Тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни ўзлаштириш ҳолати танқидий таҳлил қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 20 март куни инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ва тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб этиш ишларини жадаллаштириш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Маълумки, инвестиция иқтисодиётнинг ҳаракатлантирувчи кучи – драйверидир. Кейинги йилларда бутун дунёда хорижий инвестициялар жалб этиш тобора мураккаб кечмоқда. Масалан, 2018 йилда жаҳонда инвестиция оқими 19 фоизга камайган.Шу боис, жалб этилган хорижий инвестициялардан самарали фойдаланиш, бу борада жадал ва тизимли иш олиб бориш зарур.Жорий йил 8 январь куни бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишида давлатимиз раҳбари инвестицияларни жалб қилиш, қулай инвестиция муҳитини яратиш бўйича аниқ вазифалар белгилаб берган эди. Шу асосда аниқ молиялаштириш манбаларини кўрсатган ҳолда Инвестиция дастури тасдиқланди. Хусусан, бу йил жами 4,2 миллиард доллар қийматидаги тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ўзлаштирилиши белгиланган.
Йиғилишда ўтган икки ойда бажарилган ишлар танқидий таҳлил қилинди. Давлатимиз раҳбари хорижий инвестицияларни ўзлаштириш ҳолати умуман суст кетаётганини таъкидлаб, мутасаддиларни жиддий огоҳлантирди. Айрим тармоқ ва ҳудудларда чет эллик инвесторларга тақдим этиш учун аниқ ҳисоб-китобларга асосланган лойиҳалар бўйича таклифлар йўқлиги танқид қилинди.
Президентимиз тегишли вазирлик ва ҳокимликлар зиммасига аниқ ва қатъий вазифалар юклади. Инвестиция ва ташқи савдо вазирлигига энергетика, нефть-газ, кимё, машинасозлик, электр техникаси, ахборот технологиялари ва бошқа муҳим соҳаларга тўғридан-тўғри хорижий сармояларни жалб этиш бўйича инвестиция лойиҳалари портфелини шакллантириш топширилди.
Ҳукуматлараро комиссия йиғилишлари инвестиция лойиҳаларини шакллантириш бўйича зарур майдонга айланмагани қайд этилар экан, тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб этиш бўйича ҳар бир комиссиянинг мақсадли кўрсаткичларини ишлаб чиқиш лозимлиги таъкидланди.
Бутун дунёда давлат-хусусий шериклик тизими инвестиция жалб қилишнинг муҳим омилларидан биридир. Шуни инобатга олиб, Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузурида Давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш агентлиги тузилган эди. Йиғилишда мазкур агентлик фаолиятини ташкил этишга ҳам эътибор қаратилиб, мутасаддиларга транспорт, энергетика ва хизмат кўрсатиш соҳаларида давлат-хусусий шериклик асосида чет эл капитали иштирокида амалга ошириладиган лойиҳаларни шакллантириш вазифаси қўйилди.
Янги тузилган Давлат активларини бошқариш агентлигига давлат улуши мавжуд бўлган корхоналарга тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар жалб қилиш ишларини жадаллаштириш бўйича аниқ кўрсатмалар берилди.
Юқорида қайд этилган йўналишлар бўйича чет эл сармояларини жалб этиш учун хорижий давлатларда тақдимотлар – роуд-шоулар ўтказиш зарурлиги таъкидланди.
Бу йилги Инвестиция дастурига мувофиқ, марказлашган маблағлар ҳисобидан 3 мингга яқин объектда қурилиш ва таъмирлаш ишлари бажарилиши режалаштирилган. Президентимиз молиялаштириш ва лойиҳа-смета ҳужжатларини ишлаб чиқишни тезроқ якунлаб, қурилиш ишларини қисқа муддатларда бошлаш бўйича ҳам топшириқлар берди.
Бундай дастурларни ишлаб чиқишни такомиллаштириш мақсадида лойиҳа институтларини бошқаришга хорижий тажрибани кенг жорий этиш кераклиги қайд этилди.
Йиғилишда таъкидланганидек, ҳудудларда ишлаб чиқариш соҳаларига инвестиция жалб қилиш талабга жавоб бермайди. Ваҳоланки, мамлакатимизга кўп миқдорда фармацевтика ва гигиена воситалари, озиқ-овқат товарлари, болалар кийимлари импорт қилинмоқда. Аслида бундай маҳсулотларни юртимизда ишлаб чиқариш учун жуда катта имкониятлар мавжуд.
Шу боис, Президентимиз вазирлик ва идоралар раҳбарларига ўзларига бириктирилган ҳудудларга чиқиб, у ерда амалга оширилаётган лойиҳаларни жадаллаштириш, истеъмол товарларини ишлаб чиқариш учун инвесторларни ҳудудларга, жумладан, эркин иқтисодий зоналарга жалб этиш бўйича топшириқлар берди.
