Туркия Президентининг мамлакатимизга ташрифи самарали ва мазмунли бўлди
Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдўғон 29 апрель – 1 май кунлари давлат ташрифи билан мамлакатимизда бўлди.
Ташрифнинг учинчи куни олий мартабали меҳмон Бухоро вилоятига келди.
Бухоро халқаро аэропортида Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдўғонни Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев кутиб олди.
Бухоро вилоятида ушбу ташрифга алоҳида тайёргарлик кўрилди. Кўчалар икки мамлакат давлат байроқлари билан безатилган, ранг-баранг панноларга халқларимиз дўстлиги ва қардошлигини тараннум этувчи сўзлар ёзилган.
Ўзбек ва турк халқлари тарихи асрлар давомида шундай мустаҳкам илдизлар билан боғланганки, уларни бир-биридан айро тасаввур қилиш мушкул. Турк халқи Ўзбекистон заминини муқаддас деб билади ва уни “ота юрт”, деб эъзозлайди. Қардош турк халқининг диёримиз ва халқимизга бўлган чексиз меҳри ва ҳурматини англаш, ҳис қилиш учун шунинг ўзи етарли.
Ўзбекистон заминида туғилиб ўсган, жаҳон илм-фани ривожига беқиёс ҳисса қўшган буюк мутафаккирларни Туркияда яхши билишади ва қадрлашади. Бутун мусулмон оламида машҳур аллома, нақшбандия тариқати асосчиси Баҳоуддин Нақшбанд ана шундай сиймолардан биридир.
Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдўғон Бухоро вилоятига ташрифини Баҳоуддин Нақшбанд мажмуасини зиёрат қилишдан бошлади.
Улуғ аллома руҳи покига Қуръон тиловат қилинди.
Олий мартабали меҳмонга тариқат асосчисининг ҳаёти, ислом дини ривожига қўшган ҳиссаси, мустақиллик йилларида мажмуада амалга оширилган улкан бунёдкорлик ишлари ҳақида маълумот берилди.
Ўтган йили мажмуа ҳудудида Президент ташаббуси билан Мир Араб олий мадрасаси фаолият бошлади. Туркия Президентига Ўзбекистон мусулмонлари идорасига қарашли ушбу мадраса тарихи ва фаолияти ҳақида сўзлаб берилди.
Бугунги кунда мамлакатимизда ислом динининг асл инсонпарварлик моҳиятини тарғиб этиш, илм-фан ва динимиз ривожига улкан ҳисса қўшган буюк алломалар меросини чуқур ўрганиш бўйича улкан ишлар амалга оширилмоқда. Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан Самарқандда Имом Бухорий халқаро илмий-тадқиқот маркази, Тошкентда Ислом цивилизацияси маркази барпо этилмоқда.
Олий мартабали меҳмон Ўзбекистон буюк алломаларга бешик бўлган муқаддас замин экани, халқимиз тарихи, бой маънавий меросига ғоят ҳурмат билан қарашини таъкидлади.
Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдўғон Президентимиз Шавкат Мирзиёев ҳамроҳлигида Бухоро шаҳридаги Арк қўрғонини томоша қилди.
Азалдан Ғарб билан Шарқни боғлаган Буюк ипак йўлининг муҳим чорраҳасида жойлашган Бухоро бой ва шонли тарихга эга. Ушбу тарих халқимизнинг ўтмишдаги турмуш тарзи, бунёдкорлиги, хорижий давлатлар билан ижтимоий-иқтисодий алоқаларидан гувоҳлик беради. Арк қўрғонида жойлашган вилоят ўлкашунослик музейида намойиш этилаётган минглаб экспонатлар, археологик буюмлар ҳам шу ҳақда ҳикоя қилади.
Икки давлат раҳбарлари мазкур музей фаолияти билан танишди, бу ердаги ноёб осори-атиқаларни кўздан кечирди, музей қўриқхона ҳудудидаги жомеъ масжидида бўлди.
Қўрғон марказида сақланиб қолган қабулхона – маросимхонада вилоят санъаткорлари томонидан халқлар дўстлигини тараннум этувчи миллий куй-қўшиқлар янгради.
Президентлар Арк қўрғони яқинидаги Пойи Калон мажмуасида ҳам бўлдилар.
Бухоро заминининг ҳар қаричи тарих. Қадимий обидалар аждодларимизнинг буюк яратувчилик даҳоси ва маънавий қудратидан сўзлайди. XII ва XVI асрлар оралиғида бунёд этилган Минораи Калон, Масжиди Калон ва Мир Араб мадрасаси ўзининг бетакрор меъморий ечими, маҳобати ва жозибаси билан ҳар қандай кишини мафтун этади.
Минораи Калон архитектуравий ечими бўйича дунёдаги кам сонли тарихий обидалардан биридир. У қарийб 900 йил давомида не-не талотўпларга гувоҳ бўлган. Халқимиз қудратининг ўлмас рамзи сифатида бугун ҳам барчани ҳайратга солаётир.
