Қирғиз Республикаси Президенти Самарқандга келди (+видео)
Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” биринчи саммитида иштирок этиш учун мамлакатимизга келди.
Эслатиб ўтамиз, саммит кун тартибига мувофиқ, Марказий Осиё давлатлари ва Европа Иттифоқи ўртасидаги кўп қиррали муносабатлар ва амалий ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари кўриб чиқилади.
Шу ўринда таъкидлаш жоиз, Ўзбекистон Республикаси ва Қирғиз Республикаси ўртасида эришилган олий даражадаги келишувларни амалга оширишда юқори натижалар қайд этилмоқда. Хусусан, товар айирбошлаш ҳажми йил бошидан буён 70 фоизга ошган. Иқтисодиётнинг турли тармоқларида, хусусан, қўшма Инвестиция жамғармаси кўмагида саноат кооперацияси муваффақиятли ривожланмоқда.
Энергетика ва транспорт коммуникациялари соҳасидаги йирик минтақавий лойиҳаларни, шу жумладан, “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўли қурилишини жадаллаштириш масалалари доимий эътиборда.

Президент Кыргызской Республики прибыл в Самарканд (+видео)
Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров прибыл в нашу страну для участия в первом саммите «Центральная Азия – Европейский союз».
Напомним, что в соответствии с повесткой дня саммита будут рассмотрены перспективы развития многоплановых отношений и практического взаимодействия между странами Центральной Азии и Евросоюзом.
При этом  необходимо подчеркнуть, что наблюдается высокая степень эффективности в реализации соглашений, достигнутых между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой на высоком уровне. В частности, объем торговли с начала года увеличился на 70 процентов. Промышленная кооперация успешно развивается в различных отраслях экономики, в том числе при поддержке Совместного инвестиционного фонда.
В центре постоянного внимания находятся вопросы реализации крупных региональных проектов в сферах энергетики и транспортных коммуникаций, в том числе строительства железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан».