«Ўзбекистон Конституциясига 25 йил» эсдалик нишонини таъсис этиш тўғрисида
1992 йил 8 декабрь – Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинган кун юртимиз тарихидаги буюк саналардан биридир.
Бош Қомусимиз ҳуқуқий демократик давлат ва кучли фуқаролик жамиятини барпо этиш, эркин бозор муносабатлари ва хусусий мулк устуворлигига асосланган иқтисодиётни қуриш, халқимизнинг тинч, обод ва фаровон ҳаётини таъминлаш, Ўзбекистоннинг халқаро майдондаги обрў-эътиборини юксалтириш, миллий қонунчилик тизимини шакллантириш ҳамда мамлакатимиз ҳаётининг барча соҳаларида ислоҳотларни муваффақиятли амалга оширишда мустаҳкам пойдевор бўлиб хизмат қилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганининг 25 йиллиги муносабати билан ҳамда мамлакатимиз мустақиллигини мустаҳкамлаш, унинг иқтисодий, сиёсий, ижтимоий, илмий, маънавий салоҳиятини ва мудофаа қудратини юксалтириш, демократик ислоҳотларни чуқурлаштириш, давлатимиз сарҳадларининг дахлсизлигини таъминлаш, жамиятимизда ҳукм сураётган тинчлик ва барқарорликни, миллатлараро дўстлик ва тотувликни асраш, Асосий Қонунимизнинг ҳаётимиздаги ўрни ва аҳамиятини кенг тарғиб этиш, ёш авлодни қонунга ҳурмат, Ватанга меҳр ва садоқат руҳида тарбиялаш ишларига муносиб ҳисса қўшган юртдошларимизни тақдирлаш мақсадида:
1. «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил» эсдалик нишони таъсис этилсин.
2. «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил» эсдалик нишонининг Низоми ва тавсифи 1, 2-иловаларга мувофиқ тасдиқлансин.
3. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил» эсдалик нишонлари ва уларнинг гувоҳномалари белгиланган тартибда тайёрланишини таъминласин.
4. Ушбу Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси У.Исмаилов зиммасига юклансин.
Тошкент шаҳри, 2017 йил 10 октябрь
2017 йил 10 октябрдаги ПФ-5201-сонли
Фармонига 1-илова
«Ўзбекистон Конституциясига 25 йил»
эсдалик нишони тўғрисидаги
НИЗОМ
1. «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил» эсдалик нишони билан мамлакатимиз мустақиллигини мустаҳкамлаш, унинг иқтисодий, сиёсий, ижтимоий, илмий, маънавий салоҳиятини ва мудофаа қудратини юксалтириш, демократик ислоҳотларни чуқурлаштириш, давлатимиз сарҳадларининг дахлсизлигини таъминлаш, жамиятимизда ҳукм сураётган тинчлик ва барқарорликни, миллатлараро дўстлик ва тотувликни асраш, Асосий Қонунимизнинг ҳаётимиздаги ўрни ва аҳамиятини кенг тарғиб этиш, ёш авлодни қонунга ҳурмат, Ватанга меҳр ва садоқат руҳида тарбиялаш ишларига муносиб ҳисса қўшиб келаётган барча соҳа вакиллари, меҳнат фахрийлари, ҳарбий хизматчилар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимлари ҳамда бошқа шахслар тақдирланади.
2. «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил» эсдалик нишони билан Ўзбекистон Республикаси фуқароси бўлмаган шахслар ҳам тақдирланиши мумкин.
3. «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил» эсдалик нишони Ўзбекистон Республикаси Президенти ёки унинг номидан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Раиси, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Спикери, Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири, вазирликлар, идоралар, жамоат бирлашмалари ва бошқа республика органлари раҳбарлари, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари, шунингдек, шу ишга вакил қилинган бошқа шахслар томонидан тантанали вазиятда топширилади.
Мукофотланганларга эсдалик нишони билан бирга унинг гувоҳномаси берилади.
4. «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил» эсдалик нишони кўкракнинг чап томонига давлат мукофотларидан кейин тақилади.
Фармонига 2-илова
эсдалик нишонининг
ТАВСИФИ
«Ўзбекистон Конституциясига 25 йил» эсдалик нишони 0,25 микрон қалинликдаги олтин билан қопланган мис қотишмасидан тайёрланади ва диаметри 34 миллиметрли доира шаклида бўлади.
Эсдалик нишонининг қалинлиги – 2,2 миллиметр.
Эсдалик нишонининг олд томони марказида оқ эмалдан ишланган саккиз қиррали юлдуз тасвирланган. Юлдуз марказида, таралаётган қуёш нурлари фонида Ўзбекистон Республикаси Давлат байроғининг рангли эмалдан ишланган ҳилпираб турган тасвири акс этган. Юлдузнинг тепа қисмида баландлиги 3,5 миллиметр бўлган «25» ёзуви, пастки қисмида эса баландлиги 2,5 миллиметрли «YIL» ёзуви жойлашган. Эсдалик нишонининг пастки қисмида, саккиз қиррали юлдуз остида мовий рангдаги эмалдан ишланган очилган ҳолатдаги китоб – Ўзбекистон Республикаси Конституцияси тасвири акс эттирилган. Ёзувлар зарҳал рангда.
Эсдалик нишонининг айланаси бўйлаб оқ эмалли доирада «O‘ZBЕKISTON KONSTITUTSIYASIGA» сўзлари ёзилган. Пастки қисмида, марказда иккита саккиз қиррали юлдуз оралиғида бир-бирига туташтирилган ҳолатдаги иккита зайтун новдаси тасвирланган. Ёзувлар ва тасвирлар зарҳал рангда бўлиб, ҳарфларнинг баландлиги 2 миллиметрни ташкил этади.
