Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 30 октябрь куни жорий йилда Давлат бюджетининг кутилаётган ижроси, 2019 йилга мўлжалланган макроиқтисодий кўрсаткичлар, бюджет-солиқ сиёсатининг асосий йўналишлари муҳокамасига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Йиғилишда жорий йил якуни бўйича Давлат бюджети даромадлари 74,5 триллион сўм, харажатлари эса 78,5 триллион сўмни ташкил этиши, маҳаллий бюджетлар ихтиёрида 5,5 триллион сўм ёки ўтган йилга нисбатан 6 баробар кўп маблағ қолиши кутилаётгани қайд этилди.
Бюджет харажатлари 2017 йилга нисбатан 60 фоиз ёки 29 триллион сўмга ошган. Ушбу маблағларнинг 5,6 триллион сўми “Обод қишлоқ”, “Обод маҳалла”, “Yoshlar – kelajagimiz” дастурлари ва арзон уй-жойлар қурилишини молиялаштиришга йўналтирилди. Ёш тадбиркорларга имтиёзли кредитлар бериш, аҳолини иш билан таъминлаш учун “Микрокредитбанк” акциядорлик тижорат банкига 700 миллиард сўм ва Халқ банкига 1 триллион сўмдан зиёд маблағ, мамлакатимиз мудофаа қобилиятини оширишга 4,5 триллион сўм ажратилди.
Асосийси, бюджет соҳаси ходимлари иш ҳақи, пенсия ва нафақаларини инфляция кўрсаткичидан юқори ошириш билан бирга тарбиячилар, ўқитувчилар, илмий ходимлар, професcор-ўқитувчилар, маданият ходимларининг иш ҳақи 30 фоиздан 100 фоизгача оширилди.
Валюта ва нарх сиёсатининг эркинлашуви, қишлоқ хўжалигида ҳисоб-китобларнинг тартибга солиниши ва капитал қўйилмалар ошиши бюджет даромадлари кўпайишига ижобий таъсир кўрсатди.
Йил якунига қадар яна икки ой бор. Шунинг учун барча резервларни ишга солиб, бюджетда юз бериши мумкин бўлган дефицитнинг олдини олиш зарур, деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда келаси йили бюджет даромадлари изчил ошиши, солиқ тизимида жорий этиладиган тарихий ўзгаришлар натижасида аҳоли ва бизнесга катта енгилликлар яратилиши таъкидланди.
Хусусан, 2019 йил 1 январдан:
– тушумдан олинадиган мажбурий ажратмаларни тўлиқ бекор қилиш натижасида корхоналарда қўшимча 5,2 триллион сўм даромад қолади;
– жисмоний шахслар учун даромад солиғининг энг юқори ставкаси 22 фоиздан 12 фоизгача, ягона ижтимоий тўлови 25 фоиздан 15 фоизгача туширилиши, фуқароларнинг 8 фоизлик суғурта бадали бекор қилиниши натижасида аҳоли даромадлари 6,5 фоизга ошади;
– юридик шахслар мол-мулк солиғи 5 фоиздан 2 фоизгача, фойда солиғи 14 дан 12 фоизгача, кичик бизнес субъектлари ягона солиғи 5 фоиздан 4 фоизгача камайтирилиши натижасида тадбиркорлар ихтиёрида 2 триллион сўм қўшимча маблағ қолади. Умуман олганда, мавжуд 19 та солиқ ва мажбурий тўловлар тури 15 тагача камайтирилади.
Бундай енгилликлар натижасида бюджет тушумларини таъминлаш бироз қийинлашади. Шу боис, йиғилишда бюджет дефицитини қисқартириш, даромадларни кўпайтириш, жумладан, ишчилар сони ва иш ҳақини легаллаштириш бўйича тизимли ишларни амалга ошириш юзасидан топшириқлар берилди.
2019 йилги бюджетномани, шунингдек, солиқ сиёсатидаги ўзгаришлар бўйича тегишли қонун лойиҳасини пухта ишлаб чиқиб, яқин вақт ичида Олий Мажлисга тақдим этиш вазифаси қўйилди.
Қўшимча қиймат солиғи тўлашнинг соддалаштирилган механизмини жорий этиш, мавжуд имтиёзларни тўлиқ хатловдан ўтказиб, оптимизация қилиш бўйича ҳам топшириқлар берилди.
2019 йилги бюджетнинг харажатлар қисми муҳокама қилинар экан, Президентимиз уни асосан ижтимоий ва иқтисодий соҳаларга йўналтириш зарурлигини таъкидлади.
Келаси йил ҳам бюджетдан тўланадиган ойлик, пенсия ва нафақаларни инфляция даражасидан кам бўлмаган миқдорда ошириш сиёсатини давом эттиришимиз керак. Бунда ойлик маошининг ўсиши нисбатан паст бўлган ижтимоий соҳа ходимларига асосий эътибор қаратиш, жумладан, тиббиёт ходимларининг ойлигини 26,5 фоизга, олий таълим ва илм-фан муассасалари ходимлари иш ҳақини 1,5 баробарга ошириш зарур, деди давлатимиз раҳбари.