Халқаро молия институтлари маблағларини ўзлаштириш ҳолатига эътибор қаратилар экан, бу борадаги йиллик режани бажаришда Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш, Соғлиқни сақлаш, Сув хўжалиги вазирликларида қолоқлик мавжудлиги қайд этилди. Мутасаддиларга ушбу йўналишдаги ишларни жадаллаштириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Баъзи жойларда зарур инфратузилма йўқлиги инвестициялар жалб этишга тўсиқ бўлаётгани, лойиҳалар учун ер ажратиш, электр энергияси, газ, сув ва канализация тармоқларига уланишда муаммолар борлиги қайд этилди. Шу муносабат билан Иқтисодиёт ва саноат, Инвестиция ва ташқи савдо вазирликларига ҳудудларнинг инфратузилма объектларини ривожлантириш бўйича 3 йиллик дастур ишлаб чиқиш зарурлиги таъкидланди.
Барча топшириқлар ижросини таъминлаш ва муаммоларни бартараф этишга қаратилган амалий чора-тадбирлар белгилаб олинди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 20 марта провел совещание по вопросам ускорения реализации инвестиционных проектов и работы по привлечению прямых инвестиций.
Инвестиции являются движущей силой экономики, ее драйвером. В последние годы во всем мире привлечение иностранных инвестиций становится все более затруднительным. Так, в 2018 году мировой поток инвестиций сократился на 19 процентов.
Поэтому необходимо эффективно пользоваться уже привлеченными иностранными вложениями, наладить правильную и системную работу в этом направлении.
На состоявшемся 8 января текущего года видеоселекторном совещании глава нашего государства определил конкретные задачи по привлечению инвестиций и созданию благоприятного инвестиционного климата. В соответствии с ними с указанием точных источников финансирования была утверждена Инвестиционная программа. В частности, в текущем году намечено освоить прямые иностранные инвестиции на общую сумму 4,2 миллиарда долларов.
На совещании проведен критический анализ работы, проделанной за минувшие два месяца. Глава государства, отметив в целом неудовлетворительное состояние освоения иностранных инвестиций, серьезно предупредил ответственных лиц. Подвергнуто критике отсутствие в некоторых отраслях и регионах основанных на точных расчетах предложений для зарубежных инвесторов.
Президент возложил на соответствующие министерства и хокимияты конкретные задачи. Так, Министерству инвестиций и внешней торговли поручено сформировать портфель инвестиционных проектов с привлечением прямых иностранных инвестиций в энергетическую, нефтегазовую, химическую отрасли, сферы машиностроения, электротехники, информационных технологий и другие.
Подчеркивалось, что заседания межправительственных комиссий так и не стали эффективной площадкой для формирования инвестиционных проектов, в связи с чем необходимо разработать для каждой комиссии целевые показатели привлечения прямых иностранных инвестиций.
Сегодня в мире одним из важных факторов привлечения инвестиций выступает система государственно-частного партнерства. С учетом этого при Министерстве финансов Республики Узбекистан было создано Агентство по развитию государственно-частного партнерства. На совещании уделено внимание организации деятельности данного агентства, ответственным лицам поручено сформировать проекты в области транспорта, энергетики и оказания услуг, которые намечено реализовать с участием иностранных инвестиций на основе механизмов государственно-частного партнерства.
Новообразованному Агентству по управлению государственными активами даны конкретные указания по ускорению привлечения прямых иностранных инвестиций в предприятия с государственной долей.
Отмечена необходимость проведения за рубежом презентаций в формате “роуд-шоу” для привлечения прямых иностранных капиталовложений в указанные выше отрасли.
В соответствии с Инвестиционной программой на текущий год предусмотрено выполнение за счет централизованных источников строительно-ремонтных работ на около 3 тысячах объектов. Шавкат Мирзиёев поручил в сжатые сроки завершить работы по финансированию и разработке проектно-сметной документации и ускорить начало строительных работ.
Отмечалось, что для совершенствования разработки инвестиционных программ необходимо широко внедрять зарубежный опыт в управление проектными институтами.
Как подчеркивалось на совещании, в регионах неудовлетворительно состояние привлечения инвестиций в производство. В Узбекистан в большом количестве импортируются фармацевтическая и гигиеническая продукция, продукты питания, детская одежда. И это при том, что имеются широкие возможности для производства этих товаров у нас в стране.
В связи с этим Президент поручил руководителям министерств и ведомств выехать в закрепленные за ними регионы и принять меры по ускорению реализуемых там проектов, привлечению инвесторов, в том числе в свободные экономические зоны, для производства потребительских товаров.
Рассмотрено также состояние освоения средств международных финансовых институтов. Указано на слабую работу министерств жилищно-коммунального обслуживания, здравоохранения, водного хозяйства в выполнении годовых планов. Ответственным лицам даны указания по ускорению работы в данном направлении.
На совещании отмечалось, что отсутствие необходимой инфраструктуры в некоторых регионах препятствует привлечению инвестиций. Имеются проблемы, связанные с выделением земли для проектов, подключением к сетям электро-, газо-, водоснабжения и канализации. В связи с этим министерствам экономики и промышленности, инвестиций и внешней торговли поручено разработать трехлетнюю программу по развитию объектов инфраструктуры в регионах.
Определены практические меры по обеспечению исполнения данных поручений и устранению имеющихся проблем.