Эсдалик нишонининг орқа томонида Ўзбекистон Республикаси Давлат герби тасвирланган бўлиб, пастки қисмида, марказда «2017» ёзуви жойлашган.
Тасвирлар ва ёзувлар қабариқдир.
Эсдалик нишонининг олд ва орқа томонларининг четлари қабариқ доира билан ўралган.
Эсдалик нишони шойи лента билан қопланган тўғри тўртбурчак шаклидаги қадағичга илгакчалар ва ҳалқача ёрдамида уланган. Шойи лентанинг ўртасидан эни 7 миллиметрли яшил рангли йўл, унинг икки четидан эса сариқ рангли энсиз чизиқлар билан ҳошияланган эни 2,5 миллиметрли иккита оқ рангли йўл ўтган. Шойи лентанинг чекка қисмлари бўйлаб эни 2,5 миллиметр бўлган мовий рангли йўллар ўтган.
Қадағичнинг бўйи – 16 миллиметр, эни – 25 миллиметр.
Қадағичнинг орқа томонига эсдалик нишонини кийимга тақиб қўйиш учун тўғноғич кўринишидаги мослама ўрнатилган.

8 декабря 1992 года – день принятия Конституции Республики Узбекистан – является одной из главных знаменательных дат в истории нашей страны.
Наша Конституция служит прочным фундаментом построения правового демократического государства, сильного гражданского общества, экономики, основанной на свободных рыночных отношениях и приоритете частной собственности, обеспечения мирной и благополучной жизни народа, повышения международного авторитета Узбекистана, формирования национальной системы законодательства и успешной реализации реформ во всех сферах жизни страны.
В связи с 25-летием принятия Конституции Республики Узбекистан и в целях поощрения соотечественников, внесших достойный вклад в дело укрепления независимости, повышения экономического, политического, социального, научного, духовного потенциала и оборонной мощи страны, углубления демократических реформ, обеспечения неприкосновенности государственных границ, сохранения мира и стабильности, межнациональной дружбы и согласия, царящих в нашем обществе, широкой пропаганды роли и значения Основного Закона, воспитания молодого поколения в духе уважения к закону, любви и преданности Родине:
1. Учредить памятный знак «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил».
2. Утвердить Положение и описание памятного знака «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил» согласно приложениям №№ 1, 2.
3. Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок обеспечить в установленном порядке изготовление памятных знаков «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил» и удостоверений к ним.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А. Арипова и Государственного советника Президента Республики Узбекистан У. Исмаилова.
Приложение № 1 к Указу
от 10 октября № УП-5201
о памятном знаке «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил»
1. Памятным знаком «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил» награждаются представители всех сфер, ветераны труда, военнослужащие, сотрудники правоохранительных органов и другие лица, внесшие достойный вклад в дело укрепления независимости, повышения экономического, политического, социального, научного, духовного потенциала и оборонной мощи страны, углубления демократических реформ, обеспечения неприкосновенности государственных границ, сохранения мира и стабильности, межнациональной дружбы и согласия, царящих в нашем обществе, широкой пропаганды роли и значения Основного Закона, воспитания молодого поколения в духе уважения к закону, любви и преданности Родине.
2. Памятным знаком «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил» могут награждаться и лица, не являющиеся гражданами Республики Узбекистан.
3. Вручение памятного знака «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил» производится в торжественной обстановке Президентом Республики Узбекистан или от его имени Председателем Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Спикером Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Премьер-министром Республики Узбекистан, руководителями министерств, ведомств, общественных объединений и других республиканских органов, Председателем Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимами областей и города Ташкента, другими уполномоченными на это лицами.
Вместе с памятным знаком награжденным вручается удостоверение к нему.
4. Памятный знак «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил» носится на левой стороне груди после государственных наград.
Приложение № 2 к Указу
от 10 октября 2017 года № УП-5201
памятного знака «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил»
Памятный знак «Ўзбекистон Конституциясига 25 йил» изготавливается из медного сплава, покрытого золотом толщиной 0,25 микрона, и имеет форму круга диаметром 34 миллиметра.
Толщина памятного знака – 2,2 миллиметра.
На лицевой стороне памятного знака в центре изображена восьмиконечная звезда, выполненная белой эмалью. В центре звезды на фоне солнца с расходящимися лучами изображен развивающийся Государственный флаг Республики Узбекистан, выполненный цветной эмалью. В верхней части звезды расположена надпись «25» высотой 3,5 миллиметра, в нижней части – «YIL» высотой 2,5 миллиметра. В нижней части памятного знака под восьмиконечной звездой изображена раскрытая книга – Конституция Республики Узбекистан, выполненная голубой эмалью. Надписи позолоченные.
По окружности памятного знака на белом эмалевом поясе – надпись «O‘ZBЕKISTON KONSTITUTSIYASIGA». Внизу по центру между двумя восьмиконечными звездочками изображены две скрещенные оливковые ветви. Надписи и изображения позолоченные. Высота букв 2 миллиметра.
На оборотной стороне памятного знака изображен Государственный герб Республики Узбекистан, снизу по центру надпись «2017».
Края лицевой и оборотной сторон памятного знака окаймлены бортиком.
Памятный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой, покрытой шелковой лентой. Посередине ленты зеленая продольная полоса шириной 7 миллиметров, по краям которой белые полосы шириной 2,5 миллиметра, окаймленные узкими желтыми полосками. По краям ленты проходит полоса голубого цвета шириной 2,5 миллиметра.
Высота колодки – 16 миллиметров, ширина – 25 миллиметров.
На оборотной стороне колодки имеется приспособление в виде булавки для крепления памятного знака к одежде.