Йиғилишда таъкидланганидек, ижтимоий нафақалар учун маблағлар ҳажмини 20 фоизга кўпайтириш, умуман, ойлик ва унга тенглаштирилган тўловларнинг давлат бюджети харажатидаги улушини 49 фоиздан 54 фоизга ошириш режалаштирилмоқда.
Қабул қилинган давлат дастурларини амалга ошириш масалаларига ҳам эътибор қаратилди. Бунинг учун имтиёзли шартларда хорижий маблағларни жалб этиш, “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида таъмирланадиган объектлар рўйхатини аниқ шакллантириб, 2019 йилги Инвестиция дастурига киритиш зарурлиги қайд этилди.
Бюджет маблағларидан мақсадли ва самарали фойдаланиш, бу борада назоратни янада кучайтириш бўйича ҳам топшириқлар берилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 30 октября провел совещание, посвященное обсуждению ожидаемых итогов исполнения Государственного бюджета в текущем году, основных макроэкономических показателей и направлений бюджетно-налоговой политики на 2019 год.
На совещании отмечалось, что по итогам текущего года, как ожидается, доходы Государственного бюджета составят 74,5 триллиона сумов, расходы – 78,5 триллиона сумов, в распоряжении местных бюджетов останется 5,5 триллиона сумов или в 6 раз больше средств по сравнению с прошлым годом.
Расходы бюджета в нынешнем году выросли на 60 процентов или 29 триллионов сумов относительно 2017 года. Из этой суммы 5,6 триллиона сумов было направлено на финансирование программ “Обод кишлок”, “Обод махалла”, “Yoshlar – kelajagimiz” и строительство доступного жилья. Для выделения молодым предпринимателям льготных кредитов и обеспечения занятости населения было выделено 700 миллиардов сумов АКБ “Микрокредитбанку” и более 1 триллиона сумов Народному банку, на повышение обороноспособности нашей страны направлено 4,5 триллиона сумов.
Самое главное, наряду с повышением размеров заработной платы работников бюджетной сферы, пенсий и пособий выше уровня инфляции осуществлено повышение заработной платы воспитателей, учителей, работников науки и культуры от 30 до 100 процентов.
Либерализация валютной и ценовой политики, упорядочение взаиморасчетов в сельском хозяйстве и рост капиталовложений положительно повлияли на увеличение доходов бюджета.
До конца года есть еще два месяца. Поэтому необходимо задействовать все резервы и предотвратить возможный дефицит бюджета, сказал Шавкат Мирзиёев.
В частности, в результате отмены с 1 января 2019 года обязательных отчислений с выручки в распоряжении предприятий останется дополнительно 5,2 триллиона сумов дохода.
Снижение максимальной ставки подоходного налога физических лиц с 22 до 12 процентов, ставки единого социального платежа с 25 до 15 процентов, а также отмена 8-процентного страхового взноса приведет к росту доходов населения на 6,5 процента.
В результате снижения ставок налога на имущество юридических лиц с 5 до 2 процентов, налога на прибыль с 14 до 12 процентов, единого налогового платежа для субъектов малого бизнеса с 5 до 4 процентов в распоряжении предпринимателей останется 2 триллиона сумов дополнительных средств. В целом количество налогов и обязательных платежей сократится с 19 до 15 видов.
Эти послабления немного затруднят обеспечение поступлений в бюджет. В связи с этим на совещании даны поручения по сокращению дефицита и увеличению доходов бюджета, в частности, осуществлению системной работы по легализации количества работников и заработной платы.
Поручено представить в ближайшее время в Олий Мажлис тщательно проработанное Бюджетное послание на 2019 год и проект соответствующего закона о внесении изменений в налоговую политику.
Даны также указания по внедрению упрощенного механизма уплаты налога на добавленную стоимость, инвентаризации и оптимизации действующих льгот.
При обсуждении расходной части бюджета на 2019 год Президент отметил, что расходы должны быть ориентированы в основном на социальную и экономическую сферы.
Мы должны и в следующем году продолжить политику повышения размеров заработной платы, пенсий и пособий из бюджета не ниже уровня инфляции. При этом следует уделить основное внимание работникам социальной сферы с относительно низкими темпами роста зарплат, в том числе повысить зарплаты медицинских работников на 26,5 процента, работников учреждений высшего образования и науки — в 1,5 раза, сказал глава государства.
Как отмечалось на совещании, планируется увеличение расходов на социальные пособия на 20 процентов, а доли заработной платы и приравненных к ней платежей в Государственном бюджете в целом с 49 до 54 процентов.
Уделено внимание и реализации принятых государственных программ. Отмечалась необходимость привлечения для этого иностранных средств на льготных условиях, формирования и включения в Инвестиционную программу на 2019 год конкретного перечня объектов, подлежащих ремонту в рамках программ “Обод кишлок” и “Обод махалла”.
Даны поручения по целевому и эффективному использованию бюджетных средств, дальнейшему усилению контроля в этой сфере.