23 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев қўшма Ҳудудлар форумининг биринчи йиғилиши ва Ишбилармонлар кенгашининг учрашувида иштирок этиш учун Озарбайжон делегацияси бошчилигида мамлакатимизга келган иқтисодиёт вазири, икки томонлама Ҳукуматлараро комиссия ҳамраиси Микойил Жабборовни қабул қилди.
Олий даражада эришилган келишувларни амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида иқтисодиёт вазири Микойил Жабборов давлатимиз раҳбарига Озарбайжон Президенти Илҳом Алиевнинг самимий саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Суҳбатда автомобилсозлик, тўқимачилик ва ипакчилик тармоқларида кооперация лойиҳалари жадал амалга оширилаётгани алоҳида мамнуният билан қайд этилди. Қўшма инвестиция жамғармасини тузиш тўғрисида битим имзоланмоқда. Нефть-газ тармоғида, транспорт ва логистика соҳаларида истиқболли лойиҳалар тайёрланмоқда.
Икки мамлакат ўртасидаги амалий ҳамкорлик кўламини, жумладан, амалга оширилаётган маҳаллийлаштириш дастури доирасида янада кенгайтириш муҳим экани қайд эилди.

23 февраля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял министра экономики Азербайджана, сопредседателя двусторонней Межправительственной комиссии Микаила Джаббарова, прибывшего в нашу страну во главе азербайджанской делегации для участия в первом заседании совместного Форума регионов и встрече Делового совета.
В начале встречи министр экономики Микаил Джаббаров передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Азербайджана Ильхама Алиева.
В ходе беседы с особым удовлетворением отмечен прогресс в реализации проектов кооперации в автомобилестроении, текстильной отрасли и шелководстве. Подписывается Соглашение о создании совместного инвестиционного фонда. Ведется подготовка перспективных проектов в нефтегазовом секторе, сфере транспорта и логистики.
Подчеркнута важность дальнейшего увеличения портфеля практического сотрудничества между двумя странами, в том числе в рамках осуществляемой программы локализации.