Йилни муваффақиятли якунлаш ва барча макроиқтисодий кўрсаткичларга эришиш – муҳим вазифа
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ҳузурида 2018 йил 10 октябрь куни Вазирлар Маҳкамаси ва иқтисодий идоралар раҳбарлари иштирокида мамлакатни жорий йил 9 ойида ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш ҳолати ва йил якунлари бўйича кутилаётган натижалар муҳокамасига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Молиявий бозорнинг ривожланиши иқтисодиётни янада либераллаштириш ва тадбиркорлик учун қулай шарт-шароитлар яратишнинг асосий омили ҳисобланади.
Шу боис мамлакатимизда бу борада кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилди. Жумладан, Президентимизнинг 2017 йил 2 сентябрдаги “Валюта сиёсатини либераллаштириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони амалда бўлган валютани тартибга солиш тизимини тубдан ислоҳ қилиш, валюта сиёсатини либераллаштириш, барча тадбиркорлик субъектларига ташқи савдо фаолиятини амалга оширишда тенг шароитлар яратишнинг мутлақо янги тизимига асос бўлди.
Ҳеч шубҳасиз айтиш мумкинки, мазкур ҳужжатда кўзда тутилган чора-тадбирларнинг амалга оширилиши мамлакатимизда ишбилармонлик муҳитини яхшилашга, инвестиция салоҳиятининг юксалишига, пировардида, иқтисодиёт тармоқлари самарадорлигининг янада яхшиланишига хизмат қилмоқда.
Мамлакатимизда валюта бозорининг эркинлаштирилиши иқтисодиётда ликвидлилик даражаси ошиши ҳамда бўш пул маблағларининг муҳим инвестиция ва инфратузилма лойиҳаларига жалб этилишини тақозо қилади.
Ўз навбатида, капитал бозорини ривожлантириш, хўжалик юритувчи субъектлар, банклар ва суғурта компанияларининг бўш маблағларини муҳим лойиҳаларга жалб қилиш ҳам яхши самара беради. Бу борада янги ислоҳотларни амалга ошириш давлат бюджети харажатларини бир маромда молиялаштириш учун имкониятларни янада кенгайтиришга хизмат қилади.
Йиғилишда “Ҳар бир оила – тадбиркор” давлат дастурининг жойлардаги ижроси бўйича мутасадди раҳбарлар ҳисоботи эшитилди.
Давлатимиз раҳбари Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ, мамлакатимизда капитал бозорини ривожлантириш, хўжалик юритувчи субъектлар, тижорат банклари ва суғурта компанияларининг бўш маблағларини муҳим инвестиция лойиҳаларини амалга оширишга жалб қилиш мақсадида қимматли қоғозларни муомалага чиқариш, шунингдек, жорий йилни муваффақиятли якунлаш ва барча прогноз қилинган асосий макроиқтисодий кўрсаткичларга эришишни таъминлаш юзасидан тегишли топшириқлар берди.

Успешное завершение года и достижение основных макроэкономических показателей – важная задача
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 октября 2018 года провел совещание, посвященное обсуждению состояния социально-экономического развития нашей страны по итогам 9 месяцев текущего года, а также ожидаемых к концу года результатов.
В нем приняли участие руководители Кабинета Министров и соответствующих экономических ведомств.
Развитие финансового рынка является важным фактором дальнейшей либерализации экономики и создания благоприятных условий для предпринимательства.
В связи с этим в нашей стране осуществлены широкомасштабные реформы. В частности, Указ Президента Шавката Мирзиёева «О первоочередных мерах по либерализации валютной политики» от 2 сентября 2017 года способствовал коренному реформированию действовавшей системы валютного регулирования, либерализации валютной политики, созданию для всех субъектов предпринимательства равных условий при осуществлении внешнеторговой деятельности.
Реализация предусмотренных указом мер способствует улучшению деловой среды, повышению инвестиционного потенциала нашей страны, благодаря чему еще более активизируется деятельность секторов экономики.
Либерализация валютного рынка требует повышения ликвидности экономики и направления свободных денежных средств на реализацию важных инвестиционных и инфраструктурных проектов.
В свою очередь, важно развивать рынок капитала, привлекать свободные средства хозяйствующих субъектов, банков и страховых компаний к важным проектам. Осуществление новых реформ в этом направлении расширит возможности сбалансированного финансирования расходов Государственного бюджета.
На совещании заслушаны отчеты ответственных руководителей об исполнении на местах государственной программы «Каждая семья – предприниматель».
Глава нашего государства дал соответствующие поручения по развитию рынка капитала в нашей стране в соответствии со Стратегией действий, выпуску в обращение ценных бумаг для привлечения свободных средств хозяйствующих субъектов, коммерческих банков и страховых компаний к реализации важных инвестиционных проектов, а также успешному завершению текущего года и достижению всех прогнозированных основных макроэкономических показателей.