокаргы Кенгеса Республики Каракалпакстан, хокимами областей и командующими войсками военных округов.
Президент оставил запись в Книге почетных гостей Парка Победы.
В парке организованы инсталляции на тему Второй мировой войны, в том числе сооружены железнодорожная станция, окопы, выставлена военная техника и вооружение.
Глава государства ознакомился с выставкой.
Словом, в парке созданы все условия для того, чтобы мы знали историю, помнили о прошлом, чтили героев, а также для содержательного досуга населения, проведения культурных мероприятий, творческих встреч и литературных вечеров.
Парк Победы станет практическим воплощением глубокой преданности Родине, бессмертного подвига и светлой памяти тех, кто пожертвовал своей жизнью ради мира и свободы.