Мир Араб мадрасасида ўтганлар хотирасига Қуръон тиловат қилинди.
XVI асрда ташкил этилган Мир Араб мадрасасида фаолият юритаётган ўрта махсус ислом билим юрти ўз вақтида собиқ шўро давлати ҳудудидаги ягона ислом таълим муассасаси бўлган. Ҳозирги пайтда бу ерда ёшларимиз диний ва дунёвий билимларни, хорижий тилларни пухта ўзлаштирмоқда.
Олий мартабали меҳмон Бухоро шаҳрининг тарихий қисмида зардўзлик, заргарлик, гиламдўзлик, каштачилик, кулолчилик маҳсулотлари кўргазмаси билан танишди.
Бухоронинг тарихий ва меъморий обидалари, миллий ҳунармандлик маҳсулотлари туркиялик меҳмонларда катта таассурот қолдирди.
Шу билан Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдўғоннинг мамлакатимизга давлат ташрифи якунига етди.

Как ранее сообщалось, по приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган 29 апреля — 1 мая посетил нашу страну с государственным визитом.
В третий день визита высокий гость прибыл в Бухарскую область.
В Бухарском международном аэропорту Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана встретил Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
В Бухарской области была проведена особая подготовка к этому визиту. Улицы украшены государственными флагами двух стран, установлены панно со словами, воспевающими дружбу и братство наших народов.
Узбекский и турецкий народы тесно связаны многовековыми прочными узами, их историю сложно рассматривать отдельно друг от друга. Турки считают землю Узбекистана священной и почитают ее как отчий край. Этим объясняется безмерное уважение и любовь турецкого народа к нашей стране и народу.
В Турции хорошо знают и почитают родившихся на нашей земле выдающихся ученых и мыслителей, внесших колоссальный вклад в развитие мировой науки, огромен интерес к их наследию. Одной из таких великих личностей является известный во всем мусульманском мире богослов, основатель учения Накшбандия Бахоуддин Накшбанд.
Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган начал поездку в Бухарскую область с посещения мавзолея Накшбанда. Здесь были прочитаны суры из Корана.
Высокого гостя ознакомили с жизнью основателя учения Накшбандия, его огромным вкладом в развитие исламских наук, созидательной работой, осуществленной в комплексе за годы независимости.
В прошлом году по инициативе Президента нашей страны на территории комплекса начало свою деятельность Высшее медресе Мир Араб при Управлении мусульман Узбекистана. Президенту Турции рассказано об истории и деятельности медресе.
Сегодня в нашей стране проводится широкомасштабная работа по пропаганде истинной гуманистической сути религии ислама, глубокому изучению наследия выдающихся мыслителей, внесших большой вклад в развитие науки. По инициативе главы нашего государства возводятся Международный научно-исследовательский центр имени Имама Бухари в Самарканде и Центр исламской цивилизации в Ташкенте.
Гость отметил, что Узбекистан является священной колыбелью великих мыслителей, и он очень уважает историю и богатое духовное наследие нашего народа.
Реджеп Тайип Эрдоган в сопровождении Шавката Мирзиёева посетил крепость Арк в Бухаре.
Бухара, располагавшаяся на важном перекрестке торговых путей между Западом и Востоком, имеет богатое и славное прошлое, которое свидетельствует об образе жизни, созидательном потенциале, духовности нашего народа, его социально-экономических связях с другими странами. Об этом повествуют и тысячи экспонатов, археологических находок, вошедших в коллекцию областного краеведческого музея, действующего в крепости Арк.
Главы государств ознакомились с деятельностью музея, осмотрели уникальные экспонаты, посетили соборную мечеть на территории музея-заповедника.
В сохранившемся в центре крепости тронном зале вниманию глав государств была представлена музыкальная программа с участием артистов области, исполнивших национальные песни, воспевающие дружбу народов.
Президенты ознакомились также с комплексом Пойи Калян недалеко от крепости Арк.
Каждая пядь Бухары дышит историей, памятники прошлого свидетельствуют о великом созидательном гении и духовном потенциале наших предков. Неповторимыми архитектурными решениями и особым очарованием выделяются величественные минарет Калян, мечеть Калян и медресе Мир Араб, возведенные между XII и XVI веками.
Уникальным является минарет Калян высотой 46,5 метра, история которого насчитывает почти 900 лет. Это сооружение вызывает всеобщее восхищение и сегодня.
Действующее ныне в медресе Мир Араб cреднее специальное исламское образовательное учреждение в свое время было единственным на территории бывшего Союза. Сегодня здесь молодежь овладевает религиозными и светскими знаниями, иностранными языками. Члены делегации побывали также в мечети Калян.
Высокий гость ознакомился с организованной в исторической части Бухары выставкой изделий золотошвейного, ювелирного дела, ковроткачества, вышивки и гончарного ремесла.
Историко-архитектурные памятники Бухары, национальное ремесленничество нашего народа произвели большое впечатление на турецких гостей.
На этом государственный визит Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана в нашу страну завершился.